Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Yurtlu Genç Liderler Akademisi

Yurtlu Genç Liderler Akademisi

Yurtlu Genç Liderler Akademisi

Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği ile uzun yıllardır gençlik çalışmalarını dezavantajlı bir grup olan devlet korumasındaki gençlere yaygınlaştırmak için çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Eğitimler, kamplar ve mentorluklar da bu amaca ulaşmak için kullandığımız ana araçlar.

İşte Bosca Learning and Coaching’in desteğiyle koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarında fark yaratacak devlet korumasında yetişen 14 genç ve bu alanda çalışmalar yürüten 6 gencin bir araya geldiği Yurtlu Genç Liderler Akademisi - II projesine geçtiğimiz haftasonu başladık.

Gençlerin yuva ve yurtlarla ilgili gördüğü sorunları ele almalarına yeni bir perspektif kattıktan sonra gençlere kulak kesilip dinlemeye başladık.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübünden (BUSOS) Çocuk Gelişimi okuyan Beyhan, koruma altındaki bireylerle oyun terapilerin kullanılmasının artrılmasının ne kadar gerekli olduğunu belirtiyordu. Yazılımcı Mehmet Gürlük, Hayat Sende’de verilen hizmetleri “Online Mentorluk” haline getirmek için çalışacağını dile getirdi. Dahası, uzun zamandır Tek Dil Müzik isimli bir projeyi kurgulayan derneğimizin yılmaz gönüllüsü Mustafa Dikyar'a projenin sitesini hazırlamada katkı sunmaya hazır olduğunu söyledi Mustafa.

Tam da Busos'luk bir iş çıkmıştı. Uzun zamandır gönüllüleriyle Hayat Sende ve Korev için gönüllü çeviriler yapan BUSOS'lulara ben "Toplumsal Duyarlılık İçin Çevirmenler" isimli bir blog kurmalarını önerdim. Yine BUSOS’tan Elif, koruma altındaki bireylere karşı ön yargıyı kırmak, çocuk ve gençlerin kendilerini daha iyi ifade edebilmelerini sağlamak ve toplumdan izole olmalarını engellemek için, akran rehberlerini belirlemenin önemini vurguluyordu. Diğer bir vurgusu da, yuvalardaki gönüllü çalışmalarında kurumlarda çalışanların tükenmişliklerini gördüğü için personele yönelik motivasyonlarını artırıcı faaliyetler olduğunu dile getiriyordu.

Edirne’den katılan Emre Erduran, koruma altında büyümüş gençlerle halen yetişmekte olan gençlerin “rol model” olacağı şekilde atölyelerin önemli olacağını belirtiyordu. Nizamettin ise, Hayat Sende’nin tanıtım elçilerinin sayısını artırmanın ve ülke çapına yayılmanın önemini vurguluyordu. Konya’dan katılan Leyla ve Isparta’dan katılan Ayşe, koruma altındaki gençlerin üniversite sınavına girişte belirlenen yaş sınırlamalarından dolayı tek bir haklarının olmasının gençleri zorladığını, istemediği bölümlere yerleşmeye ittiğini ve hayatı boyunca mutsuzluğa itildiğini belirterek, bu yasanın değişmesini istiyordu. İstanbul’dan katılan hemşire Didem ise, yurttan ayrılalı 8 yıl geçmesine ve hemşire olarak çalışmasına rağmen hala işyerinde kendisine kıyafet yardımı yapmak isteyenlere ateş püskürüyor ve ekliyordu: “Etiketlemelerin azalması ve ön yargıların kırılması için ben varım.”

Isparta’dan katılan diğer bir katılımcı olan Mesut ise, gençlere yönelik rehberlik hizmetlerinin arttırılması, çocukların ve gençlerin yuvalar dışında da aktivitelere katılıp toplumdan izole olmamaları için  çalışmalar yapılması gerektiğini vurguluyordu. “Beni yönlendiremeyen sistemi sorgulamamız lazım” diye de ekliyordu.

Uzun zamandır sivil toplumda çalışan Gülcan ise gençlerin etkili yönlendirilmesi için üniversitede farklı bölümlerde okuyan gençlerin mesleklerini yurtlarda gençlere tanıtmasının önemli olduğunu daha önceki proje deneyimlerinden aktararak bunu yaygınlaştırmalıyız diyordu. Okullara ve üniversitelere ziyaretler ise, çocuk ve gençlerin geleceklerini daha da etkili planlamalarını sağlayacaktı Gülcan’a göre.

Hayat Sende Gönüllüsü Ruken ise yuva ve yurtlara karşı önyargıların yoğunluğunu memleketi Siirt’te çok yoğun gördüğünü, bunun değişmesi gerektiğini belirtiyordu.

YUGLA projesinde gençlere tek bir öğüdümüz vardı: “Hayatta herkes yaratıcıdır. Sadece çevresi yaratıcılığı baskılamıştır. İki günde ortaya çıkan fikirler yenilikçi düşünceyle gençlerin nasıl da dönüştürü güç olacağının ispatı gibiydi."

Yeni dönemde YUGLA meyvelerini vermeye devam edecek. Takipte kalın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: