Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Umudumuz Gençler

Umudumuz Gençler

Umudumuz Gençler

Çocuk,

Cenneti gördüm diyorum, delisin diyorlar.

Ahmet TELLİ

Uzun yıllar özel sektörde mağaza sorumlusu olarak çalıştım. Buralarda edindiğim deneyimi sivil topluma aktarmak için her zaman aktif sivil toplum örgütlerinin yanında bulunmaya çalıştım.

Dört yıllık Gaziantep maceramızdan sonra Ankara’ya dönmek için hazırlanırken, koruyucu ailesi bulunduğum Umut oğluma okul aramak için Koruyucu Aile, Evlat Edinme Derneği’nin sayfasına bir mesaj attım. Sımsıcak bir karşılamaydı gelen cevap. İşte o zaman demiştim. Ne güzel sivil toplum örgütlerimiz var.

Daha sonra yolum aynı derneğin “Koruyucu Aile Kahvaltısı”nda kesişti. Onlarca koruyucu aileyle çocuklarımız için buluşmuştuk. Ne de güzel bir gün hazırlamışlardı KOREV’deki gençler. Hayat Sende Gençlik Akademisi’nin de bu etkinlikteki sinerjisine hayran kalmıştım. Kalplere dokunmaya çalışan onlarca genç, biraz ürkek, biraz cesaretli Türkiye’ye umut etmek istiyorlardı.

Sonrasında da bu derneklerle teması sürdürdüm. Hernekadar koruyucu aile olsam da, içinde bulunduğumuz sistemin derin bir analizini, gençlerin ve çocukların geleceğin liderleri değil, bugünün de ortakları olduğunu dile getirmeye çalışan seslerini, bilgeliklerini tanıdım.

Ve işte fırsat da ayağıma gelmişti. Yine buralarda çokca vurgulanan, uzun yıllardır özel sektörde biriktirdiğim tecrübemin ve bilgimin zekatını vermeye gelmişti sıra.

Geçtiğimiz haftasonu Hayat Sende ve KOREV’in ortaklaşa yürüteceği projeler için gönüllüleriyle mülakatlar gerçekleştirdik. Hayata geçirmek istediği iki güzel projeler için gönüllülerle birlikte kapsamlıca görüştük. Projelerin ilki, toplumda yetiştirme yurdu, evlat edinme ve koruyucu aile algısını ölçmeyi amaçlayan sosyal haritalandırma amaçlı bir projeydi. Diğeri ise, proje koruyucu aile sisteminin akran eğitimi yoluyla daha fazla kişiye ulaşmasını anlatmayı hedeflemekteydi.

Projeler için gönüllü başvurusunda bulunan pırıl pırıl gençleri tanıma, sohbet etme fırsatı buldum. Gönüllü adayları gencecik üniversite öğrencileriydi. Geleceğin avukatı, hakimi, mühendisi, bilişimcisi, öğretmeniydi. Kızlı, erkekli, tesettürlü, piercingli, yetiştirme yurdunda veya aile yanında yetişmiş, farklı dış görünüşlerinin altında hepsi yumuşacık kalbe ve idealist düşüncelere sahip genç çocuklar. Amaçları ise kendi ve yakın çevrelerinin haricinde toplum için ve bu toplumun en önemli unsurlarından biri olan çocuklar için bir şeyler yapmak olan genç insanlar. Projeleri anlattıkça gözleri ışıldayan, tek endişesi derslerinin engellenmesi korkusu olan, buna göre düzenlemeler yapılacağı söylendiğinde ise istekle  “Bu projede olmak istiyorum” diyen gençler. Bencillikten uzak, toplum için duyarlı ve çaba gösteren bu kalpleri yetiştiren büyükler ne kadar gurur duysa az.

Ne zaman gelecek kaygısına düşsem çocukların ve gençlerin gözlerine bakarım ben. Orada umudu görürüm, ışığı görürüm, kaygım azalır, iyileşirim.

Sizler de bilginizin zekatını verin. Tavsiye ederim. Çünkü zekatınızı verirken, öğrendiğiniz çok da şey oluyor ☺

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağış yapmak için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: