Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Tazmanya Çocuk Koruma Sistemindeki İnişler ve Çıkışların İncelenmesi

Tazmanya Çocuk Koruma Sistemindeki İnişler ve Çıkışların İncelenmesi

Tazmanya Çocuk Koruma Sistemindeki İnişler ve Çıkışların İncelenmesi

ÇOCUKLARIMIZI GÜVENLE KORUMA: Çocuklukta yaşanan istismar ya da ihmalin etkileri kişiyi yetişkinliğe kadar takip edebilmekte ve bazen de daha sonra “kronik ve zayıflatıcı” hale gelebilmektedir.

Her çocuğun mutlu bir eve, sevilmeye, dinlenmeye ve bakılmaya hakkı vardır; ancak durum böyle olmadığında, yankıları ömür boyunca devam edebilir.

Küçük yaşlardan itibaren çocuklar çevrelerini iyi ya da kötü gözlemler ve birçok durumda bu ebeveynlik teknikleri nesilden nesile aktarılır.

Bir çocuğu ailesinden uzaklaştırmak mücadele eden bir aile için halen son çare ve son adımdır, fakat çocuk yuvasında yetişmiş çocuk damgası hayatı boyunca onu takip eder.

Avustralya Aile Araştırmaları Enstitüsüne göre, kaba dile maruz kalmış bir çocukluk döneminin etkileri, devamında bazı bireyleri “kronik ve zayıflatıcı” etkileriyle farklı şekillerde etkileyebilir.

Çocuk koruma sistemindeki çocukların tümünün korunmaya alınma sebeplerinin istismar edildiğinden veya ihmal edildiğinden değil, bazılarının ebeveynin bir hastalığı veya engelli olması durumu ya da bir takım diğer faktörlerden dolayı zorunda kalındığını unutmamak gerekir.

Enstitüye göre çocuğun geçmişi kötü muamele gördüğü yaş, şiddet, kurtulanların istismar algısı, hangi eylemde bulunulduğu ve daha sonra aldıkları tedavi gibi birçok farklı faktöre bağlı olan geleceğini etkileyebilir.

Tazmanya Gençlik Birliği başkanı Joanna Siejka için, gençleri buluşturmak ve desteklemek günlük olarak yaptığı bir ritüel.

Bayan Siejka, kötü bir aile düzeninde yaşayan genç bir insan üzerindeki etkinin önemli olduğunu söyledi.

“Evde aile içi şiddete şahit olmak ve maruz kalmak; birikerek çoğalan travmaya, kendini yuvasız hissetmeye, saygılı ilişkiler kurmada zorluk çekmeye, öğrenimde güçlüğe ve bunların sonunda polisle temasa geçmeye neden olabilir.” dedi.

“Bu durum, eğitimini tamamlayan genç kişinin geleceğinde iş bulabilmesi ve işini sürdürebilmesini ve ayrıca topluma faydalı biri olmayı zorlaştırır.”

“Erişkinlikte istikrarsız bir aile hayatına sahip olma olasılığını artıran bu etkiler genelde sağlık bozukluğu, zayıf sosyal beceriler ve düşük seviyeli okuryazarlıkla ilişkilidir.”

Bayan Siejka, güvenli ve emniyetli bir ortamda yaşam sürmenin genç bir insan hayatının diğer tüm yönlerinin temelini oluşturduğunu söyledi.

“Gençler, kalacakları bir yere sahip değillerse ya da güvenli olmayan bir yerde kalıyorsa; okula gitmeleri, eğitime ya da çalışmaya devam etmeleri son derece zordur”

“İstikrarlı bir yaşam ortamı olmadan, gençler zihinsel sağlık sorunları ve fiziksel sağlık problemleri ve yetersiz beslenme riski altındadır.”

“Bu daha sonra onların gündelik hayatlarında ve hedeflerine ulaşmalarında zorluklar meydana getirmektedir.”

Ancak Bayan Siejka, gençlerin karşılaştığı karmaşık sorunları çözmek için gerekli desteğin henüz yeterli olmadığını, evlerinde önemli sorunlar yaşayan çocukların çoğu zaman gidebilecekleri herhangi bir yerlerinin olmadığını söyledi.

"Aile üyeleriyle kalamayacak gençlerin hayatını devam ettirebilecekleri güvenli ve emniyetli bir yere sahip olmasını sağlamak için uygun ve makul fiyatlı konut seçeneklerine ihtiyaç vardır. "dedi.

“Bu seçeneklerin ne olduğuyla ilgili tanıtım ve bu konudaki iletişimin artırılması ve gençlerin kendilerine erişmek için önlerindeki karmaşık süreci yönlendirmesi için desteklenmesi gerekiyor.”

“Gençlerin gelecekleri için istikrar ve kesinlik sağlamaya yönelik uzun vadeli planlama ve koordinasyona ihtiyaçları vardır.”

22 yaşındaki Sarah, Tazmanya'daki çocuk koruma sisteminde büyümenin nasıl bir şey olduğunu birinci ağızdan biliyor.

O, koruma sistemine girdiğinde yaşı çok gençti fakat yaşının kaç olduğundan o bile emin değildi.

Sarah, çocukluğunun çoğunda bakıma ihtiyaç duydu ve nedenini anlamadan yıllarca kardeşlerinden ayrı yaşadı.

Sarah korumada iken birçok inişler ve çıkışlar yaşadığını söyledi; fakat bugün, çoğu zaman doğru olmayan, korumadaki çocuklar ile ilgili klişelerin yanlışlığını ispatlamaktadır.

O, 18 yaşında bağımsızlığına kavuştu ve şimdi tam zamanlı olarak çalışıyor ve öğrenim görüyor.

Sarah kendi yaşantısını olumlu bir hale getirirken, Tazmanya çocuk koruma sistemindeki çocukların güvenli, mutlu olmalarını ve sevilmelerini sağlamak için yapılması gereken çok şey olduğunu söyledi.

Sarah “Tutkunu olduğum en büyük şey kardeş edinme.” dedi.

“Bir kardeşe sahip olmak bu deneyimi biraz daha kolay hale getirecektir çünkü biz birbirimizi anlayabilir ve birbirimize sahip çıkabiliriz.”

“O zamandan sonra olacakların farkında olmamak korkunç bir şey.”

“Sarah'nın çocukların yaşamında büyük fark yaratabileceğini söylediği iki önceliği vardı; birincisi sürekli bir profesyonel desteği almak ve ikincisi çocukların bakımını 21 yaşına yükseltmekti.”

“On sekiz yaşında, yetişkin oluyorsun fakat hâlâ bir şeyler öğreniyorsun ".

“18 yaşına girdiğinde dışarıya açılıyorsun, bağımsız yaşıyorsun fakat hiçbir desteğin yok.”

“21 yaşında olmak ise çok daha iyi çünkü bu ekstra yıllar bağımsız yaşamayı ve hayatta başarılı olabilmek için yapmamız gerekenleri öğrenme ve anlama imkanı verecektir.”

Sarah, bakımda iyi ve kötü günler yaşadığını fakat bugünlerde birçok hedefine ulaşmış olduğunu söyledi.

"Hikayem hakkında konuşurken gerçekten heyecanlanıyorum, evet orada olumsuz şeyler var, ancak yaşadıklarıma olumlu bir gözle bakıyorum ve diğer gençleri de bunu yapmaya teşvik ediyorum" dedi.

“İyi ve kötü tecrübelerim oldu, iyi ve kötü evlerde yaşadım, ama bugün hala olduğum kişiyim ve istediğim her şeye ulaştım.”

“Dışarıda bizim gibi çocuklara karşı yapılan damgalama, bir sürü gencin hayata tutunamamasına neden oluyor ve dışlanmış duygusuna kaptırıyor.”

“Evet, bakımda büyüyen bir çocuktum ama yine de herkes gibi umutlarım ve düşlerim var.”

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Ali Alper Saylan tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: