Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Sığınmacı Bir Ergene Bakmak Gayret Gerektiren ve Eğlenceli Bir Süreçti

Sığınmacı Bir Ergene Bakmak Gayret Gerektiren ve Eğlenceli Bir Süreçti

Sığınmacı Bir Ergene Bakmak Gayret Gerektiren ve Eğlenceli Bir Süreçti

Ergenlikteki bir erkek çocuğuna koruyucu ailelik yapmayı beklemiyorduk ve genel yargılar korkutucuydu ama bu deneyimin harika olacağını tahmin etmemiştik.

Eleanor Ott

Geçen sene eşim ve ben evimizde koruyucu ailesi olduğumuz bir çocuk olmadığı bir dönem yaşadık ve bu sıralarda sosyal hizmet görevlimiz bizi kontrol etmek için aradı. Biz de bir süredir iletişime geçilmediği için şaşırdığımızı ve ikimizde daha önce bu alanlarda çalışmış olduğumuz için sığınmacı çocukları da kabul edebileceğimizi söyledik. Yerleştirme ekibinin bizimle hemen iletişime geçeceğini söyledi, bir önceki gün bir kamyonda 15 yaşındaki bir erkek çocuğu gelmişti.

İngilizce konuşamadığı dışında onun hakkında hiçbir şey bilmiyorlardı. Ülkede onu kabul edecek başka bir aile yoktu. Yerleştirebilecekleri sadece bir tane ev vardı ki o da sosyal hizmet uzmanından saatlerce uzaktaydı. Biz onu birkaç haftalığına kabul ettiğimiz takdirde en azından birkaç buluşma gerçekleşebilecek ve çocuğu bir hazırlık programına alabileceklerdi.

Ergenlik çağındaki bir erkek çocuğunu istememiştik. 30'larının başındaki eşcinsel bir çift olarak koruyucu aileler ortalamasına göre gençtik ve ergenlik çağında çocukları olan çok az arkadaşımız vardı. Bir önceki yerleşimde bir haftalığına 12 yaşındaki sığınmacı bir kız çocuğuyla ilgilenmiştik. Ama 15 yaşındaki bir erkek çocuğu? Açıkçası bazı genel inanışlar da ürkütücü olabiliyor. Üstelik ataerkil ve homofobik olarak tasvir edilen bir kültürden geldiğini düşününce o bizi nasıl karşılardı? Yine de kabul ettik. Bir saat içinde evimizdeydi.

Geldiği kültür hakkında ve onun gibi sığınmacı gençleri ne iyi hissettirir diye bir şeyler öğrenmeye çalıştık, bu süreçte sosyal hizmet görevlisi konu hakkında bir el kitabı verse yardımı dokunabileceğini fark ettik. Kültürel ve dilsel bazı engeller vardı evet. Ancak genel olarak anlaşmazlıklarımız sınırlar, beslenme, tedbirsizce bisiklete binme, kullandığı parfümün ağır kokusu, arkadaşlıklar ve istediği yeni çift Nike Air ayakkabılar hakkındaydı, yani tipik ergenlik sorunlarıydı.

Bize söylemedikleri bir diğer şeyse bir ergene koruyucu aile olmanın ne kadar eğlenceli olabileceğiydi. Oyuncak arabalar, kart oyunları ve futbol oynadık. Sevdiği yemekleri almamız ve ilgi alanlarını önemsememiz çok hoşuna gitti. Kendi aramızda şakalar ürettik, özellikle dille ilgili ve beraber çok güldük. Çok çok.

Bizimle iki ay kaldı ve sonra şehirde anadilini konuşan bir ailenin yanına uzun dönem kalmak üzere geçti. Onunla vedalaşmak zor oldu. Hala ara sıra ziyaretimize geliyor. Bir arkadaşıyla beraber mahallemizdeki Cadılar Günü partisine gittiler ve dört yaşındaki çocukları korkutmaya bayılmışlar ki görünüşe göre onlar da korkuyor gibi görünmeyi sevmişler.

İngiltere hem ergenlikteki çocuklara koruyucu aile bulabilme konusunda sıkıntı yaşıyor hem de daha özelinde tek başına sığınmacı çocuklara aileler bulmakta zorluklar mevcut. Mart 2016'dan beri sığınmacı çocukların sayısı %54 artarak 4210'a çıktı ve bu koruma altındaki çocukların sadece %6'sı demek. Bu Calais'ten gelen çocukların sayısındaki artıştan önceydi ve aslında dünya genelindeki göçmen ve ilticacıların sayısı yanında çok küçük bir rakam.

Bu genç insanların çoğunluğu özellikle de yaşları 16 ve üstüyse yarı-bağımsız yaşama ortamlarına yerleştiriliyorlar. Ancak bu çocukların yaşadıkları travmaların üstesinden gelip hayata tutunabilmeleri ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için destekleyici bir aile ortamına ihtiyaçları var.

İki ergen asla aynı değildir. Ama hepsi gençler ve genellikle benzer şeyler yaşıyorlar: aileden ayrılma, risk alma, ergenlik, ilişkiler kurma, sınırlar ve bağımsızlığa hazırlanma.

Geçen sene iş değiştirdim ve Oxford Üniversitesi Rees Merkezi Koruma ve Eğitim Bölümünde araştırmacı oldum. Aralarında John Coleman'ın da bulunduğu iş arkadaşlarım ben ve eşim gibi koruyucu ailelere destek olmak için birçok araştırmacının, ve koruyucu ailelerin tavsiyelerini içeren Koruma Altındaki Ergenler adında bir kitap hazırladılar. İnternette ücretsiz ulaşabileceğiniz bu kitap genel olarak eğitim, ailelere destek, cinsel sağlık, koruma altındaki göçmen çocuklar ve koruma sonrası destek konularında bilgiler sağlıyor.

Kitapta anlatılan bir genç yetişkinler hakkında şu gözlemi dile getirmiş. "Sizi yaşınızla değerlendiriyorlar, olduğunuz kişiye göre değil." Bizimle kalan genç ergenlikte doğal olarak yaşanan sorunlar yaşayan ve ayrıca hakkındaki yanlış yargılara maruz kalan son derece eğlenceli bir gençti. Onun koruyucu ailesi olmak harika bir deneyimdi. Onu artık olduğu insan olarak görebildiğimizi hissediyoruz. Dört yaşındaki bir çocuğu korkutabilir ama beni korkutamıyor.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Merve Görkem Yavuz tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın. 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: