Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Sevgi Anlatıyor...

Sevgi Anlatıyor...

Sevgi Anlatıyor...

Merhaba,

Ben Sevgi, 18 yaşındayım. Çocuk gelişimi lisesi mezunuyum. Üniversite sınavına ise; yeni girdim.

Benim çocuk koruma sistemine geçmem annemin biz küçükken vefat etmesi sebebi ile oldu. Kardeşlerim ve ben babamın yanında kalmak istemediğimiz için koruma altına alındık.

2011 yılında Ankara sevgi evlerine geldim, şimdi de çocuk evlerinde kalmaya devam ediyorum.

Eğer geçmişe dönük bir şeyleri değiştirebilseydim, Kurum yönetimi tarafından uygulanan gereksiz baskıcı yönetimi değiştirmek isterdim. Sorunlarımıza çözüm odaklı bakılmaması, isteklerimizin değerlendirilmemesi, bir arada yaşamanın getirdiği kurallarla yaşamak zorunda olmak ve bizim birey olarak ele alınmadığımızı hissetmek, koruma deneyiminde beni en çok inciten şeyler olmuştur.

Ben henüz korumadan ayrılmadım ama hala girdiğim ortamlarda kimliğimi açıklamakta zorlanıyorum. Belki de kimsenin bana acıyarak yaklaşmasını istemiyorum. Özellikle yaşıtlarımdan devlet korumasında olduğumu saklıyorum. Sanırım kendimi iyi ifade etmekte zorlanıyorum...

Her ne kadar zorluk yaşamış olsam da koruma altında olduğum sürede edindiğim arkadaşlıklar benim için asla unutamayacağım anıların birikmesini sağladı. Ben arkadaşlarımı kardeş gibi görürdüm. Arkadaşlarımın hepsi benim için çok değerliydi ancak Miraç ile aramızdaki arkadaşlık çok özeldi. Birlikte ağladık birlikte güldük. Zaman zaman kavga ettik. Hatta en çok Miraç ile tartışıyor olsam da geceleri her korktuğumda beni kucaklayan oydu. Beni sakinleştirmeden uyumazdı. Sabah olduğunda küs kalmaya devam etsek de Miraç çocukluğumun ilk  arkadaşıydı. Oyuncağımı paylaştığım tek arkadaşımdı. Özetlemek gerekirse kurum sisteminin bizlerden alıkoyduğu sevgiyi biz aramızda paylaştık. Şimdiyse geriye dönüp baktığımda anılarımda kalpleri güzel değerli arkadaşlarım, kardeşlerim var.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: