Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Senegal: Kanguru Ana Bakımı Yeni Doğanları Kurtarıyor

Senegal: Kanguru Ana Bakımı Yeni Doğanları Kurtarıyor

Senegal: Kanguru Ana Bakımı Yeni Doğanları Kurtarıyor

Coumba Fall, 23, Senegal, Dakar'daki Albert Royer hastanesinde dört gün kaldı. Kanguru Bakım Biriminde otururken, bebeği, sadece başı dışarıda kalacak şekilde, pembe bir şal ile göğsüne sıkıca sarılıydı. Adama, sekiz aylık bir hamilelik döneminden sonra doğdu ve doğumda sadece 1,6 kg ağırlığındaydı.
Oğlunun doğumundan kısa bir süre sonra Coumba, Adama'nın büyümediğini ve kilo vermeye başladığını fark etti. Çok endişelendi; aile üyelerinin çoğu Adama'nın hayatta kalamayacağına inanıyordu.
Ancak Albert Royer'deki Kanguru Anne Bakım Birimine geldikten sonra işler yolunda gitmeye başladı. "Kanguru Anne Bakım Birimi personeli bebeğime bakıyor ve beni çok yararlı bilgilerle güncel durumdan haberdar ediyorlar. Onunla fiziksel temas halinde kalıyorum ve durumu daha da iyiye gidiyor." dedi.
Çocukların yaşam savaşına destek
UNICEF tarafından başlatılan Çocukların Yaşam Savaşına Destek raporu, önlenebilir çocuk ve yeni doğan ölüm oranını azaltmak ve Adama gibi bebekleri kurtarmak konusunda güçlü bir küresel ilerleme göstermektedir. Rapor, prematüre bebeklerin anne ile fiziksel temas halinde olduğu kanguru anne bakımı gibi basit ve uygun maliyetli müdahalelerin büyük etkisi olduğunu öne çıkarıyor.
Önlenebilir çocuk ölüm oranını belirleme konusundaki kararlılığını ortaya koyan Senegal, Temmuz 2013'te çocuk ve yeni doğanların hayatta kalması için güçlü bir strateji başlattı. Albert Royer hastanesinde kanguru anne bakımı, yeni doğmuş bebeklerin yaşamlarını kurtaran önemli bir müdahale.

Son derece verimli ve düşük maliyetli
Dakar banliyölerinden üç anne daha, bebeklerinin sessizce uyuduğu Albert Royer'da Coumba ile aynı odada.
Neonatoloji servisinin başkanı Dr. Haby Signaté "Albert Royer Kanguru Anne Bakım Birimi 2011'de UNICEF'in desteğiyle açıldığından bu yana 181 bebek kabul edildi. Bakımlar sırasında sadece bir bebek hayatını kaybetti. Buna karşın Kanguru Anne Bakımı yöntemini kullanarak birçok çocuğun hayatını kurtarmayı başardık. Hepsi iyileşiyorlar. Yöntemin oldukça verimli ve son derece düşük maliyetli olduğu kanıtlandı." diye aktardı.
"Kanguru Anne Bakım Birimine gelen ilk bebek Dakar'ın 200 kilometre doğusundaki Touba'dan geldi. Gebeliğin altıncı ayında yirmi sekizinci haftada doğdu ve doğumda sadece 800 gram ağırlığındaydı. Yaşayamaz denildi ama o çocuk buradan sağlıklı bir şekilde ayrıldı." diye belirtiyor Kanguru Anne Bakım Birimi başkanı. 

Kanguru Anne Bakımı Nedir?
1970'lerde Kolombiya'da geliştirilen kanguru ana bakımı, prematüre doğanları ilk günlerinde canlı tutuyor. 2014 yılında birçok ülkenin katıldığı kanguru anne bakımı değerlendirmesi, bu basit ve düşük maliyetli müdahalenin faydalarını göstermektedir. Kanguru Anne Bakımı;
Ölüm riskini yüzde 40 azalttı,
Hastane kaynaklı enfeksiyon ve sepsis riskini yüzde 55 azalttı,
Yüzde 66 oranında hipotermi riski azaldı,
Hastanede kalış süresi ortalama 2.2 gün azaldı,
Yalnızca anne sütüyle besleme oranlarında yüzde 27 artış, birinci aydan üçüncü aya kadar yalnızca anne sütüyle beslemede yüzde 36 artış görüldü,
Ebeveyn ve aile memnuniyeti yüzde 17 oranında arttı.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Müge Uysal tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir. 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.
 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: