Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

NFP Büyüyen Yetimhane Turzimi Endüstrisine Karşı Eyleme Çağırıyor

NFP Büyüyen Yetimhane Turzimi Endüstrisine Karşı Eyleme Çağırıyor

NFP Büyüyen Yetimhane Turzimi Endüstrisine Karşı Eyleme Çağırıyor

'Save the Children' adlı organizasyonun modern kölelikle ilgili yaptığı araştırmaya göre, birçok öğrenci de dahil olmak üzere iyi niyetli Avustralyalı turistler, dikkatsizlik eseri olarak yetimhane 'endüstrisinin' büyümesine ve gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların sömürülmesine katkıda bulunuyor.

Çarşamba günü Melbourne'da, Re-Think Orphanages adlı organizasyonla kesişen sektör ağının bir parçası olarak, 'Save the Children' adlı organizyon Avustralya hükümeti tarafından, Avustralya'da modern bir kölelik hareketi ile ilgili kamusal araştırmada "yetimhane turizminin" büyüyen eğilimine son vermeye yardımcı olmak üzere çağırıldı. Bu yardım kuruluşu, sunumunda dünya çapında sekiz milyondan fazla çocuğun yetimhanelerde olduğunu ancak bunların aslında yüzde 80'inden fazlasının ebeveynleri veya diğer aile fertlerine sahip olduğunu ifade etti.

Save the Children'ın çocuk koruma savunucusu Karen Flanagan, AM Pro Bono Haber'e Tayland, Kamboçya ve Vietnam gibi ülkelerdeki 'gönüllülük-turizmi' deneyimlerine katılan Avustralyalıların dikkatsizlik eseri olarak yetimhane sayısında bir patlamaya neden olduklarını söyledi. Flanagan, "Bu kurumlarda büyüyen çocuklar genellikle bağlanma bozuklukları, gelişimsel gecikmeler ve yetişkinlikte ilişkilerin kurulumunda zorluk çekme gibi çeşitli problemler yaşarlar ve bu problemler bazen yaşam boyu sürebilir "dedi. Avustralya'daki 'kurumsuzlaştırma' politikasını destekleyen güçlü kanıtlara rağmen; 'ulaştırma, özel sektör, hayırseverlik ve eğitim alanlarının şimdi gelişmekte olan ülkelerde kurumsallaşmaya yönelik tehlikeli bir eğilim yarattığını; bu kurumları bağışlarla maddi olarak destekleyen veya turist olarak ziyaret eden bireyler var olduğu sürece vicdansız bireylerin durumdan yararlanarak savunmasız çocukları mali kazanç için istismar edeceklerini' belirtti.

Bu alanın tamamı ile ilgili sorun, güvenilir bir veri eksikliğidir, çünkü bu sorun giderek artmaktadır ve anılan bu istismarlar daha yaygın hale gelmektedir. Kamboçya, Phnom Penh, Tayland gibi turist bulunan her ülkede ve yetimhanelerde yetimhane sayılarında ve yetimhanelerde bulunan çocukların sayısında yüzde 500 ila 600 oranında bir artış meydana geldiğini biliyoruz. Bu da bu durumu tetikleyenlerin yetimhane deneyiminin mevcudiyetini talep eden insanlar olduğu anlamına geliyor.

Bu tür yerleri ziyaret eden Avusturalya'lı sayısı arttıkça daha fazla evlat edinme vakası ile karşılaşılacaktır. Avustralyalılar farkında olmadan bu talebe katkıda bulunuyorlar ve böylece vicdansız aracılar bu yetimhaneleri bu turizm deneyimleri sunmak üzere kuruyorlar. Bu nedenle turizm endüstrisi ve eğitim sektörü gibi birçok endüstriyle birlikte çalışarak bu konudaki farkındalığı arttırıyoruz.

 

Korkutucu bir şekilde bu endüstriler aynı zamanda çocukları cinsel ve fiziksel taciz riski altına sokuyor. Yetimhane endüstrisi ile birlikte gönüllülük turizmi birleşerek köleliğin yeni bir türünü mümkün kılmakta ve bu konuda çok az şüphe var.

 

Avustralya'nın bu meseleye parasal olarak nasıl katkıda bulunduğunu izlemeye çalışıyoruz. Bunun yanında insanları eğitmek ve paralarını başka yollarla çocuklara ve ailelere yardım etmek üzere kullanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. İnsanlar, paralarının aslında çocukların ailelerinden olmasına katkıda bulunduğunu fark ettiklerinde genellikle bunu durdurmak istiyorlar .

Flanagan; Save the Children'ın modern kölelik incelemesinde savunduğu şeylerden bir diğeri de, yetimhane turizmininin modern bir kölelik şekli olduğunu kabul eden bir yasanın mevcudiyeti durumunda Avustralya merkezli ve kayıtlı tüzel kişilerin bu düzenleyici standartlara uymak zorunda kalacaklarını ifade etti. Flangan devamında: "Bu, tedarik zincirlerinin, insanların, para ve kaynak akışlarının farkında olmadan çocukların ailelerinden gereksiz yere ayrılmasına katkıda bulunmamasını engellemek için izlenmesi gerekiyor" dedi. "Başka bir deyişle, insanlar bu çocukların ailelerinin mevcut olduğunu anlamalıdır ve bu aileler fakir olsa bile bu ailelere mensup çocukları alıp farklı bir kuruma götürmek için ortada bir neden bulunmamaktadır."

Save the Children organizasyonunun işi, ailelerin saygın yaşam kazanmalarını sağlamak ve çocukların bu korunaklı aile yapısı içinde olmalarını temin etmektir. Eğer bu çocuklar kendi aileleri ile birlikte olamıyorsa, o zaman aile temelli bakım ile yetiştiriliyor olabilirlerdi.

Save the Children, bir sorun olduğunu kabul ettikleri Kamboçya ve Tayland'da aktif olarak yer aldıklarını söyledi. "Bizler bu ülkelerin konu ile ilgili yasal gereksinimlerini, uyumlarını ve kayıtdışılıktan uzak olmalarını daha sıkı hale getirmek için için onlar ile birlikte çalışıyoruz" diyen Flanagan; 'örneğin birkaç hafta önce, Kamboçya'nın, kısa sürede yetimhanelerde veya kurumlarda üçün altında çocuk sayısına izin verilmeyeceğini açıkladığın'ı ifade etti. Bu durumun bir sorun olduğunu ve sürdürülebilir olmadığını bunun yanında yetimhanelerin çoğaltılmasının da çocuklar için iyi olmadığını bildiklerini kabul etti.

Save the Children, çocukların devam eden kurumsal bakımı ile bir çocuğun hakkını (Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına dair Sözleşme uyarınca) güvensiz veya yaşaması için en iyi şartlara sahip olmadığı durumlar dışında ebeveynleriyle birlikte yaşamaları ilkesinin (Madde 9) ve bir aile içinde yaşama haklarının için ihlal edildiğini belirtti (Madde 20).  Avustralya, Endonezya, Bangladeş, Laos, Kamboçya, Tayland, Myanmar, Solomon Adaları, Papua Yeni Gine ve Vanuatu'da çocuk koruma programları düzenlediğini ve çocukların kurumsal bakımının herhangi bir biçimini finanse etmediğini veya desteklemediğini de ekledi.

Şubat 2017'de Parlamentonun Dışişleri, Savunma ve Ticaret Ortak Daimi Komitesi, Birleşik Krallığın Modern Kölelik Yasası 2015'e kıyasla Avustralya'nın modern köleliğe karşı ulusal mevzuatı kabul edip etmemesinin uygunluğuna dair soruşturma başlattı. Dışişleri ve Yardım alt komisyonu başkanı MP Chris Crewther Modern köleliğin korkunç uygulaması için; "Avustralya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanı maalesef etkilemeye devam eden bir felaket" dedi.

2016 Küresel Kölelik Endeksi'ne göre, dünya çapında yaklaşık 45.8 milyon insan, insan ticareti, zorla çalıştırma, ücretli sömürü, zorla evlendirme ve borç esareti dahil olmak üzere bir dizi sömürücü uygulama dahilindedir. İnceleme, Avustralya'nın modern köle ile mücadele çabalarını güçlendirmek için neler yapılabileceğini araştırmak için bu çalışmayı geliştirmeyi amaçlıyor. Bu, özellikle İngiltere'nin 2015 tarihli Modern Kölelik Yasası'nın zamanlamasına uygundur ve komiteye Avustralya'da benzer değişikliklerin uygulanıp uygulanamayacağını ele alma fırsatını vermektedir. Bu inceleme kapsamında 98 başvuru alınmıştır.

Lina Caneva

Lina Caneva 35 yıldan daha fazla gazetecilik deneyimine sahiptir ve 2000 yılından beridir Pro Bono Avustralya Haber Sitesi Editörüdür.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Suat Atan tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: