Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Koruyucu Ailelere Yerleştirilen Çocuklar Hakkında Bilmedikleriniz

Koruyucu Ailelere Yerleştirilen Çocuklar Hakkında Bilmedikleriniz

Koruyucu Ailelere Yerleştirilen Çocuklar Hakkında Bilmedikleriniz

Koruyucu Ailelere Yerleştirilen Çocuklar Hakkında Bilmedikleriniz

Saat geç olmuştu ve ben kütüphanemdeki sıramda oturmuş çıkacak kitabım için yazılar yazıyordum. Aynı günün öğleni, koruyucu ailelere yerleştirilecek yaşları, 10, 9 ve 7 olan üç erkek çocuk yanımıza yerleştirildi. Klavyemin başına oturduğumda, yatak odasının yakınından gelen ağlama sesleri, bana evimize çöken derin üzüntüyü hatırlattı. Sessizce odalarına girdiğimde, en küçükleri olan Derrick’i yatağında gözleri yaşlı halde buldum. Acılı hıçkırıklarının arasında ne zaman eve gidebileceğini sordu. “Annemi istiyorum,” hıçkırdı. “Ne zaman eve gidebilirim? Burada olmak istemiyorum.” Matt ve Logan uyuyorlardı ya da uyuyormuş gibi yapıyorlardı.

Bir kez daha, koruyucu ebeveynlik konusundaki bütün uğraşlarım, bu çocuğun küçük bedenini kavrayan korku, tasa ve üzüntülerden onu kurtaramadığımda, hiçbir işe yaramadı. Onu kollarımın arasına alıp kütüphaneye taşıdım ve göbekli sobanın yanına oturdum. Kendisini daha iyi hissettirmesi için ne diyebilirdim? Üzüntüsü ve korkusu yok olsun diye ne yapabilirdim? İçinde bulunduğu acıya şahit olunca yüreğim parçalandı. Bir kez daha, ebeveynlerin bunu bir çocuğa yapabilmesine olan içimdeki öfkenin büyüdüğünü hissettim, onu en çok sevmesi gereken insanların, kendi eylem ve kararlarıyla, onu bu durumda bırakmasına olan öfkemin. Kendi kendime sessiz bir şekilde dua ederken saçlarını okşadım. Gözlerini kızartan yaşları silerken, “Anlıyorum, Derrick. Anlıyorum.” diye fısıldadım.

Birçok psikolog, küçük çocukların sosyal ve duygusal bağlamda gelişebilmesi için en azından bir anne-baba figürü ya da bakıcıyla ilişki kurmasının önemli olduğunu belirtiyor. Yine de, bir çocuğun evinden alınıp, koruyucu aile sistemiyle başka bir ailenin evine yerleştirilmesi, çoğu zaman çocukta aşılması zor, travmatik bir iz bırakıyor.


Şüphesiz ki benim için koruyucu ebeveyn olmanın en zor yanı duygusal karmaşıklık ve çocuğun eve ilk geldiği zaman yaşadığı travma. Çocuklarda genellikle akıl karışıklığı ve bilinmeyenin korkusu vardır. Doğduğu evden hiçbir şey denmeden alıkoyulmak  bir çocuk için acıklı olduğu kadar, travmatik de. Bu acil alınmalar genellikle akşam geç saatlerde gerçekleşiyor. Sosyal hizmet görevlileri çocukları evlerinden ani bir şekilde aldığı için, çoğu hazırlıksız yakalanıyor. Evlat edinilecek çocuklar, kısa bir veda etmeden eşyalarının çoğunu geride bırakıp birkaç kıyafet ve belki de plastik bir çantaya apar topar toplanmış değerli eşyaları ile evlerini terk ediyor. Daha ne olduğunu anlamadan karşılarında yabancılar, daha önce hiç tanışmadıkları insanlar duruyor. İstekleri dışında yabancı bir eve geliyorlar. Çoğu çocuk için bu korku dolu, belirsiz, en cesur çocukların bile korktuğu bir süreç.

Bu çocuklar, genellikle inanıldığı gibi kötü çocuklar değil. Bu çocuklar, şiddet ve ihmal mağduru, terk edilmiş çocuklar. Bu çocuklar kendi evleri olmayan bir eve, onlara yabancı olan bir ailenin yanına yerleştirilince korkuyor ve dehşete düşüyor. Bu çocuklar hepimiz gibi sadece hayatta kalmaya çalışıyor. Sevindiri olan şu ki, ülkemizde bu çocuklara sevgi dolu evlerini açabilecek binlerce kişi var.

Belki siz de o ailelerden birisi olabilirsiniz. Belki siz de ihtiyacı olan bir çocuğa koruyucu anne-baba olabilirsiniz.

Çok daha fazlası için, The Foster Parenting Manual: A Practical Guide to creating a Loving, Safe, and Stable Home.

Dr. John DeGarmo Kimdir?

13 yıldır koruyucu ebeveynlik yapıyor ve eşi ile birlikte elliden fazla çocuğu evlerinde ağırladılar. Dr. DeGarmo, Koruyucu Aile Sistemi ile ilgili bir çok konuda konuşmacılık ve eğitmenlik yapıyor, ülkeyi gezerek tutkulu, dinamik, canlı ve bilgilendirici sunumlar yapıyor. Dr. DeGarmo, aynı zamanda Koruyucu Aile Sistemi ile ilgili yeni çıkan Faith and Foster Care: How We impact Gods Kingdom dahil bir çok kitabın yazarı ve Fostering Families Today dergisi dahil birçok yayın için de yazılar yazıyor. Kendisi Dr. John ile birlikte, haftalık radyo programı Parent Factors’un sunuculuğunu yapıyor. Onunla drjohndegarmo@gmail.com adresi, Facebook adresi ve internet sitesi aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu yazı, Tansu Alıcı tarafından Hayat Sende Derneği için gönüllü olarak çevrilmiştir.

Orijinal metin için tıklayınız.


Siz de koruma altında yetişen çocukı ve gençlerin hayatlarına dokunmak için Hayat Sende’ye bağışta bulunun.

www.fonzip.com/hayatsende/bagis

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: