Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

İlerleyen Yaşta Evlat Edinme

İlerleyen Yaşta Evlat Edinme

İlerleyen Yaşta Evlat Edinme

Bekar veya çiftlerin 40 yaşından sonra evlat edinme kararına varmalarının pek çok nedeni var. Bunlardan bazıları :

 • Aile kurma kararını, kariyerleri veya ekonomik güvenceleri dengeye oturana kadar ertelemeleri

 • Yıllar süren kısırlık tedavileri,

 • Çocukları büyüdükten sonra, ikinci bir aile kurma isteği,

 • Yeniden evlendikten sonra aile kurma isteği,

 • Büyükanne/büyükbaba/akraba tarafından evlat edinme

Bunların dışında da sebepler var elbette.

 

40 Yaşından Sonra Evlat Edinme

Sharon Kaufman, 51 yaşındayken bekar bir ebeveyn olarak Çin’den evlat edindi. Deneyimini şöyle anlatıyor: “20’li yaşlarımın başlarında, kısa süren ve çocuksuz bir evlilik yaptım. Aslında, bazı iyi giden ilişkilerim de oldu, fakat yeniden hiç evlenmedim. Kendimi tamamen kariyerime yönelttim ve bir gün uyandım ki 47 yaşındayım, rahmimi kaybetmiştim ve çocuksuzum. Ve bir anda, bu konu çok önemli hale geldi”.

Ülke İçinde Evlat Edinme

Geçmişte, evlat edinmek isteyene ebeveynler için yerel özel evlat edindirme ajansları tarafından uygulanan süregelmiş bir 40-yaş üst sınırı vardı. Ebeveynler ile evlat edinecekleri çocuk arasındaki yaş farkı, 40’tan fazla olmamalıydı. Bugün, baby boomer jenerasyonu yaş, sağlık, fiziksel sınırlar ve yaşam süresi ile ilgili kabulleri ve sınırlamaları değiştirdikçe, üst yaş sınırı da yavaşça ilerlemekte. Pek çok ajans, yaşça ileri kişileri bebek evlat edinmeleri konusunda cesaretlendirmekte.

Çocukları büyümüş pek çok ileri yaştaki ebeveyn, koruyucu aile sistemi içinden özellikle de yaşça büyük veya engelli çocukları evlat edinmeleri konusunda teşvik ediliyorlar. Çünkü onların geçmişteki ebeveynlik tecrübeleri, onları; zor durumlarla başa çıkacak donanımlara sahip hale getirmiş oluyor.

Uluslararası Evlat Edinme  

40 yaş üstü kişiler için ülke içinde evlat edinme fırsatları olsa da, uzun bir bekleme süresi olabilmekte ve işlemler özel olarak yürütülüyorsa, maliyeti yüksek olabilir. Bu nedenlerden dolayı, ileri yaştaki pek çok insan uluslararası evlat edinme seçeneğine yönelerek pek çok ülkedeki yaş esnekliğinden faydalanıyor. Örneğin, Çin kısa süre önce alt yaş sınırını 35’ten 30’a çekti, fakat resmi olarak ilan edilmiş bir üst yaş sınırı yok. Rusya’nın bazı bölgelerinde ise, üst yaş sınırı 60 olarak belirlenmiş durumda. Her ülkenin kendi sınırlamaları bulunmakta, dolayısıyla, belirli bir lokasyona karar vermeden önce, koşulları inceleyiniz.   

Aile-içi Evlat Edinme

Büyükanne/büyükbaba, üvey ebeveyn veya başka akrabalar tarafından evlat edinme, bekar veya çiftlerin tekrar veya ilk defa ebeveyn olmasını sağlayabilir.

İyi Olana Odaklanmak

İleri yaştaki bireylerin sağlayabileceği pek çok şey vardır ve her evlat edinme modelinde onlar için evlat edinme fırsatı bulunur. Ajans veya avukat seçerken, ileri yaşta ebeveynlere yönelik evlat edinme deneyimleri ve ilkeleri hakkında soru sormayı unutmayınız. Ve unutmayın, başarabilirsiniz!

İleri Yaşta Olmanın Avantajları

 • Duygusal olgunluk

 • Ekonomik istikrar

 • İstikrarlı değerler

 • İstikrarlı evlilikler/birliktelikler (çiftler için)

 • Zaman ve Sabır

 • Eskiye göre çok daha aktif ve sağlıklı olmak

 • Uzayan yaşam beklentisi, aktif ebeveynlik süresinin uzamasını sağlar

 • Daha genç bir ebeveyn gibi görünmek önemli değildir. Gittikçe daha çok insan, aile kurmayı 40’lı yaşlara erteliyor ve nasıl göründüğünüzün önemi yok. Çocuğa verdiğiniz sevgi ve bağlılık asıl önemi taşıyor.

 

İleri Yaştaki Ebeveynler İçin 16 Önemli Hatırlatma

 

 1. Evlat EDİNEBİLİRSİNİZ

Her ikiniz de evlat edinebilirsiniz ve iyi birer ebeveyn olabilecek donanımdasınız.

 1. Süperman veya Superwoman olmak zorunda değilsiniz

Hatırlayın, genç bir insanın enerjisine sahip olmasanız da, daha çok sabrınız ve anlayışınız var. İnsanlar, tekerlekli sandalyedeyken veya gözleri görmezken bile evlat edindiler; sadece ileri yaşta olmak caydırıcı olmamalı.

 1. Evli olsanız da olmasanız da, çocuğunuz olsa da olmasa da evlat edinebilirsiniz.

Pek çok ileri yaştaki insan, evlat edinmek için başvurur, çünkü biyolojik çocukları büyümüştür veya boşandıktan veya eşlerini kaybettikten sonra yeniden evlenmişler ve yeni eşleri ile ebeveynlik deneyimini paylaşmak istemektedirler. İleri yaştaki bekarlar, kariyer hedeflerine ulaşınca veya evlenebilecekleri bir partner bulsalar bile, biyolojik ebeveynliğin artık kendileri için mümkün olmayacağını anladıklarında evlat edinmek için başvururlar.

 1. Pek çok şekilde evlat edinebilirsiniz.

Bazı yabancı ülkeler ileri yaştaki ebeveynliğe değer verdiği ve makul bir sürede çocuğa kavuşulmasını sağladıkları için, uluslararası evlat edinme, çoğunlukla tercih edilen bir yöntemdir. Yine de, bir bebeği, büyük yaşta veya özel ihtiyaçları olan bir çocuğu evlat edinmek veya koruyucu aile olmak yerel yollarla da mümkündür.

 1. Sizin için uygun olan yaşı dikkatlice değerlendirin.

Pek çok ileri yaştaki insan, genç yaştaki benzerleri gibi bebek veya küçük yaştaki çocukları evlat edinmeyi tercih eder; çünkü “bebek deneyimi” yaşamak isterler ve küçük yaştaki çocuğu evlat edinince alışma sürecinin daha kolay olacağını bilirler. Fakat, ileri yaştaki ebeveynler bu yaştaki çocuklara ebeveynlik yapmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını anlamalıdırlar; çünkü fazlasıyla taşıma işi (bazı olgun sırtlar bunu tolere edemeyebilir) ve uyku ve beslenme vb. düzeni oturtmak için kurulu düzeninizi yeniden düzenlemenizi gerektirir. Küçük yaştaki bir çocuğu evlat edinmek, yıllar içinde çocuğunuz zorlayıcı bir ergen haline geldiğinde iyi ve sağlıklı durumda bir ebeveyn olmayı gerektirir. Sonuç olarak, bazı ileri yaştaki ebeveynler, bebekliği geride bırakmış bir çocuğu evlat edinme fikrini değerlendirmek isteyebilirler.

 1. Diğer ailesel sorumlulukları da dikkate alın.

Pek çok ileri yaştaki ebeveyn, çocukları hala küçük ve ilgiye muhtaçken, kendilerini hassas durumdaki kendi yaşlı ebeveynlerinin bakımı gibi zorlayıcı bir görevle karşı karşıya bulacaktırlar. Biyolojik çocukları olan ileri yaştaki ebeveynler, başarısızlıkla sonuçlanan bir evlilik veya başarısız bir iş arama süreci sonunda büyümüş yavrularının eve geri döndüğü bir durumla da karşı karşıya kalabilirler. Bu da, yeni evlat edinilmiş bir çocuğun ihtiyaçları ile ilgilenirken, oldukça stresli olabilir.

Size bağımlı olan herkesin ihtiyaçlarını finansal veya başka şekilde nasıl karşılayacağınıza dair dikkatlice düşünün.

 1. Ebeveynliğin neler gerektirdiğini GERÇEKTEN bilip bilmediğinizi iyice düşünün.

Hem genç hem de ileri yaştaki ebeveynler, ebeveynliğin tüm zorluklarını gerçekten anlamadan, bir bebeğe sahip olma fikrine aşık olurlar. Ve biyolojik çocukları büyümüş olan yaşça büyük ebeveynler, daha kolay zamanlarda veya dayanma güçlerinin daha yüksek olduğu dönemlerde ebeveynlik yapmış olabilirler.Ebeveyn adaylarının, evlat edindikleri çocukların sonradan bir şekilde özel ihtiyaçları olması olasılığını göz ardı etmeleri de alışılmadık bir durum değildir.

Müstakbel ebeveynin, çocukların ihtiyaçlarını ve ebeveyn rolünü anlayabilecekleri bir bakış açısı geliştirebilmek için yapabilecekleri en iyi şeylerden biri, gönüllü veya ücretli olarak çocuklara yönelik (özellikle de sağlık veya başka sorunları olan çocuklar) bir işte çalışmaları ve öfke nöbetleri, bozulan mideler, uykusuz geceler ve enerji patlamaları ile başa çıkıp çıkamadıklarını görmeleridir.

 1. Ajans, avukat veya aracıyı özenle seçin.

Sadece ileri yaştaki insanlar değil herkes, etik değerler ve elde ettikleri sonuçlar konusunda iyi bir sicili olan bir evlat edindirme ajansı, avukat veya aracı seçmelidir. Kendilerini iyi bir evlat edindirme uzmanı olarak tanıtsalar da makul bir sürede aileleri çocuğa kavuşturmayı beceremeyen, fahiş ücretler isteyen ve/veya biyolojik aile hak ve ihtiyaçlarını önemsemeyen pek çok insan bulunmakta. Yaşça büyük evlat edinecek ebeveynler, ileri yaştaki ebeveynlere karşı ön yargısı olmayan, haklarını iyi koruyacak ve istedikleri çocuğu evlat edinmede en ümit verici yolu seçmelerine yardımcı olacak kuruluş veya bireyi seçmeye dikkat etmeliler.

 1. Gecikmelerin kaçınılmaz olduğunun farkında olmalısınız.

Tüm evlat edinecek ebeveynler, bir an önce çocuklarına kavuşmak isterler, fakat ileri yaştakiler özellikle hassastırlar çünkü yetkin birer ebeveyn olmak için çok yaşlı olduklarından endişe duyarlar. Fakat gerçek şudur ki, evlat edinme sürecine “sorunlar” olabilir. İstikrarlı evlat edinme sistemleri olan ülkeler bile, gecikmelere sebep olan kanuni değişiklikler yapabilirler. Hatta aileler, başka bir programa geçiş yapma durumunda kalabilirler bile. Amerika’da, sosyal hizmet memurları ve yargıçlar hızlı hareket etmezler. İleri yaştaki ebeveynler, bir yılın yetkin bir şekilde ebeveynlik yapabilmelerinde büyük bir değişiklik yapmayacağının farkında olmalılar.

 1. Evlat edinmek için yapacağınız seyahat öncesi mümkün olduğunca iyi durumda olduğunuzdan emin olun ve olabildiğince rahat bir şekilde yolculuk yapın.

Pek çok yabancı ülke, ebeveyn adayının evlat edinmek için o ülkeye seyahat etmesini ister. Yolculuk oldukça çetin olabilir. Uzun otobüs yolculukları, alaturka tuvaletler, alışılmadık yemek türleri, sert yataklar, havalandırma sistemi olmayan odalar olabilir. Çocuklarını aldıktan sonra ise, o ülkede kalmak daha da zor gelebilir.

İleri yaştaki ebeveynlerin seyahat öncesi mümkün olduğunca sağlıklı olmaları ve kronik rahatsızlıkları varsa, ilaçlarını yanlarına almaları önemlidir. Yabancı ülkede kaldıkları süreyi konforlu hale getirmek için en iyi düzenlemeleri yapabilirler; bu, büyük şehir otelini, yerel halkın tercih ettiği o ilgi çekici küçük otele tercih etmek anlamına gelse bile. Farklı zaman dilimleri arasında yolculuk yapanlar için, hedef ülkeye giderken veya eve dönerken aradaki daha gelişmiş ülkelerde dinlenmek için mola vermek iyi bir fikir olabilir.

 1. Eve vardığınızda bağınızı güçlendirmek için zaman tanıyın.

Pek çok evlat edindirme ajansı evlat edinen ailelere, evlat edinme sürecinin tamamlanması sonrası yabancı bir ülkeden eve seyahat ediyorlarsa, klasikleşmiş “havaalanı partisi”nden kaçınmayı öneriyor. Bu, zor bir yolculuk geçirmiş olacak çocuk için korkutucu ve tüketici, aileler için de yorucu olabilir. Ayrıca, çocukla birkaç aktivite planlayarak evde beraberce bir iki hafta geçirip, ebeveyn ve çocuğun dinlenmesi ve bağlarını güçlendirmesini, ve de yolculuk mikroplarından arınmalarını öneriyorlar. Bu öneriler özellikle, daha genç yaştaki ebeveynlere göre daha az enerjisi olan ileri yaştaki ebeveynler için daha uygundur.

 1. İş sorumluluklarınızla uyumlu olacak şekilde çocuk bakım düzeninizi oluşturun.

İleri yaştaki pek çok ebeveynin, katı bir program gerektirmeyen sorumluluğa dayalı işleri vardır. Çocuk bakımı ile ilgili düzenlemeleri yaparken, kendi çalışma saatleri ile uyumlu bir bakım programı bulup, bunun maliyetini karşılayabileceklerinden emin olmalılar. Bu, toplantıların sabahın erken saatlerine veya akşam saatlerine alınması ve konaklamalı iş seyahatlerinin azaltılması anlamına gelebilir.

 1. Vasiyetinizi güncelleyin ve vesayet planınızı yapın.

Tüm ebeveynlerin bir vasiyeti ve ölmeleri veya güçten düşmeleri durumunda çocukların gerekli bakıma ulaşabilmesini sağlayacak önlemleri olmalıdır. İleri yaştaki ebeveynler için, bunun önemi büyüktür. Çocuğunuzun hem miras haklarını korumak, hem de sizin dilediğiniz yönde yetişmesini sağlamak önemlidir.

 1. Hasta olduğunuz veya güçten düştüğünüz zamanlar için destek planı yapın.

Tüm ebeveynlerin griple yere serildikleri veya skateboard denemesinden kırık bir kolla döndükleri zamanlar için bir planı olmalıdır. Yaşça ileri olan ebeveynlerin hastane bakımı gerektiren veya hareket kabiliyetlerini sınırlayan sağlık sorunları geçirmeleri olasıdır. Böyle bir ihtiyaç ortaya çıkmadan çok önce, çocukları için uygun önlemleri almalıdırlar. Ne yazık ki, ileri yaştaki pek çok ebeveynin arkadaş ve aileleri de yaşlıdır ve küçük bir çocuğun bakımını üstlenecek durumda değildir. İleri yaştaki ebeveynler ya profesyonel çocuk bakımı için gerekli maddi imkanlara sahip olmalı ya da genç aile üyeleri ve arkadaşlarını dahil ettikleri bir destek sistemine sahip olmalıdırlar.

 1. İleri yaşta olduğunuz için utanç duymayın!

Çocuğunuzun okulundaki diğer ebeveynler, yüzünüzdeki yaş çizgileri veya beyazlaşan saçlarınız karşısında şaşkınlık duyabilirler, fakat kısa süre içinde görecekler ki, okul gezilerinde onların en iyileri ile aşık atabiliyorsunuz.

 1. Gerçekten ebeveynlik yapmayı, genç bir duruşunuz olmasını ve diğerleri tarafından kabul görmeyi istiyorsanız, yaşınız ne olursa olsun, başaracaksınız.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Aslı Alptekin Selman tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: