Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Hayatta Herkes Yaratıcıdır

Hayatta Herkes Yaratıcıdır

Hayatta Herkes Yaratıcıdır

Bu yaz inovasyon üzerine elime ne geçtiyse okumaya çalıştım. İçlerinden kimisi bilindik tekrarlardı. Birisi ise, tam anlamıyla ufuk açıcıydı. David ve Tom Kelley kardeşlerin “Yaratıcı Özgüven: İçinizdeki Potansiyeli Serbest Bırakmak” isimli, Optimist Yayınlarından çıkan kitabı, inovasyona ilişkin değişik ve kapsamlı bir bakış açısını, herkesin rahatlıkla anlayabileceği ve özümseyebileceği bir dille ele alıyordu.

Kelley kardeşler, uzun yıllardır inovasyon ekosisteminin içindeler. Ana babaları tarafından küçüklükten itibaren bozulan çamaşır makinalarını tamir etmek gibi işlerle görevlendirilen kardeşler, üniversite eğitimleri sonrası sıkıcı birer işe yerleştikten sonra, kısa sürede mutlu olamaycaklarını anlayıp IDEO’yu kurarlar. IDEO; inovasyon konusunda tasarım odaklı düşünmeyi, kullanıcı dostu olmayı amaçlayan bir şirket. Hem de ne şirket! Kelley kardeşlerin buradaki başarısı sonrasında ise, Stanford Üniversitesinde bir atölye kurmaları için bir bağış alırlar ve burada da gerçekten başarılı işlerin hayata geçmesi için mentorluklar ve atölyeler düzenlerler. Pulse News, Early Infant Warmer gibi birçok başarılı inovasyonun filizlendiği yerdeki bu başarıların kısa öyküleri tek kelimeyle muhteşem bir dille ele alınmış.

Kelley kardeşler, eğitim sisteminin yaratıcılığı sınırlandırdığı hususunun üzerinde de yoğun bir şekilde durmaktalar. Toplumsal baskılar da yaratıcılığı öldüren unsurlardan biri. Çocukken olan yaratıcılığın toplumsal baskılardan dolayı ne kadar geriletildiği, insanların utandığı, sıkıldığı için fikirlerini söyleyemediği, hayata geçiremediğini belirtiyorlar. Hayatta herkesin yaratıcı olabileceğini belirten Kelly kardeşler, fikir akla düşünce hemen prototip çıkarıp harekete geçmenin yaratıcılığın özü olduğunu belirtiyorlar. Plan, plan, plan ile yaratıcılığın olamayacağını, harekete geçmenin planlamadan önemli olduğunu vurguluyorlar.

Kelly kardeşlerin bir diğer vurgusu da inovasyonu öldüren söylemlerle mücadele. Bu fikir işe yaramaz demek yerine, bir fikri eleştirirken “Ben olsaydım ……” veya “İsterdim ki …..” cümlelerini doldurarak ele almak inovatif kültürü geliştiren söylemler. Tabii destekleyici bir lider takımı da inovasyonun kuruma yayılmasında oldukça önemli. Kitapta devasa bir şirket olan Procter&Gamble’ın dönüşümüne öncülük eden kadın CEO’nun öyküsü de akılda kalıcı. Kelly kardeşler inovasyonu konforlu koltuklarınızdan kalkıp hayatın içinde aramamızı salık vermekteler. “Elinize bir kalem, pantolonunuzun cebine bir kağıt koyun ve gördüğünüz değişime muhtaç alanları tek tek yazın. Zaman içinde inovatif düşüncenizin hızla gelişeceğini, aldığınız notlar arasında bağlantı kurabilme yetinizin artacağını göreceksiniz.” kitaptaki bu kısmın özeti. Kelly kardeşler kitabın son bölümünde ise, inovasyon atölye çalışmalarını ele almaktalar. Kendi geliştirdiği inovasyonları oyunlaştırma çalışmaları ise, ah bir yaygınlaştırabilsek diye iç geçirdiğim, kafamda atölyeleri canlandırırken ne çok eğlenirim, ne çok öğrenirim dediğim atölyeler.

Kelly kardeşler son olarak bilgisayar oyunlarının yaratıcı özgüveni geliştirdiğini, bir amaç uğruna edilen mücadelelerde yılmayan çocukların ileride de başarılı olduklarını dile getiriyorlar. Eğitim Gurusu Kayhan Karlı’nın bir zamanlar izlediğim bir videosunda ikna olduğum bu hususa burada da rastlamak, belki de çocuklarımıza bu oyunları biraz daha az yasaklamayı sağlayabilir. Ben çoktan yasaklamayı bıraktım. Kısacası; Yaratıcı Özgüven kitabı, inovasyon süreçlerini anlamak isteyenler için başucu kitabı olmaya aday. Alın, okuyun, harekete geçin ve yaratıcılığınızı konuşturun. Hayatta herkes değişim yaratabilir. Buna inanın.

 

Abdullah OSKAY

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: