Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Etiyopya’daki Evlat Edinme Yasağı İnsan Kaçakçılığını Engelleyebilir Ama Ekonomik Gücü Olmayan Ailelerin Desteğe İhtiyacı Var

Etiyopya’daki Evlat Edinme Yasağı İnsan Kaçakçılığını Engelleyebilir Ama Ekonomik Gücü Olmayan Ailelerin Desteğe İhtiyacı Var

   Etiyopya’daki Evlat Edinme Yasağı İnsan Kaçakçılığını Engelleyebilir Ama Ekonomik Gücü Olmayan Ailelerin Desteğe İhtiyacı Var

Nita Bhalla

NAIROBI (Thomson Reuters Vakfı) – Uzmanlar, Etiyopyalı çocukların, yabancılarca evlat edinilmesine getirilecek bir yasağın, çocuk kaçırmaları ve çocuklara yönelik istismarları ortadan kaldırabileceğini fakat böyle bir durumda, yoksul ülkelerdeki savunmasız aileler için daha fazla desteğe ihtiyaç duyulacağını ifade ettiler.

Etiyopya, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, ABD vatandaşlarının evlat edinme isteğiyle en çok başvurduğu ülkelerden biridir. Öyle ki evlat edinilmiş ve ABD’de yaşayan çocukların %20si doğu Afrika kökenlidir.

Hollywood ünlülerinden Brad Pitt ve Angelina Jolie de Etiyopya’dan çocuk evlat edinenler arasındadır.

Çocuk hakları ile ilgilenen topluluklar, “devşirme” adı verilen olaya dikkat çekerler. Devşirme, evlat edindirme temsilciliklerince, etik olmayan bir biçimde, çocukları çeşitli evrak hileleri ile ailesi ölmüş ya da ailesi tarafından terk edilmiş gibi göstermektir.

Birçok örnekte, maddi yetersizlikler sebebiyle çocuklarına bakamayan aileler, çocuklarını yatılı okula gönderdikleri izlenimiyle, çocuklarının yabancılar tarafından evlat edinilmesini izin verirler ancak çocuklarıyla iletişimde kalmaya çalıştıklarında durumun böyle olmadığını öğrenirler.

Denizaşırı evlat edinmelerin fakir ailelerden gelen çocuklara yönelik bir ticareti körüklediği ve bu çocukları istismar ve “kölelik” benzeri koşullar altında ticarete maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı endişesiyle parlamento, 10 Ocak'ta ülkeler arası evlat edinmeyi yasaklayan yasaları çıkardı.

ABD’deki Stamford Üniversitesinde Hukuk ve Etik alanında çalışan Center for Children’dan David Smolin konuyla ilgili görüşlerini belirtti: “Etiyopya, özellikle çocuk kaçırma, devşirme ve başta yoksulluk nedeniyle ailelerden alınan çocuklar olmak üzere, evlat edindirme konusunda olumsuz deneyimlere sahip.”

“Etiyopya hükümeti tarafından alınacak ve yabancılarca evlat edinilebilmesini engelleyecek bir karar geçmiş sorunlara ve Etiyopya'daki savunmasız çocuklara yardım etmek için makul bir çözüm sunar.”

Ülkeler arası evlat edinme ile birçok Etiyopyalı çocuk sağlıklı bir ortamda büyürken, bazı çocuklar ise koruyucu aileler tarafından suistimal edilmiş ve hatta bu çocukların ölümle karşılaştıkları durumlar olmuştur.

2013 yılında ABD'de bir çift 13 yaşındaki bir Etiyopyalı kızı öldürmekten suçlu bulundu. Bu suç, maddi zorluklardan ötürü çocuklarını, ekonomik yönden güçlü ailelerin kontrolüne vermek zorunda kalan ailelerin bulunduğu Etiyopya’daki evlat edinme tartışmasını alevlendirdi.

Ancak uluslararası hukuka göre, yoksulluk uluslararası evlat edinme için yeterli bir gerekçe değildir ve bunun yerine ailelerin bir arada kalmasına yardımcı olmak için çaba gösterilmesi gerekir.

Bir devlet kuruluşu olan Etiyopya Haber Ajansının verdiği bilgi, gözden geçirilen yeni yasanın çocukların ülke içinde büyümelerini sağlamak için ülke-içi evlat edinme, aile birleşimi ve yeniden bütünleşmeyi teşvik ettiği yönünde.

Evlat edinme süreci ile ilgilenen uzmanlar, Etiyopya’nın bu yasağı, ülkedeki savunmasız ailelere yardımı arttıracak ve bu ailelere çocuklarına gerektiği gibi bakabilmelerini sağlayan kaynaklara ulaşım imkânı verecek devam niteliğindeki yasalarla desteklenmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

ABD merkezli Ulusal Uyum ve Kalıtım Merkezi başkanı ve “Adoption Nation” kitabının yazarı Adam Pertman, “En önemlisi de bu yasak ailede kalıcı olmak için dâhil olan çocukları korumaya yöneliktir” ifadesini kullandı. Ve ekledi: “İlk seçim çocuğun kendi kökeni, kendi topluluğu ve kendi ülkesidir.” 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Cansu Ekren tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.


 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: