Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

DCFS Çevrimiçi “Safe Haven (Güvenli Sığınak)” Kurum Bulucu Başlattı

DCFS Çevrimiçi “Safe Haven (Güvenli Sığınak)” Kurum Bulucu Başlattı

DCFS Çevrimiçi “Safe Haven (Güvenli Sığınak)” Kurum Bulucu Başlattı

Louisiana Çocuk ve Aile Hizmetleri Departmanı (DCFS), bebeklerin terk edilmesini önlemek ve hayatlarını kurtarmak amacıyla, Louisiana Safe Haven (Güvenli Sığınak) yasası uyarınca, yasal olarak yeni doğan bırakılabilen hastaneler, itfaiyeler ve diğer kurumların yerlerinin bulunmasında halka yardımcı olabilecek internet üzerinden bir haritalama aracı başlattı.

Adres rehberine, www.LouisianaSafeHaven.com adresindeki DCFS web sitesinin “Safe Haven” sayfasından ulaşabilir. Ziyaretçiler, bir kasabada veya şehirde, şehrin ismi veya posta kodunu rehberin arama özelliğine girerek Güvenli Sığınak kurumlarını bulabilir. Safe Haven rehberi, Louisiana Çocuk Vakfı Fonu tarafından verilen bir yardımla finanse edildi.

Louisiana'nın Safe Haven kanunu, bir bebeği terk etmek için güvenli ve yasal yolla son bir alternatif sunmaktadır. Kanun, belirli bir acil bakım kurum çalışanına, 60 günlüğe kadar olan bebeklerin bırakılmasına izin verir. Bunlara herhangi lisanslı hastaneler, halk sağlığı birimi, acil tıbbi servis sağlayıcısı, tıbbi klinik, yangın veya polis karakolu, hamilelik krizi merkezi veya çocuk savunuculuğu merkezi dahildir.

Bebek istismar edilmediği veya ihmal edilmediği sürece, ebeveyn Güvenli Sığınak (Safe Haven) kanunuyla korunmaktadır ve cezai ihmal, terk etme veya çocuk zulmünden dolayı suçlu sayılmaz.

Louisiana’da Yasama, 2000 yılında, Louisiana da dahil olmak üzere ülke çapında çokça gündeme gelen bebek terk edilme davalarının ardından Safe Haven kanununu imzaladı.

2004 yılından bu yana, Louisiana'da 52 bebek Safe Haven kanununu kullanarak bırakıldı. En son davada, temmuz ayında Baton Rouge'da bir bebeğin yer aldığı bildirildi.

DCFS Sekreteri Marketa Garner Walters, "Yeni doğan ebeveynleri için ihtiyaçları olduğunda bir Safe Haven yeri bulmalarını mümkün olduğunca kolaylaştırmak istiyoruz. Bir bebeği terk etmek asla çözüm değil" dedi.

Sistem şu şekilde çalışıyor. Çocuğun bırakılmasından sonra, çocuk tıbbi muayene ediliyor. Çocuktan el çeken ebeveynlere, istedikleri takdirde, ebeveynlik hakları ve bebeğin tıbbi ve genetik geçmişi hakkında anonim bilgi sağlamak için üzerinde ücretsiz bir telefon numarası (1-800-CHILDREN(çocuklar) ya da 1-800-244-5373) olan bir kart veriliyor.

 

DCFS, yeni doğan bebeklerini bırakmak isteyen ailelere aşağıdaki adımları izlemelerini öneriyor:

  • En yakın Safe Haven alanını (diğer bir deyişle, hastane, halk sağlığı birimini, EMS birimini, tıbbi kliniği, yangın veya polis karakolunu, gebelik krizi merkezi veya çocuk savunucusu merkezi) bulun. Artık www.LouisianaSafeHaven.com adresindeki DCFS veri tabanında bulunan arama özelliğini kullanabilirsiniz.

  • Kuruma geldiğinizde, bir çalışanı bulun, çocuğunuzu onlara verin ve Louisiana'nın Safe Haven yasasını kullanmak istediğinizi belirtin.

  • Çocuğunuzu asla terk etmeyin. Safe Haven alanına gidemiyorsanız, 911'i arayın; kolluk görevlisi veya EMS sağlayıcı bebeği alır ve çocuğu bir hastaneye nakleder.

 

Çocuğunun velayetini bırakmak isteyen, ancak çocuğu zarar görme riski altında olmayan ebeveynlere, bir evlat edinme ajansı aracılığıyla tıbbi ve genetik geçmişi kapsayan planlı ve kalıcı bir evlat edinme kullanmaları önerilir.

 Louisiana Safe Haven kanunuyla ilgili daha fazla bilgi için 1-800- CHILDREN (1-800-244-5373) numaralı telefonu arayın veya www.LouisianaSafeHaven.com adresini ziyaret edin.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Gökçe Yeniev tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: