Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Çocukların İstediği Avrupa

Çocukların İstediği Avrupa

Çocukların İstediği Avrupa

Birleşmiş Milletler, 29 yıldır çocuk haklarının korunması ve tartışılması üzerine Dünya Çocuk Günü’nde toplantılar düzenlemektedir. 2017 yılında bu toplantı UNICEF ve Eurochild’ın katkısıyla birlikte Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Bu iki kuruluştan çocuklar ve gençler, çocuk hakları ve çocukların istediği Avrupa hakkındaki görüşlerini Malta Başkanı HE Marie-Louise Coleiro Preca dahil birçok Avrupa Parlamentosu üyesi ile Avrupa Parlamentosu başkanı Antonio Tajani’nin gözetimi altında 20 Kasım 2018’de tartışma fırsatı bulmuştur.

 

15-24 yaş arasındaki gençler (Avrupa nüfusunun %11’ine tekabül ediyor) gelecek Avrupa seçimlerine dahil olacaklar ve onların beklentilerini anlamak bu yüzden de çok önemli. Çocuklar geleceğimizi temsil ediyor ve onların beklentilerini dinlemek, gerekiyorsa durumu açıklamak, ya da ihtiyaç halinde mevcut durumu değiştirmek hala bizlerin elinde.

 

Avrupalı ​​liderler, Avrupa ülkelerinin geleceğini tartışırken, çevrimiçi bir anket ile çocuklara ve gençlere istedikleri Avrupa hakkındaki görüşlerini paylaşma imkanı tanıyan ‘Europe Kids Want - Çocukların İstediği Avrupa’ adında bir anket UNICEF ve Eurochild’ın girişimleri ile oluşturulmuş ve bu anket Türkçe dahil 29 dile çevrilerek, 2018 yılı içerisinde yaygınlaştırılmıştır. Türkçe çevirisi Eurochild Ağı’nın üyesi olan Hayat Sende Derneği tarafından gönüllülerinin desteğiyle yapılmıştır. Siz de bu konuda görüşlerinizi duyurmak isterseniz ankete https://www.ntgt.de/ra/s.aspx?s=377335X59992995X43382 linkinden ulaşabilirsiniz.

Anketin ön değerlendirilmesi 20 Kasım Dünya Çocuklar Günü’nde yapılmış ve yine Avrupa’dan 40 çocukla birlikte Avrupa Parlementosu’nda, Başkan Antonio Tajani’nin gözetimi altında sonuçlar tartışılmıştır. Buna göre;

 

 • Ankete yaklaşık 14000 kişi cevap vermiş ve bunların %75’i 10-17 yaş arasındadır.

 • Anket günümüzün önemli konularından olan küreselleşme sonucu veya kendi ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan çocukların, kendilerine yabancı çevrelerde büyümek zorunda kalması, çocukların fikirlerine çevrelerinde ne kadar değer verildiği ve çocukların gelecekle ilgili en büyük endişeleri gibi konulara yer vermiştir.

 • Anket sonuçlarına göre çocukların üçte ikisi başka ülkelerden gelen insanlara karşı olumlu görüşlere sahip.

 • Çocukların çoğu yabancı birisi onların çevrelerinde gelip yaşarsa ne hissedecekleri sorulduğunda, “meraklı oldukları ve onlara evlerinde gibi hissettirmek isteyeceklerini” söylemiştir.

 • Başka ülkelerden gelen insanlara karşı nasıl davranılması gerektiği konusundaki sorulara çocuklardan gelen en sık cevap “toleransla ve herkese eşit şekilde” davranılması gerektiği yönünde olmuştur.

 • Bir başka soru çocukların %53’ünün “gelecekte iş bulamamaktan” endişelendiğini göstermiştir. Yunanistan ve İtalya’daki %40 işsizlik oranlarının 10 yaşındaki çocukların bile farkında olduğu görülmüştür.

 • Ankete göre, yaşları ilerledikçe çocuklar okulun kendilerini geleceğe hazırlama konusunda daha da yetersiz görmeye başlamıştır.

 • Çocuklarının en büyük endişelerinin ise “şiddet” ve “iklim değişikliği” olduğu görülmüştür.

 • Okullardaki zorbalığın sona ermesi ve kimsenin farklı olduğu için onlara kötü davranılmaması çocuklar için en önemli şeylerden biridir.

 • Ankete göre, çocukların ve gençlerin %90’ı gelecek hakkında endişelidir ve Avrupa Birliği’nin bu konuda ne yapmasını istediklerini sorduklarında: barışı ve çevreyi koruması ve herkese eşit davranılmasını sağlaması gerektiğini söylemişlerdir.

 

Bu anketten ve 20 Kasım’da gerçekleşen toplantıdan yola çıkarak Avrupa Birliği’nin yapması gereken beş madde belirlenmiştir:

1. Çocuk hakları, Avrupa Birliği iç ve dış politikalarının merkezinde olmalıdır. Eşitsizliği ortadan kaldırma, eğitim reformu, sağlık yardımı ve ailenin güçlendirilmesi adına çalışmalar yapılmalıdır.

2. Çocuklar hayatımızın ve geleceğimizin önemli bir parçası olarak, önemli kararlar verilirken katılımları sağlanmalı ve süreçlere dahil edilmelidirler.

3. Birçok çocuk gerek okulda gerek internette gerekse evde şiddete maruz kalmaktadır. Avrupa Birliği, bu konudaki çalışmalarını artırmalıdır.

4. Avrupa Birliği ve tüm üye devletler çocuk haklarının korunması için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır.

5. Avrupa Birliği, Paris Anlaşması’na saygı göstermeli ve çocuklar için sağlıklı ve güvenli bir gelecek sağlamalıdır.

 

UNICEF ve Eurochild Ağı iş birliği ile yürütülen “Çocukların İstediği Avrupa” anketi şimdiden çocuk ve gençlerin geleceğin Avrupasının şekillenmesinde söz sahibi olmasına imkan yaratırken, çocuk ve gençler katılım haklarını sonuna kadar insanlığın ve doğanın iyiliği için, sağlıklı ve güvenli bir gelecek için kullanıyorlar.  Anketin Hayat Sende’nin girişimiyle Türkçe’ye çevrilmesiyle, ülkemizde ve Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayan Türkçe konuşan çocuk ve gençlerin onları da yakından etkileyecek bu tartışmalara katılmalarını sağlamıştır. Sizler de anketin daha fazla (özellikle 18 yaşın altındaki) çocuk ve gence ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Anket: https://www.ntgt.de/ra/s.aspx?s=377335X59992995X43382

 

Eralp Kolağasıoğlu

Bilkent Üniversitesi’nde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisans ve yüksek lisansını tamamlayan Kolağasıoğlu, Hayat Sende Derneği’nin farklı proje, aktivite ve birimlerinde gönüllülük yapmaktadır. Ağlar ve Platformlar Birim gönüllüsü olan Kolağasıoğlu bir süredir Eurochild Ağı sekreteryasının da bulunduğu Brüksel’de  yaşamaktadır. Kendisi Hayat Sende Derneği’ne çeviri, iletişim ve ağ oluşturma alanlarında destek sağlamaktadır.

 

Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği

Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği, devlet korumasında yetişmiş bir grup idealist genç tarafından 2007 yılında Ankara’da kuruldu. Hedef kitlesi, devlet koruması altındaki çocuk ve gençler ile kurum bakımından çıkanlar olan derneğin temel stratejileri; koruma altındaki çocuk ve gençlerin, hayata eşit ve güçlü adımlarla atılmaları için insan kaynakları değerlerini yükseltmek, bu çocuk ve gençlere ilişkin medya ve toplumdaki olumsuz ayrımcı söylemle mücadele etmek, lobicilik ve savunu faaliyetleriyle bu çocuk ve gençlerin haklarını savunmak. Türkiye’de 19.831 çocuk ve genç, devlet koruması altında yaşıyor. Bunların 14.189’u kurum bakımındayken, 5.642’si koruyucu aile hizmet modelinden yararlanıyor.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: