Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Çocukları Koruma Haftası: Söz SİZDE

Çocukları Koruma Haftası: Söz SİZDE

Çocukları Koruma Haftası: Söz SİZDE

Avustralya'da 2016 yılında 46.400'den fazla çocuk ve gencin koruyucu evlerde yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda, çocukların korunmasının gerçekten de herkesin işi olduğu anlaşılacaktır! 3-9 Eylül Çocukları Koruma Haftası toplumdaki herkesin, çocukları ve gençleri güvende tutmak için birlikte nasıl çalışabileceğini düşünmesi için harika bir fırsattır!

CREATE, Çocuk Koruma Haftası 2017'yi Queensland'da ev sahipliği CREATE tarafından üstlenilen bir parti ile başlattı. Bu esnada CREATE Tazmanya şubesi ise, ABC Hobart ile ayrılma bakımı yaşını 21'e çıkarma konusunda röportaj yapan genç danışman Sarah ile “Home Stretch” kampanyasını başlatmakla meşguldü. (“Home Stretch”, devlet bakımındaki gençlere yönelik koruyucu bakım planlarını 18 yıldan 21 yıla çıkarmak için kurulmuş ulusal bir kampanyadır.)

CREATE Vakfı, koruyucu bakım deneyimi olan çocukların ve gençlerin seslerinin duyulması için çalışan bir kuruluştur. Koruyucu bakım altında yaşayan çocukların ve gençlerin hayatlarını iyileştirmek için CREATE’in yaptığı çalışmaların bazıları şöyledir:

CREATE Ulusal Anketi 2017

Koruyucu bakım altında yaşayan çocukların ve gençlerin hayatlarını iyileştirmenin bir yolu, koruyucu bakım deneyimi yaşamış çocuklara ve gençlere yönelik dünyadaki en büyük anketi sunmaktır! Bu, gerçekten de dünya tarihinde bu türdeki en büyük anket. Politika ve Avukatlık takımı, rastgele seçilen 8-24 yaş arasındaki çocuklara ve gençlere 1000 mektup gönderiyor. Fakat bu anketi en büyük hale getirmek ve tarih yaratmak için yardımınıza ihtiyacımız var. İhtiyacınız olan tüm bilgileri şu linkte bulabilirsiniz: https://create.org.au/what-we-do/national-survey-2017

Bağımsızlığa Geçiş

Koruyucu bakımdan geçiş yapmaya hazırlanan gençlerin “Go Your Own Way” (Kendi Yolundan Git!) kitlerini Avustralya'nın dört bir yanından alabilmelerini sağlıyoruz. Bu kitler, gençlerin koruyucu bakımdan ayrılırken kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olmak amacıyla, gençlerle birlikte geliştirildi. Kitler eyalet veya bölgenizde birçok bilgi içeren harika bir çalışma kitabı, bir USB, havalı bir taşıma çantası ile bir frizbi içerir; çünkü koruyucu bakımdan ayrılmak eğlenceli de olabilir. Daha fazla bilgiyi şu linkten bulabilirsiniz: https://create.org.au/gyow-report-reveals-barriers-keeping-children-safe/

Ortak Ebeveynlik

CREATE, Ağustos ayında bizi ziyaret eden kardeş kuruluş Who Cares İskoçya’dan Thomas ve Cheryl-Anne ile çok zaman harcadı. İngiltere'de koruyucu bakımda olan çocukların ve gençlerin birçok farklı paydaş tarafından bakılmasını nasıl sağladıklarına ilişkin harika bir tartışma yaptık; buna Ortak Ebeveynlik adı verilir. Ortak ebeveynlikte temel olarak, ebeveynlerinizle birlikte yaşadığınızda, ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olunur ve bazen bu diğer insanlardan yardım almanız anlamına gelir. Ortak ebeveynlik, siz bakıma muhtaçken okullar, toplu taşıma, polis gibi tüm devlet dairelerinin hepsinin katılması ve yardım etmesi anlamına gelir, çünkü çocukların korunması herkesin işidir!

Bazı departmanlar koruyucu bakım altındaki gençlerin stajyerlik yapmasını sağlayacaktır. (TAFE sisteminde yeri olan diğerleri gibi). Bunun çok güzel olacağını düşünüyoruz ve bunun Avustralya'da nasıl işleyebileceğini araştırıyoruz. Şu linkten daha fazla bilgi bulabilirsiniz: http://www.corporateparenting.org.uk/  

Çocukları Koruma Haftası hakkında daha fazla bilgi ve bölgenizdeki etkinlik ve organizasyonlar için NAPCAN web sitesine girin veya yerel CREATE ekibinizle iletişime geçin! Tüm Çocukları Koruma Haftası etkinliklerimizle ilgili güncel bilgi için sosyal medyada CREATE'i takip ettiğinizden emin olun.

https://create.org.au/child-protection-week-2017/

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Nurdan Kılınçoğlu tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: