Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

ÇEVRİMİÇİ ÇOCUK KORUMA MEMURU: Her gün travmatik olaylarla karşılaşıyorum.

ÇEVRİMİÇİ ÇOCUK KORUMA MEMURU: Her gün travmatik olaylarla karşılaşıyorum.

ÇEVRİMİÇİ ÇOCUK KORUMA MEMURU: Her gün travmatik olaylarla karşılaşıyorum.

"Finlandiya’da internet polisliği, yalnızca yasadışı görüntülerin bulunması ve kaldırılması değil aynı zamanda çocuklara karşı cinsel ilgi geliştirmekten endişelenenler için çevrimiçi yardım sağlanması anlamına geliyor."

Laura Keisanen bilgisayarının ekranını kapattı ve bir iç çekti. 40 yaşlarındaki bir adam tarafından cinsel istismara maruz bırakılan üç yaşındaki bir kızın görüntüleri ekrandan kayboldu. Saniyeler sonra Keisanen  ilgisinin 1980’li yıllara ait bir bilgisayar oyunu olan Tetris’e geçtiğini ve sonraki 20 dakika boyunca parlak renkli blokları bir araya getirmeye odaklandığını söyledi. Oyun, Save the Children'ın Finlandiya'nın dijital ve medya biriminin bir danışmanı olan Keisanen için internette polislik yapmak ve çocuklara daha güvenli bir yer olmasını sağlamak için bir günlük bir çalışmanın parçası.

“Her gün travmatik görüntüler görüyorum, altı yaşındaki çocuklar birisi filme çekerken birbirlerine dokunmaya ve reşit olmayan kız çocuklarına saldırmaya  zorlanıyorlar. Travmatik durumlar gördükten sonra Tetris oynamanın görüntüleri unutmanıza yardım ettiği bilimsel olarak ispatlandı.” diyor 31 yaşındaki eski sosyal hizmet uzmanı.

Keisanen'in çalışmaları, çocukları web'de güvenli davranışlar geliştirmeleri hakkında eğitmekten, çocukları ilgilendiren cinsel istismar maddesinin ortadan kaldırılmasını teşvik etmek ve hızlandırmak için bir danışma hattının kurulmasına kadar uzanıyor. Aynı zamanda nadir bulunan bir gelişmeyle, birim, çocukların cinsel ilgisinden endişe duyan insanlar için koruyucu bir çevrimiçi kişisel yardım kılavuzu hazırladı.

"Her çocuğun çevrimdışı ve çevrimiçi olarak iyi ve güvenli bir çocukluk geçirmeye hakkı olduğuna inanıyoruz" diyor. "Dijital medya hızla gelişirken çocukların hayatlarını değiştiriyor ve bilgiye erişmek, öğrenmek ve başkalarıyla iletişim kurmak için olanaklar arıyor. Bu karmaşık bir olgudur, bu nedenle kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır. "

Keisanen, "Nettivihje" danışma hattının çalışmasının günlük değerlendirme, sınıflandırma ve son teknolojiyi kullanan raporların analizini nasıl içerdiğini açıklıyor. Danışma hattı, herhangi bir kullanıcının çocukların cinsel istismarıyla ilgili çevrimiçi görüntüleri veya etkinlikleri bildirmesini sağlıyor.

Rakamlar, 2015 yılında Finlandiya telefon hattının, çocukların cinsel istismarını gösterdiğini iddia eden yaklaşık 3.600 materyal raporu aldığını gösteriyor. % 20'si yasa dışı olarak sınıflandırıldı ve bu çocukların % 80'i 13 yaşın altındaki çocuklar olduğunu gösteriyor. 10 yaş ve altı çocuklara yetişkinlere göre tasarlanmış iç çamaşırı göstermek gibi % 17'lik bir oran da çocuklarla cinsellikle alakalı konulara girerek çocuk haklarını ihlal etti. Kalan görüntüler, yasa dışı olmayan (% 38) cinsel içerik olarak veya artık erişilemeyen materyal olarak sınıflandırıldı.(% 25).

Yasa dışı sayılan bilgiler yasaların uygulanabilmesi için Finlandiya Ulusal Soruşturma Bürosu'na iletilir. Finlandiya dışında barındırılan materyalle ilgili ayrıntılar Uluslararası Internet Hotlines Association (İnternet Danışma Hattı Kurulu) vasıtasıyla ilgili ülkeye gönderilir. Bu materyal ve içeriklerin hızla ortadan kaldırılmasını sağlar.

Bu arada, yetişkinlerin, çocukların ve gençlerin problemleri tanımlamalarına ve erken adım atmalarına yardımcı olmak bazı alanlarda dijital ünite tarafından sağlanır. Otanvastuun.fi (sorumluluk alıyorum) web sitesi, potansiyel tacizcileri, çocuklara yöneltilen cinsel faaliyetlerinin sonuçlarını değerlendirmeye yöneltir ve zararlı davranışları kontrol etmek için araçlar sağlar.

Ayrı bir gelişmede, bir çevrimiçi gençlik merkezi (Netari) internet üzerinden arkadaşlıklar kurma fırsatları sunarak gençleri destekliyor. Yetişkinlerle konuşmayı zor bulan ve çocuk ve gençlere ulaşmayı amaçlayanların, arkadaşlıklar kurmak, eğitim ve meslek için destek bulmak, yardım almak veya bire bir sohbet etmek için gençlik çalışanlarıyla birlikte girebileceği farklı " Sohbet Odaları" bulunmaktadır. 

Danışmanlık sunulan hizmetler arasındadır ve yılda 1,000'den fazla 15 ila 25 yaş arasındaki çocuklara yardım edilmektedir. Gençlerin Finlandiya Victim Support‘ta  gönüllü olarak eğitilen sanal polis ve uzmanlarla konuşabileceği mobil uygulama Help.com aracılığıyla destek sağlanmaktadır.

Birimin çalışmaları bunlarla sınırlı değildir. Keisanen, "Sürekli olarak hizmetimizi geliştiriyoruz" diyor. "Esnek olabilmemiz ve geleneksel hizmetlere ulaşamayan çocuklara yardımcı olabilmemiz önemlidir. Noel, herkes için mutlu bir tatil değil, Kuzey Finlandiya'da bir okulda gerçekleşen bıçaklama olayını takiben öğrencilere çevrimiçi destek vermek amacıyla Noel arifesi sohbet odasını kurmayı hedefliyoruz. Farklı etkinlikler, çocukları farklı şekillerde etkileyebilir. "

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Elif Çalışkan tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: