Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Çalışmalar Evlat Edinilmek İçin Yerleştirilen Çocukların Annelerinin Dörtte Birinin, Koruma Altında Yetiştiğini Ortaya Çıkardı

Çalışmalar Evlat Edinilmek İçin Yerleştirilen Çocukların Annelerinin Dörtte Birinin, Koruma Altında Yetiştiğini Ortaya Çıkardı

Çalışmalar Evlat Edinilmek İçin Yerleştirilen Çocukların Annelerinin Dörtte Birinin, Koruma Altında Yetiştiğini Ortaya Çıkardı

Cardiff Üniversitesi yazarları, araştırma bulgularının kurum bakımından ayrılan bireyler için ebeveynlik desteğini gözden geçirmek için acil ihtiyacın olduğunun altını çiziyorlar.

Bir araştırmaya göre, evlat edinilmek için yerleştirilen çocukların annelerinin dörtte biri ve babalarının beşte biri devlet korumasında yetişti.   

Cardiff Üniversitesi Çocukların Sosyal Bakımı Araştırma ve Geliştirme Merkezi araştırmacıları devlet korumasından ayrılan bireylere ebeveynlik desteğini gözden geçirmek için acil ihtiyacın olduğunu, evlat edinmek için yerleştirilen çocukların biyolojik annelerinin % 27'sinin ve biyolojik babalarının % 19'unun kendilerinin de kurum bakımında yetişmiş olduğunu söyledi.

Çocuk ve Genç Hizmetleri İncelemesi'nde yayımlanan bir bildiride, araştırma başyazarı Louise Roberts araştırmanın evlat edinmenin esasını veya uygun olduğu durumları tartışmayı amaçlamadığını fakat bulguların sosyal bakım için önemli hususları gündeme getirdiğini söyledi.

“Aile hayatına ilişkin devlet müdahalesinin en şiddetli biçimine maruz kalan bu çalışma dahilindeki ailelerin oldukça büyük oranına, devletin ebeveynlik etmesi mevzu bahistir. Çocuklukları boyunca, onlar profesyoneller tarafından gözlenir; onların hassas noktaları, hikayeleri ve ihtiyaçları bilinirdi." diye yazdı.

"Yine de görünüşe bakılırsa devlet korumasında iken ve/veya kurum bakımından ayrılma süreci boyunca bu bireylerin gidişatlarını pozitif yönde etkilemek için kaçırılmış fırsatlar var. Sonuçlar, bu çalışmaya dahil olan devlet korumasından ayrılan bireyler için, devlet korumasının zorlukların üstesinden gelmek veya aile ayrılığının kırık döngüsüne yardımcı olmak için gençleri desteklemekte etkisiz kalındığını göstermektedir.”

Roberts ekledi: "Bizler, devlet korumasında ebeveynler için bu kötü sonuçları ele almaya çalışmanın ahlaki bir zorunluluk olduğunu düşünüyor ve devlet korumasındaki çocuklar ve gençler hem nasıl gelecekteki ebeveynliğe hazırlanır, hem de nasıl ebeveyn olarak desteklenir bunu gözden geçirmenin acil bir ihtiyaç olduğunu savunuyoruz."

Bu çalışma, evlat edinmek için Temmuz 2014 ve Temmuz 2015 arasında Galler'deki bir kurul tarafından evlat edinilme için yerleştirilmiş bütün çocuklar için 374 sosyal çalışma kayıtlarının incelemesinden ileri gelmektedir.

Bu çalışma, çocuklukta istismarı ve kurumdan ayrılan biyolojik anne ve babaların örneklemdeki kurum bakımına dahil olmayan ebeveynlerden daha fazla yaşadığını belirtti. Ayrıca koruma altında yetişen annelere daha fazla akıl sağlığı sorunları teşhisi konduğu ve evlat edinme planını devlet korumasına dahil olmayan ebeveynlere göre daha az temyize götürdükleri belirtildi.  

Bu yazarlar temyiz sonuçlarının yerel yönetim planlarına karşı koymak için hukuki desteği güvence altına almak için sınırlı kaynaklara sahip devlet korumasında yetişen ebeveynlerin durumunu yansıtabileceğini söyledi. Veya bu ebeveynler için geçmişte sahip oldukları sosyal hizmet görevlileriyle geçimsiz ilişkileri, onları sisteme karşı güçsüz hissettirmesinin göstergesi olabilir.

"Bağlı olarak, bildiri devlet korumasından ayrılan ebeveynlerin evlat edinme talimatlarını temyize götürmelerinin daha az olası olduğunu çünkü onların eylemlerinin sonuçsuz olarak algılandığını ve/veya temyizi takip etmek için gerekli psikolojik ve uygulanabilir kaynaklardan yoksun olabileceklerini göstermektedir.”

"Bu açıdan incelendiğinde, bu bireylerin devletle olan ebeveyn ilişkisi hususunda ve sosyal hizmet görevlilerinin kurum bakımında yetişmiş ebeveynlerle birlikte sosyal hizmet uygulamalarının incelenmesinin yanı sıra bu konularda sürekli ilgi gereklidir.”

Bu çalışma, çocukların devlet korumasında yetişmiş ebeveynlerden ayrılma yaşı ve çocukların evlat edinme için yerleştirilme yaşıyla ilgili önemli uygulama farklılıklarını ortaya çıkarmadı. Yazarlar, bunun sosyal hizmet çalışanlarının korumada yetişen bireylere karşı vaka geçmişine dayalı ayrım yapma potansiyellerine ilişkin endişeleri gidermek için bazı kanıtlar sağladığını söyledi.

Bu araştırma, ayrıca daha önce koruma altında olan ebeveynlere sahip çocukların evlat edinme için yerleştirilen diğer çocuklardan daha fazla tacize veya ihmale maruz kalmadığını buldu. Bu iki grup, ayrıca çocukların doğum ağırlıkları ve öğrenme güçlüğü yaygınlığı, gelişim endişeleri ve bağlanma zorlukları açısından da karşılaştırılabilir.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Emine Malcı tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: