Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Afgan Çocuklar İçin Koruyucu Ailelik yapan Müslüman Olmayan Bir Beyazım

Afgan Çocuklar İçin Koruyucu Ailelik yapan Müslüman Olmayan Bir Beyazım

Afgan Çocuklar İçin Koruyucu Ailelik yapan Müslüman Olmayan Bir Beyazım

Val Smith, dokuz yıldır TACT için koruyucu ailelik yapıyor. Afgan sığınmacı çocuklarla ilgilenmenin nasıl bir şey olduğunu açıklıyor.

 Bana geldiklerinde korkmuş, yorulmuş, Birleşik Krallık’a gelebilmek için geçirdikleri dehşet verici ve üzücü yolculuktan dolayı travmaya uğramışlardı. Stresliler ve yetersiz İngilizceleri dolayısıyla benimle düzgün iletişim kuramıyorlardı ama tek istedikleri yiyecek, içecek ve bir yataktı.

Tüm bu delikanlılar Müslüman ve Afgan sığınmacılar.  Müslüman olmayan beyaz bir koruyucu aile olarak onların dini ve kültürel ihtiyaçlarını gidermeleri için yardım ettiğime ve onları anladığıma emin olmaya çalışıyorum. Kendi kültürel kimliğini sürdüremeden kendi ailen ve toplumundan ayrılmak yeterince zor.

Uygun Giyecek, Yiyecek ve Sosyal İmkanlar

Onlar için sağladığıma emin olduğum uygun yiyecek, giyecek ve sosyal imkânlar günlük şeyler için önemli. Domuz eti yemediklerinden helal yiyecekler yiyebildiklerinden emin oluyorum. Günde beş kez namaz kıldıklarından Kur’an ve seccadeyi her zaman hazırda bulunduruyorum. Ayrıca civardaki camilere gitmek istedikleri kadar gitmelerine imkan tanıyorum.

Benim yılbaşım olan Eid’i birlikte kutluyoruz. Çocuklar için bu mutlu bir gün ve bu nedenle  benim için de mutlu bir gün. Geleneksel Afgan kıyafetlerini giyiniyor ve arkadaşlarıyla sosyalleşiyorlar.

Çanlar Hüzünle Çaldı

Afganistan’da olan ailesi ve arkadaşları ile kutlama yapamayacaklarından bu ayrıca hüzünle çalan bir gitme çanı olabilirdi. Bu yüzden onlara verebileceğim kadar sevgi ve güven veriyorum. Onlara sevgi dolu, güvenli ve destekleyici bir ev sağlamak onların dini ihtiyaçlarını karşılamak kadar önemli.

‘‘Hepsi her hafta beni ziyaret ediyor, doğum günümü ve anneler günümü asla kaçırmıyorlar. Çocuklarına ninelik yapıyorum ayrıca düğünlerinde anneleri olarak yer aldım. Sevgili oğullarımın evlendiğini görmek beni neredeyse gururdan göz yaşlarına boğacaktı.’’

 Ayrıca okula giderken ve yeni arkadaşlar edinirken hazırlıklı olsunlar diye onlara aktif olarak İngilizce öğretiyorum. Bir eğitim almanın onların gerçekten hoşuna giden bir şey olduğunu fark ettim. Şu ana kadar çocuklarımın hepsi koleje gitti ve çok iyi bir şekilde çalıştılar. Onlarla gurur duyuyorum.

Shawali, üniversiteye gitti ve şu anda adından söz ettiren bir inşaat mühendisi. O, koruyucu ailelerin kültürel ve dini arka fonunun önemi olmadan yalnız olan Müslüman sığınmacı çocukların gelişip başarılı olabileceklerinin kanıtı.

Kendi Çocuklarımmış Gibi Muamele Ediyorum

Çocukların gitme zamanı geldiğinde çok üzülüyorum. Onlara öz çocuklarım gibi ve tek sahip oldukları benmişim gibi davranıyorum. Onlara bakmak ve yardım etmek için bir fırsat verildiği için çok şanslıyım.

Müslüman olmaları bir problem değil. Koruyucu aileler bir çocuğun etnik, kültürel ve dini kökenlerine saygı gösterecek bir bakım sağlamak üzere eğitilirler. Bakım, uyum, uzmanlık ve sevgi ile birlikte koruyucu ailelik, çocukların hayatlarını değiştirebilir ve muzdarip oldukları travmadan kurtulmalarına, ilerlemelerine ve potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olabilir.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Ece Neslihan Şimşek tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: