Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Yuvalarda Gönüllülük mü? Lütfen Kalsın!!!

Yuvalarda Gönüllülük mü? Lütfen Kalsın!!!

Yuvalarda Gönüllülük mü? Lütfen Kalsın!!!

Yazının sonundaki videoda Avustralya’dan bir kadın kalkıp gidiyor Kamboçya’da yetimhane açıyor. Ve yerel dili öğrendikçe çocukların aileleri olduğunu anlıyor ve soruyor: “Bunlar neden burada?”

Araştırıyor, araştırıyor, araştırıyor ve “Yuvalar kapatılsın, çok ama çok zararlı. Her çocuk ailede hayata hazırlansın. Çocuk evi, sevgi evi, yurt, yuva, çocuk köyü adını ne koyarsanız koyun kalmamalı.” diyor. Bunun için de aileleri destekleyen bir sivil toplum örgütü kuruyor. Başarıdan başarıya koşuyor.

Ülkemizde Bakanlığın sivil toplum örgütleriyle imzaladığı protokollerle birçok sevgi evi açıldı. Ve bu sevgi evlerini işleten vakıf ve dernekler bu çocukların ailelerine dönmelerine de, koruyucu aileye yerleşmelerine de karşı çıkıyorlar. Nedenleri basit. Bir yuva kurarsan dolar, yeni istihdam olanakları ortaya çıkmış olur, yemek ihalesi, güvenlik ihalesi, şu bu derken bir yetimhane endüstrisi oluşur, bu endüstride yerleşik çıkarlar bir oluştu mu, onu dağıtmak çok ama çok zor olur. Bir gün bir İl Müdürü ile görüştüğümde “Yuvadaki çocukların tümünü aileye yerleştirdim diye ihalelerden nemalananlar evimin önünde her gün silah atıp beni tehdit ediyorlardı.” demişti. İşte böyle yerleşik çıkarlar. Ya bir de çocukları davalarına kazandırmaya çalışan sivil toplum örgütlerine ne demeli.

Video bizim de hep dediğimiz bir noktaya daha parmak basıyor: “Yuvalara yapılan bağışları durdurun. Yuvalardaki gönüllülükleri durdurun. Bunun yerine aile ve toplum temelli hizmetleri savunun. Çocukları bürokratik ve yerleşik çıkarlardan koruyun”.

Yapılan işlerin tümünde çocuk refahı en arkadan geliyorsa, ve sen bunu biliyorsan, sesini yükseltiyorsan, yerleşik çıkarlara çomak sokuyorsan, ezilenin, sesi çıkamayanın yanındaysan, varsındır. Sen sivil toplumsundur, toplum gibi devasa bir organizmanın sinir ucu. Sorunu ilk hissedensindir. Canın acır, ama yaşamın anlamlıdır.

Anlamlı yaşamlar dileğiyle.

https://www.youtube.com/watch?v=L3nPMWkhbMI&feature=youtu.be

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: