Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

YURTLARLA İLGİLİ KİTAPLAR HAFIZAMIZDIR

YURTLARLA İLGİLİ KİTAPLAR HAFIZAMIZDIR

YURTLARLA İLGİLİ KİTAPLAR HAFIZAMIZDIR

Hayat Sende Gençlik Akademisi Facebook sayfası “Sahi Türk Edebiyatında koruma altındaki çocukların yeri nerede?” sorusunu sorunca bu yazıyı hazırlamak istedim. Türk Edebiyatındaki yerini edebiyatçı olamadığım için bilemiyorum ama tarihçi olduğum için koruma altındaki çocuklar hakkında yaptığım çalışmalarda kullandığım kitaplardan bahsedeceğim.

8 yaşında babasını kaybeden Bilge Kağan ve 7 yaşında olan kardeşi kül tigin ile başlatmak yanlış olmayacaktır. Bilge Kağan kardeşinin ölümü üzerine Kül Tigin Anıtını diktirir. Bilge Kağan ölümü üzerine ise oğlu Bilge Kağan Anıtını diktirir. 8. Yüzyılda kendine özgü bir alfabe ile Türkçe karşımıza (M.S. 5. Yüzyıla kadar geriye gittiği söylenir) çıkar. Hem de küçük yaşta babasını kaybetmiş olan bu şahıslar konusu ve yazdıranıdır. 

Buradan M. Kemal Paşa'ya geçmek yanlış olmayacaktır. Küçük yaşta babasını kaybetmiştir. 10 kitabı bulunmaktadır. Anıları, askeri kitabı ve ünlü Nutuk kitabı yanında Geometri kitabı dikkat çeker. 

İlk Türkçe Roman olarak 1872’de Şemseddin Sami tarafından yazılmış “Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat” kitabını biliyor isek de bu doğru değildir. 1871 yılında Grek Harfli Türkçe olarak Evangelinos Misailidis “Temaşa-i Dünya ve Cefakâr u Cefakeş” romanının varlığını biliyoruz. Fakat ilk Türkçe Roman değildir. Ermeni Harfli Türkçe ile Hovseb Vartan Paşa’nın “Akabi Hikayesi” 1851 yılında yayınlanmıştır.(1852 ve 1863 tarihli Ermeni Harfli Türkçe Romanlar da bulunmaktadır.) Bu kitap şu an bilinen ilk Türkçe Roman olarak kabul edilmektedir.

Bilinen bir yanlışı belirtikten sonra koruma altında kalmış kişiler tarafından yazılmış veya konu edilmiş bazı kitaplara değineceğim. İlk sırayı Kız Yetiştirme Yurtları hakkında bilgi vermesi açısından Sivas’taki kurumda yetişmiş Songül Aksankur’a vereceğim. Songül Hanım kurumdan çıktıktan sonra hemşirelik yapmış ve emekli olmuştur. Kendi Anılarını yazdığı “Sevgili Ben” kitabı içerisinde kurumda kaldığı zaman içerisindeki durumu hakkında değerli bilgiler vermektedir. Basılmayı bekleyen kitapları vardır ve onlar içinde de Sivas’taki kurumlar hakkında bilgiler olduğunu biliyorum.

Songül Hanım’dan sonra Tokat ve Sivas’taki kurumlarda kalmış olan Demirhan Kadıoğlu’nun “Yetiştirilmiş Hayatlar” kitabı özellikle önemlidir. Kitap kuruma verilişinden 18 yaşında çıkışına kadar ve hayatının devamında kurumdan çıktıktan sonra neler ile karşılaştığını içerir.

Şevki Dinçel’in “İçimizdeki Yarın” kitabı daha ilginç bir hikâye içerir. Sokakta kaldıktan sonra Süleyman Demirel’in yanına gider ve okumak istediğini söyler. Önce Ankara’daki kuruma daha sonra da Sivas’a gönderilir. Polis okulunu okuyarak kurumdan çıkmış ve emniyet müdürlüğü yapmıştır(Sanırım devam ediyordur). Israrlar sonucu bu kitabı kaleme almıştır. Kurum hakkında içinde değerli bilgiler bulunmaktadır. Polis okulunda akrabalarının yanına gelip kendi kızları ile evlendirmek istemeleri ise kurumda kalan çocuklara ders niteliğindedir. Emniyet Müdürü olduktan sonra da kurumlarla ilgilenmiş ve yakın zamanda kurumlarla ilgili eleştiriler yapmıştır.

Hulusi Armağan Yıldırım’ın “Zor Çiçekler” kitabı ise Sosyal Hizmetler Uzmanı ve müdürlük görevini kurumda yaparak yaşadığı bazı olayları kaleme alması açısından önem teşkil etmektedir. İçinde kuruma yönelik birçok eleştiri bulunmaktadır. Kurumda çalışacak olan kişilerin okuması yerinde bir karar olacaktır.

Bu dört kitaptan kurumda devlet korumasında kalan çocukların bulundukları koşullar, kurumlarda çalışan kişilerin durumu gözlemlenebilmektedir. Bunun yanında kurumla ilgili bugün ki gelişmelerin önceden kurumda kalmış olanlarca değerlendirilmesi önemlidir. Bu kitapların kurum ile ilgili aktardığı ve devlet korumasından çıkanların durum hakkında bilgi vermesi önemlidir. Kurumdan çıkanların anılarını veya kurum hakkındaki düşüncelerini kaleme almaları bu açıdan yararlı olacaktır. Devlet korumasındaki çocukların daha iyi şartlarda bulunmaları için uğraşanlara bu şekilde yeni fikirler kazandırabilirsiniz.

Kitaplar bu kadar ile sınırlı değildir. Haberdar olduğum halde inceleyemediğim bazı kitapların isimlerini vereceğim. Daha ayrıntılı inceleme yapacak kişilerin çıkması dileğiyle.

  • İsmail Galip Yolcuoğlu, “Bir Yetiştirme Yurdu Öyküsü”, 2012.

  • İsmail Galip Yolcuoğlu, “Kızlarımdan Mektuplar”, 2009.

  • Alim Yavuz,  “Şatom Benim”, 2005.

  • Yaşar Okulmuş, “Yüzleşme”, 2014.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: