Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Yetiştirme Yurtları Küçük Çocuklar İçin Değil

Yetiştirme Yurtları Küçük Çocuklar İçin Değil

Yetiştirme Yurtları Küçük Çocuklar İçin Değil

Pech Sotheary / Khmer Times 21.07.2017

Sosyal İşler Bakanlığı, önümüzdeki yıl sonu itibariyle üç yaşından küçük çocukların yetiştirme yurtlarına yerleştirilmeyeceğini ve yeni yurtların yapılmasının yasaklanacağını duyurdu.

Girişim, bakanlığın ve iş birliği halindeki derneklerin, 3,500 çocuğu yetiştirme yurtlarından ailelerin yanına yerleştirme ve ailelerine geri planlarını Nisan ayında uygulamaya koymasıyla ortaya çıktı.

Dün Phnom Penh’de yer alan Himawari Otel’de düzenlenen bir etkinlikte konuşan Sosyal İşler Bakanlığı Çocuk Sağlığı Bölüm Başkanı Ros Sokha, beş şehir ve bazı bölgelerdeki yetiştirme yurtlarında kalan 3,500 çocuktan 449 çocuğun evlere yerleştirildiğini ifade etti.

Kalanlar ise 2018 sonuna kadar topluma entegre edilecek.

Bay Sokha, “Entegrasyon, vaka bazında sağlam kontrollerle çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirildi.” dedi.

Şu anda, tüm ülkede 16,000’in üzerinde çocuk 406 adet çocuk bakım merkezlerinde yaşıyor.

Bakanlık, Phnom Penh’in yanı sıra çocukların ailelerin yanına ya da toplum temelli bakım seçeneklerine yerleştirilmesini amaçlayan programın denenmesi için Battambang, Siem Reap, Kandal ve Preah Sihanouk bölgelerini seçti.

Nisan ayında, Sosyal İşler Bakanı Vong Soth aile yanına yerleştirilen çocukların yurtlarda büyüyen çocuklara kıyasla daha olumlu gelişme gösterdiğini ifade etti.

Yetiştirme yurtlarına kalan çocukların farklı şekillerde istismara ve ihmale maruz kaldıklarını, hatta bazen uyuşturucuya başvurduklarını söyledi.

Kamboçya UNICEF temsilcisi Debora Comini, yurtlarda kalan her beş çocuktan dördünün ailesinin hayatta olduğunu gösteren araştırmalar olduğunu belirterek hükümet programını destekledi.

“Bu endişe verici bir durum, çünkü iyi düzenlenmemiş ve denetlenmeyen kurumlarda kalan çocukların, fiziksel ve cinsel istismarın ve insan ticaretinin yanı sıra ihmale de maruz kalma riskleri yüksek. Hükümetlerin ve UNICEF’in çalışmalarına rehberlik eden Çocuk Hakları Sözleşmesi, her çocuğun sevgi dolu bir aile ortamında büyüme hakkı olduğunu açıkça ifade etmektedir” dedi.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Ömre Özdemir tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçeye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.


Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: