Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Yardım Kuruluşları ve Gönüllü Turizmi “Yetiştirme Yurdu Krizi”ne Neden Oluyor

Yardım Kuruluşları ve Gönüllü Turizmi “Yetiştirme Yurdu Krizi”ne Neden Oluyor

Yardım Kuruluşları ve Gönüllü Turizmi “Yetiştirme Yurdu Krizi”ne Neden Oluyor

Lumos adlı STK’ya göre, Haitili yetimlere yardım ettiğini düşünen Amerikalı yardımseverler aslında bu Karayip ülkesindeki yetiştirme yurtlarında kalan çocukların istismarını ve ihmalini finanse ediyor.
Doğal afetlerin yaşandığı ve birçok ailenin taşınmak zorunda kaldığı Haiti’deki özel yetiştirme yurtlarında en az 30,000 çocuk kalıyor.
Haiti’deki 752 yetiştirme yurdunun üçte birinden fazlası yurt dışından 70 milyon dolar kadar bağışla finanse ediliyor, bu paranın da %92’si Amerika'daki bağışçılardan geliyor.

Ama bu işletmelerde kalan çocukların yaklaşık %80’i aslında yetim değil, Haiti hükümetine göre, bu çocukların hayatta olan en az bir ebeveyni ve neredeyse hepsinin başka akrabaları var.
Yazar J.K. Rowling’in kurduğu STK, Lumos, çocukların bakım evlerine konmasını durdurmak için mücadele veriyor. Lumos, bunun çocukların gelişimini aksatmanın yanında onların istismara uğramalarının yolunu açtığına inanıyor.
20 Haziran’da yayınlanan rapora göre, yabancı ülkelerden, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen parasal yardım, binlerce çocuğu istismar ve kaçırılma tehlikesine atıyor. Uluslararası hukukta çocuk kaçırma “çocuğun suistimal edilmesi amacıyla alınması, yerinin değiştirilmesi ve barındırılması.” olarak geçiyor.
Haiti devlet araştırmalarını yapan oluşuma göre, yurtdışından parasal yardım almak için çocukların alıkonması ve yetiştirme yurtlarında kalması için kandırılmasında kaçakçılık şebekelerinden şüpheleniliyor. Lumos’un bulgusuna göre, ebeveynler çocuklarının yetiştirme yurtlarında daha iyi eğitimler alabileceğine inanıyor. Yetiştirme yurdu yöneticileri, “çocuk bulucu”lara yetiştirme yurtlarına çocuk getirmeleri için ödeme yapıyor ve bazen de ailelere çocuklarını vermeleri için 75 dolar ödeniyor.
Lumos’un idari yönetim amiri, Georgette Mulheir’a göre, ahlaksız insanların kazancı için birçok ebeveyn kandırılarak çocuklarından vazgeçiriliyor.
Amerikan Dışişleri Bakanlığının listesindeki yeri itibarıyla da, giderek artan mağdur sayısı ile Haiti, bir geçiş bölgesi ve ayrıca zorla çalıştırma ve seks ticareti kaynağı olarak biliniyor.

Lumos'a göre Haiti'deki birçok yetiştirme yurdu bir işletme gibi yürüyor ve çocuk kaçakçılığına neden oluyor.

Lumos'tan bir araştırmacı Jamie Vernaelde: “Yabancılardan bağış toplamak için, çocukların alıkonduğu bu yetiştirme yurdu endüstrisi, bir kaçakçılık türü olarak tüm dünyada tanınmaya başladı.” diyor.
Lumos'a göre, çoğu yetiştirme yurdu aslında iyi niyetlerle kurulsa da, “gönüllü turizmi” kaçakçılığı teşvik ediyor. Bir gönüllünün ifadesine göre, her ziyaretçi “insani bağış” adı altında en az 350 dolar ödüyor, iki bavul kadar yardım malzemesi getirmesi zorunlu tutuluyor ve 120 kadar gönüllü bu yetiştirme yurdunu her yıl ziyaret ediyor.

Bu hayır kuruluşu, Haiti'nin, ailelerin parçalanmasını teşvik eden bu işletmelerin çok arttığı bir “yetiştirme yurdu krizi” yaşadığına inanıyor. 2010'daki büyük Haiti depreminden önce yaklaşık 300 yetiştirme yurdu bulunan Haiti'de 2013'teki hükümet araştırmasından sonra 752 yetiştirme yurdu bulunduğu görülmüş.

Vernalde, bunun gerçek bir savunmasızlığın ve insani acil durumlardan sonra çocukların yetim kalacağı düşüncesinin sonucu olduğunu ifade etti.

Bu hükümet raporu, yetiştirme yurtlarının çocuklara ciddi zararlar verdiğini de tasdik etmiş oldu. Kişisel bakım ve ailenin olmadığı ortamlarda büyümenin çocukların gelişiminde ve psikolojisinde önemli aksaklıklara neden olduğu ortaya kondu. Lancet tıp dergisine göre, bakım endüstrisi hakkında son 80 yılda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bu endüstri çocuğun fiziksel, bilişsel, sosyal ve psikolojik gelişimini eksik bırakıyor. Yetiştirme yurduna konmuş on çocuktan biri intihar ediyor ve yedi çocuktan biri cinsel istismara uğruyor.
Lumos, Haiti yetiştirme yurtlarında kalmış kişilerin, sıklıkla dövülmelerini, aç bırakılmalarını ve yabancı ziyaretçilerle iletişime geçemesinler diye İngilizce öğrenmelerinin engellendiğini anlatıyor.
Lumos'un röportaj yaptığı Haiti yetiştirme yurtlarında kalmış 44 kişiden 35'i, yanlış davranışlarda bulunduğu iddiası üzerine cezalandırıldığını ifade ediyor.

Röportaj yapılan bir kişi yaşadıklarını şöyle ifade ediyor: “Yetiştirme yurdu yöneticisi bizi akşamları hep döverdi. Bizi kendi odasına götürür, diz çöktürür, kollarımızı açtırıp, taş taşıtırdı. Bazen de, orada olduğumuz aklına gelene kadar, bizi güneşte dışarıda bırakırdı.”

Bir başka genç kadın okul ücretini ödeyebilmek için fuhuş yapmaya başlamış ve çocuğuna bakamadığı için onu yetiştirme yurduna bırakmış. Vernalde bu durum için şöyle bir ifadede bulunuyor: “Bu genç kadın 13 yılını yetiştirme yurdunda geçirmiş. Bu döngünün kendini tekrar ettiğini görebilirsiniz.”

Lumos ve “Uluslararası Engelli Hakları” gibi diğer çocuk hakları alanında çalışan kuruluşlar, yetiştirme yurtlarından daha az maliyetli olan ve çocuklar için daha iyi olan toplum kökenli hizmetlere geçişi destekliyor.

Vernalde'ye göre: “Bu konu, öncelikle ailelerin güçlendirilmesi ile ilgili ve gelişmiş ülkelerde bilindiği üzere, ailelerinde güvende olmayan çocuklar olabilir, bu çocuklar için de Haiti'de koruyucu bakımın gelişmesi ihtimal dahilindedir. Ve bu, tüm topluluklar için destek hizmetlerine yatırım yapılması ile ilgilidir.”

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Nil Alara Okyay tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orjinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: