Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Voluntourism

Voluntourism

Voluntourism

Neden Önemli

Yetimhane ziyaretleri ya da bu alandaki gönüllülük, savunmasız çocukları incinmesine sebep olabilir. Ayrıca bu girişimler, çocukların ailelerinden gereksiz yere ayrı kaldığı bir ‘yetimhane endüstrisi’ne yol açıyor.

Bu kaygılar uluslar arası medyada oldukça geniş yer almasına rağmen, gönüllü örgütlenmeler ve seyahat organizasyonları hala yetimhanelerdeki gönüllülük çalışmalarını desteklemektedirler.

Lütfen bu dilekçeyi imzalayarak; bu kuruluşları, hizmet ettikleri çocuk ve grupların yararına hareket etmeleri, yetimhane desteklerine son vermeleri için yaptığımız çağrıya destek olun.

Lütfen kendi sayfalarınızda da StopOrphanTrips hashtagi ile paylaşın.

NEDEN ÖNEMLİ

Dünya genelinde yetimhanelerde yaşayan çocukların ortalama %80’inin en az bir ebeveyni yaşıyor. Çocukların yetimhaneye bırakılmasının en yaygın sebebi, ailelerin çocuklarının orada daha iyi bir bakıma/beslenmeye ve eğitime kavuşacakları inancıdır.Buna inanmalarının en önemli sebebi, yetimhanelerin birçoğunun yabancılar tarafından ziyaret edilmesi, bağışlar yapılması ve İngilizce öğretilmesidir.

Tüm bu beklentilere rağmen, 60 yılı aşkın süredir yapılan araştırmalar, yetimhanede büyümenin çocuk sağlığı, gelişimi ve yaşamı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir. Ayrıca yetimhanede büyüyen çocuklar, diğer koruma sistemlerinde olanlara nazaran daha fazla suistimale uğramaktadı

Çocukların en iyi yetişme ortamı ailelerdir

Yetimhanelerdeki gönüllük çocuklar için neden zararlıdır?

Yetimhane gönüllülüğü aşağıdaki anlatıldığı şekillerde çocuklara zarar vermektedir :

Bu gönüllü çalışmalar; yetimhaneleri daha cazip hale getirdiğinden çocukların ailelerinden ayrılmalarını teşvik etmektedir.

Yetimhane gönüllülüğü çocuklar için geçici ve sonu olmayan çözümler üreten bir sistemi desteklemektedir. Bir çok yerde, yönetimler çocukları yetimhanelerden ailelere kaydırmaya çalışmakta, ancak yetimhanelere destek veren uluslararası gönüllüler ve fonlar bu çabanın önünü kesmektedir.

Yetimhanelerde gönüllülük, savunmasız çocuklara erişimi kolaylaştırmaktadır. Yetimhaneler çocuklara karşı olumsuz niyetler besleyen insanların her zaman hedefinde olmuştur. İyi niyetli ziyaretçiler, kendi ülkelerinde asla izin verilmeyecek niteliksiz insanlara, bu savunmasız çocuklara ulaşım yolunu da açmış olmaktadırlar.

Yetimhanelerdeki gönüllülük sağlıklı bağlanmayı engellemektedir. Her gönüllü ayrılırken çocukları arkasında bırakmaktadır. Bu da çocukların güven duygusu gelişimlerini, sağlıklı ilişkiler kurmalarını olumsuz etkiler. Bu sağlıksız bağlanmalar küçük çocuklarda beyin gelişimini de olumsuz etkilemektedir.

Çocuk koruma uzmanları bu uluslar arası gönüllülük çalışmalarında çocukların rutininin (eğitim gibi) bozulması, kimlik ve kültür bakımından akıl karışıklığı yaratması gibi kaygılarını da dile getirmektedirler. Gönüllülerin bir çoğu; çocukların duygusal ve sosyal durumları üzerinde kendi davranışlarının oluşturacağı olumsuz etkiyi görebilecek ve çocuklarla çalışabilecek potansiyele sahip değillerdir.

Ayrıca; gönüllülük, ziyaretçilerin çocukları birer ‘tecrübe’ basamağı olarak görmesinden dolayı çocukların nesneleşmesine, gönüllülerin bağış yapmalarını sağlamak için çocukların ‘yardıma muhtaç’ görünmelerinin sağlanmasına da  sebep olmaktadır.

 

Gönüllülüğün çocuklar ve aileler üzerindeki olumsuz etkileri hakkında daha fazla bilgi için, tıklayın.

İmza kampanyası için tıklayın.

(Bu çalışma, Hayat Sende Gönüllüsü Selda Süren Teymur tarafından informal over formal ilkesinden yola çıkarak Türkçe’ye kazandırılmıştır.)

Hayat Sende Derneği'ne bağış yaparak koruma altındaki çocukların hayatına umut olmak için tıklayınız.


 

 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: