Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Uluslararası Evlat Edinme: Savunanlar ve Karşıtlar

Uluslararası Evlat Edinme: Savunanlar ve Karşıtlar

Uluslararası Evlat Edinme: Savunanlar ve Karşıtlar

Uluslararası Evlat Edinme Lahey Küçüklerin Evlat Edinilmesine İlişkin Tüzük çerçevesinde ele alınır. Ülkemiz de bu sözleşmeye taraftır.

Uluslararası evlat edinmenin oldukça farklı boyutları var. Azgelişmişlik boyutundan insan kaçakçılığına, çocukların fuhuşa sürüklenmesinden istismarına kadar oldukça farklı boyutları var.

İngiltere’ye uluslararası evlat edinmeyle yerleştirilen ve şimdi 20 yaşında olan bir kızın söyledikleri çarpıcıydı: “İngiltere’deki ailem beni Etyopya’daki kurtarmadı. Etyopya’yı benden çaldı.” 

Romanya’da Çavuşesku döneminde aile planlamasına karşıtlıktan dolayı yuvalar ağzına kadar çocuk dolmuştu ve komünist rejim çökünce hızla uluslararası evlat edinmelerin sayısı arttı. Binlerce kardeş birbirinden ayrı, bambaşka ülkelere gittiler ve şimdi hepsi birbirini arıyor ve zaman zaman da bulup duygusal haberlerle gündeme geliyorlar.

Güney Kore gibi ülkelerin 1960’lı yıllarda fakirken en değerli ihraç malı olarak uluslararası evlat edinmeye konu çocukları görülürdü. Güney kore zenginleşti, uluslararası evlat edinmeyi zorlaştırdı. Bu sefer de ülkesinde evlat edinme ve koruyucu aileliği yaygınlaştıramadı ve çocuk koruma sisteminde son çare olarak görülen çocuk yuvaları 2004’ten bu yana pıtırak gibi arttı.

Avustralya uzun süren evlat edinme işlemlerini çabuklaştırmak için Uluslararası Evlat Edinme Ajansını kurdu. Diğer gelişmiş batı ülkelerinde olduğu gibi, düşen evlat edinme sayılarını hızlandırmak hükümetin ana amaçlarından.

En son Zambiya’da uluslararası evlat edinme zorlaştırıldı. Afrika’da birçok ülkede yoksulluktan dolayı çocukların şartları çok kötü ama uluslararası evlat edinme çözüm mü bilinmez. 

Türkiye’de de Batı ülkelerinde yaşayan Müslüman Türk çocukların Hristiyan ailelere verilmesini önlemek ve Müslüman ailelerde koruyucu aile bilincini artırmak için yoğun bir kampanya yürütülmekte. Başarı oranı hala açıklanmıyor ama oldukça zor bir işin altında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı.

Peki ama uluslararası evlat edinme olmadan dünya çapında yuvalarda yaşayan 17 milyon çocuğun durumu ne olacak? Hele de yetersiz devlet kapasitesi olan az gelişmiş ülkelerde?

İşte bu sorunun cevabı son yıllarda çok ateşli bir tartışmanın konusu. Özellikle lobi ve savunuculuğun gelişmiş olduğu ABD ve AB ülkelerinde farklı çıkar grupları uluslararası evlat edinme üzerine tez ve antitezlerini sunup durmakta. 

Yakın gelecekte uluslararası evlat edinmeye ilişkin lobi gruplarını ve tezlerini analiz etmekle devam edeceğiz.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağış yapmak için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: