Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Tazmanya çocuk koruma sisteminin iniş ve çıkışlarını keşfetmek

Tazmanya çocuk koruma sisteminin iniş ve çıkışlarını keşfetmek

Tazmanya çocuk koruma sisteminin iniş ve çıkışlarını keşfetmek

Genellikle çocuk koruma sistemi mücadeleleri ve başarılarından bahsediyoruz, ancak sorunlar genellikle bir çocuğun bakıma girmesinden çok önce başlıyor. Toplum olarak sınıflandırıyoruz ve yargılıyoruz, çocuk koruma alanındaki ailelerin neye benzediğini ve nasıl orada olduklarını gösteren zihinsel bir resmimiz var. Fakat bugün toplumumuzun yüzleştiği çok sayıda taleple, her kesimden aileler mücadele edebilir.

Tazmanya Sağlık ve İnsan Hizmetlerine göre yıllık rapora göre, eyalette evde bakım görmeyen ortalama çocuk sayısı 2015-2016 yılları arasında 1110’dur. Bu, aynı zamanda ailelerin iş bulmak için uğraştığı, kira ödeyebileceği ve haftada bir kadının Avustralya'daki eşinin elinde ölmekte olduğu anlamına gelir. Mevcut ulusal asgari ücret saat başına 18,29 dolar, haftada ise neredeyse 700 dolardır. Avustralya İstatistik Bürosu verilerine göre, Tazmanya'daki ortalama hane halkı geliri haftada 1100 dolardır. Tazmanya'daki ortalama haftalık kira 230 dolardır ve her 10 haneden biri kira stresi altındadır çünkü hane gelirinin en az üçte biri her hafta kiraya veriliyor.

Tazmanya'nın 2015 yılında piyasaya sunduğu Uygun Fiyatlı Konut Stratejisi, halihazırda üç farklı müdahale sürecine sahip olduğunu gösteriyor; önleme, erken müdahale hedefi, hızlı tepki ve iyileşme. Rapora göre, Tazmanya'nın uzun vadeli talebi karşılamak üzere 2031 yılına kadar yılda ortalama 2392 yeni konuta ihtiyacı vardır. Bunun yaklaşık yüzde 27'sinin düşük fiyatlı uygun fiyatlı ev olması gerekiyor. Rapora göre Tazmanya, en düşük gelirli hane halkı oranına sahip olmasına rağmen hanelerin üçte biri ana gelir kaynaklarını devletin emekli maaşı ödeneklerinden alıyor.

Konut stresi yaşayanların yaklaşık üçte biri yalnız hane halkı, ardından tek ebeveynli aileler ve çocuklu çiftler geliyor. Bütün bunları bir araya getirirsek, çatlakların nasıl görülmeye başladığını, baskılar arttıkça nasıl baş edileceğini görmek kolay. Buna nesiller arası kötüye kullanım veya hapishanedeki ebeveynleri eklersek, masum çocuklar kendilerini istenmemiş, ihmal edilmiş veya yük olmuş gibi hissetmeye başlıyor. Bu sıkıntılara yardımcı olmak için Tazmanya'nın halihazırda George Town'dan Rosebery ve Geeveston'a kadar 35 mahalle evi bulunuyor. Yerel toplulukta çalışan evlerden her biri, küçük bir yardıma ihtiyacı olan veya sadece bir yerde sosyalleşmek isteyenler için yeni fırsatlar sunuyor.

Tazmanya Mahalle Evleri başkanı John Hooper, evlerin ebeveynler ve aileler etrafında güçlü destekler oluşturmak için mümkün olan her şeyi yaptıklarını söyledi. Bay Hooper, sunduğu hizmetler sayesinde toplumdaki herhangi biri sorunlarla baş edemediği zaman, insanları "bir ağ geçidi servisi çağırmak için telefonu açan bir komşu" ya da en kötüsü, çocuk koruma servisini arayan birine dönmek zorunda bırakmadıklarını belirtti. "Yorgun ve stresli olan bir ebeveyn ile belirli bir durumda nasıl tepki vereceğini bilerek sana yol gösteren ebeveyn arasında ince bir çizgi var.” Bakımına son verilen çocuklar en kötü sonuçtur ve bu gelecek kuşakları etkileyecektir. "Savunmasız insanların gidebileceği, ancak yargılanmayacağı güvenli yerlerin değerinin hafife alınmaması gerektiğini düşünüyoruz." Bay Hooper, zor evlerde büyüyenlerin kafalarında genellikle tek bir model olduğunu ve bunun ebeveynlik tarzlarını etkilediğini belirtti. "Bizim uğraştığımız bölgesel toplumlardaki insanlar, hizmetlerimizi sadece uyuşturucu ve alkol sorunları için değil, insanların aile içi şiddet durumlarından da kurtulmalarını sağlamak için olduğunu görüyorlar" "Eve bebek geldiği zaman kimsenin ne yapacağını bilmemesi bence kimsenin konuşmadığı bir gerçek.” "Dolayısıyla, hayatınızda bir sürü şey oluyor ise bu gerçekten çok zor."

CREATE Vakfı'nın ulusal yönetim kurulu başkanı Jacqui Reed, bakım, akrabalık, beslenme ve konut bakımının farklı biçimlerinin olmasının çocuklara farklı deneyimler sunduğunu belirtti. Reed, "Bildirimler genel olarak kademeli bir yanıtla ele alınıyor. Çocuğun yaşı, savunmasızlığını çok etkiliyor ve bu durum zararın aciliyeti için derecelendirilecektir." dedi. "Birisi mutlaka acil olsa da olmasa da dışarı çıkıp araştırma yapacaktı."

Sorun araştırılırken çocuğun, çocuklara bakmak için değerlendirilen insanlarla birlikte bir koruyucu bakım düzenlemesine konabileceğini söyledi Reed. "Ebeveynler ev ortamını güvenli yapana ve zararı uzaklaştırana kadar çocuk, kısa bir süreliğine kalabilir.” Tazmanya’nın, ulusal organizasyonun radarında "soruşturma ve komisyonlarla dolup taşan" bir devlet olmadığını söyledi. Ancak Bayan Reed, bir çocuğun ebeveynlerinin hâlâ hayatta olmasının ve ayrıca bakıcıların kendilerine kaliteli bir bakım sunmalarının önemli olduğunu belirtti. "Çocuklar, ailelerini kendilerini istismar ettikleri halde seviyor; çoğunlukla daha az anlama kapasitesine sahipler çünkü bu onların yaşam biçimidir.”

Bayan Reed, çocukların 18 yaşındayken çocuk koruma sisteminden ayrıldığını ve sistemde olmayan ortalama çocuğa göre daha genç olduğunu ekledi. "Ortalama ömürlerinde sıklıkla travma, travma sonrası stresten muzdarip olmuş, suistimal ve ihlal edilmiş kırılgan bir nüfusa sahibiz ve onları sistemin dışına çıkarıp 18 yaşında bağımsız yetişkinler olmaya bırakıyoruz.” dedi. "Geçiş aşaması daha fazla önem kazanana kadar bu sorun olacak.” "Bakım yaşını 21'e çıkarmamız gerekiyor, bu da bakıcıların istedikleri takdirde kalmaları gibi bir seçeneği doğuruyor ki bu hiç akıllıca bir şey değil.” "Bu, liderliği; hükümet perspektifine özel bir şey olmaktan çıkarıp tüm insanları bir araya getirmektir."

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Duygu Kılınç tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: