Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Tamil Nadu’da 6 yılda çocuk bakım evlerindeki 17.000 çocuk ebeveynleriyle bir araya geldi

Tamil Nadu’da 6 yılda çocuk bakım evlerindeki 17.000 çocuk ebeveynleriyle bir araya geldi

Tamil Nadu’da 6 yılda çocuk bakım evlerindeki 17.000 çocuk ebeveynleriyle bir araya geldi

Chennai: İstismar, yoksulluk ve ihmal, kimi çocukların hayat rotalarını yetiştirme yurtlarına yönlendiriyor.  Geçtiğimiz altı yılda bu çocukların 17.000’i kaçtıkları dünyaya geri döndüler, çoğu da devletin radarına yakalanmadan...

Times of India’nın eriştiği Sosyal Savunma Departmanı verilerinin gösterdiği gibi, 2011’den beri hükümet 300’ü Nisan-Haziran 2017 arasında olmak üzere, kayıtlı olmayan 843 çocuk bakım kurumunu kapattı. Bu evlerden kurtarılan 18.500 çocuktan 17.300’ü ebeveynlerine teslim edildi. Geri kalanı kayıtlı diğer kurumlara kabul edildi.

Sosyal savunma yetkilisi R. Lalvena birçok evin kayıt için yeniden başvurduğunu söyledi. “Bazıları kayıt edildi, geri kalanı onay bekliyor” dedi ve mümkün olan her durumda çocukların ebeveynlerine verildiğini ekledi. Bağışçıların ve kamuoyunun yararı için asgari standartları karşılamayan kayıt dışı evlerin ve istismar vakası yüzünden kapatılan kurumların listesinin departmanın web sitesine yüklenmesi için çaba gösteriliyor.

Yetkililer ruhsatsız kurumlara uygulanan kısıtlamalar için kendilerini takdir etseler de bazı çocuk hakları aktivistleri, ailesi olup da yetiştirme yurdunda kalan çocuk sayısının yüksekliğini şaşkınlıkla karşıladı. Bengaru’daki Çocuk ve Yasa Merkezi’nde çalışan hukuki araştırmacı Swagata Raha, bu çocukların en başta nasıl bu kurumlara yerleştirildiğinin ve 2015 yılı Çocuk Adaleti Yasası’nın yetkilendirdiği Çocuk Refahı Komitesi’nin (ÇRK) kuruluşundan önce doğup doğmadıklarının araştırılması gerektiğini ifade etti. “Devlet 17000 çocuğu şimdi yanlarına gönderecek kadar ailelere güveniyorsa bunu neden daha önce yapmadı?” diye sordu Raha.

Bir STK olan ChangeIndia’da çalışan A. Narayana sosyal savunma departmanının, Çocuk Adaleti Yasası’nda tanımlandığı gibi sadece “bakım ve korunmaya ihtiyacı olan çocukların” çocuk bakım kurumlarında kalmasını sağlama talebini hükûmete yazdığını ve yüksek mahkemeye öneride bulunduğunu söyledi.

Yasa, bir çocuğun çocuk bakım kurumuna kabulünün ya da kurumdan alınmasının ilgili ÇRK’ye bildirilmesini şart kılsa da sayılar uzmanlar için olduğu kadar bu heyetlerin bazılarının üyeleri için de beklenmedik olarak karşılandı.

En fazla kayıtsız evin (108) kapatıldığı yer Kancheepuram oldu ve bu kurumlardan kurtarılan 1700 çocuğun 1300’ü ailelerine geri döndü. Kancheepuram bölgesindeki ÇRK’den  Zaheeruddin Mohammad, “Bu sayılar çocukların ÇRK’nin bilgisi dışında evlerinden çıkarıldığını gösteriyor” dedi ve kuruluşlarından önceki 5 yılda doğan çocukların %80’inin diğer kayıtlı evlere yönlendirildiğini ekledi.

Uzmanlar 1300 kayıtlı ev ve her ay eklenenlerle en fazla çocuk bakım kurumunun Tamil Nadu’da olduğunu söylüyor. Çocuk hakları savunucuları eyalette 200000 çocuğun özel yetiştirme yurtlarında, eyaletin desteklediği bakım evlerinde, İslami medreselerde, tapınaklarda ya da hostellerde kaldığını tahmin ediyor. Çoğu kimsesiz değil; onları beslemek, giydirmek ve barındırmak için fazla yoksul olan aileler tarafından kurumsal bakıma yerleştirilmişler.  

Unicef’in eski çocuk koruma uzmanı olan R. Vidyasagar çocukları ailelerine geri vermenin olumlu bir eğilim olduğunu ancak eyaletin bundan sonrası için somut bir mekanizmasının olmadığını belirtti. Vidyasagar, “Bölgedeki çocuk koruma birimleri savunmasızlıklarına bağlı olarak çocukları sürekli takip etmeli ancak bu nadiren gerçekleşiyor” dedi.

Bütünleşmiş Çocuk Koruma Tasarısı çerçevesinde çocuklara ayrıca koruyucu aile bakımı ve maddi destek seçeneği de sunuluyor. Ancak yetkililer bunun çok az kişiyle sınırlı olduğunu söylüyor.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Ecehan Fındık tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: