Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Sosyal Hizmet Görevlilerinin Dosya Yükü Açığa Çıkıyor

Sosyal Hizmet Görevlilerinin Dosya Yükü Açığa Çıkıyor

Sosyal Hizmet Görevlilerinin Dosya Yükü Açığa Çıkıyor

Eğitim Daire Başkanlığı çocuk hizmetlerinde çalışan sosyal hizmet personeli ihtiyacını vurguluyor

Andy McNicoll, Workforce

Hükümet tarafından yürütülen tahminler, çocuk hizmetleri alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının dosya yükünün ortalama 16 olduğunu ortaya koyuyor.

Eğitim Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan sosyal hizmetler iş gücü raporunda belirtilen ortalama dosya sayısı, yeni bir veri sunmakla birlikte hükümetin ilk defa sosyal hizmetler alanındaki iş gücünün ortalama dosya yükünü, kurullardan alınan zorunlu yanıtlara dayanarak yayınladığını gösteriyor.

Eğitim Daire Başkanlığı’nın 30 Eylül 2016 tarihli verileri, acente kadrosu da dahil olmak üzere tüm sosyal hizmet görevlileri arasında toplam 326,770 adet dosya ele alındığını ortaya koydu. Bu sayı çocuk hizmetleri kapsamında ele alınan dosya sayısı ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildiğinde, bir sosyal hizmet uzmanı başına ortalama 16,1 adet dosya düştüğü görülüyor.

Rapor ayrıca kurulların 2016 yılı içerisinde 5,330 adet sosyal hizmet uzmanının çocuk hizmetleri kapsamında işe alındığını ortaya koydu. Önceki yıl verileri ile kıyaslandığında, bu sayıda %9,6’lık bir artış yaşandığı görülüyor.

Buna karşılık kurumların açık pozisyonları doldurma oranının %79,2’den %72,6’ya düştüğü ortaya çıktı. Eğitim Daire Başkanlığı bu verinin, kurum çalışanlarının ciddi düzeyde birikmiş olan dosyaları elden çıkaramaması veya yükselen talepleri karşılayamamasından dolayı, daha fazla kurulun bu çalışanlara yönelik harekete geçmesinin bir yansıması olabileceğini belirtti.

2015 yılında 26,500 olan çocuk hizmetlerinde sürekli olarak çalışan sosyal hizmet görevlilerinin sayısı, %4,7’lik bir artışla 2016 yılında 27,700’e yükseldi. Açık pozisyonların sayısı ise %1,3’lük bir artışla 5,470’den 5,540’a yükseldi. Sosyal hizmet görevlilerinin görevlerinden ayrıldığını veya pozisyonlarının değiştiğini gösteren personel değişim oranı, %16’dan %15,1’e düştü. Devamsızlık oranı ise %4’ten %3,5’e düştü.

Eğitim Daire Başkanlığı, çocuk hizmetleri alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının %54,2’sinin dosya yükü kapsamında çalıştığını, diğerlerinin ise yönetici veya uzman uygulayıcı gibi pozisyonlarda çalıştığını ortaya koydu.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Hilal Tekmen tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: