Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Ömrümüzü koruyucu aile olmaya adıyoruz

Ömrümüzü koruyucu aile olmaya adıyoruz

Ömrümüzü koruyucu aile olmaya adıyoruz

Bakımını üstlendiğimiz birçok çocuk, iç parçalayan hayatlardan çıkıp buluyorlar bizi. Biz, bu çocuklarla gece gündüz demeden, en ince ayrıntısına kadar ilgileniyoruz. Peki haklarımız nerede? 

"Koruyucu aileler her an korku içinde mesleklerini icra etmeye çalışıyorlar. Yasal haklardan mahrum bırakılıyoruz ve bu durum normal gösteriliyor." Fotoğraf: Con Tanasiuk/Design Pics Inc.


İngiltere'de bir mahkeme koruyucu aileler için devrim niteliğinde bir karar aldı: İlk kez bir koruyucu aileye isçi statüsü verildi. Christine - James Johnstone çifti, Glasgow şehir meclisinde çıkan maaş tartışmaları üzerine haklarını aramaya koyuldular.

Birleşik Krallık'ın dört bir yanındaki koruyucu aileler için bu karar neden önemli? Uzun bir yolculuğun yalnız ilk adımı atılmış olsa da, kararı duyduğum an büyük bir rahatlama ve adalet hissiyle doldu içim. Nihayet işim, bir meslek olarak kabul görmüştü.

10 yıl boyunca her gün, türlü zorluklarla mücadele eden ergenlere baktım. Üstelik çoğu, ömrümüzde başımıza gelen her şeyin toplamından daha ağır badireler atlatmışlardı.

Koruyucu ailelerin ne iş yaptığına dair çok fazla yanlış anlaşılma var. Sözde serbest meslek erbabıyım ama yalnız bir işverenim olabilir. Yapmam gerekenlerin yazılı olduğu, maaşımı belirleyen bir belgeye imza attım ama bana, bunun bir sözleşme niteliği taşımadığı söylendi. Düzenli olarak denetleniyorum; katı kurallara uyup uymadığım kontrol ediliyor ve bazı kutulara bazı işaretler koyuluyor. Değişmeyen bir emir komuta zincirine tabiiyim. Sevsem de sevmesem de, çocuğa iyi geldiğini düşünsem de düşünmesem de takip etmek zorunda olduğum bir bakım planı mevcut. Başka bir işe giremem ancak işverenim hakim, jüri ve infaz memuru rollerine bürünüp bana önceden bildirmeksizin bir anda işime son verebilir.

Çocuğun, biyolojik ailenin ya da yetkililerin en ufak ithamında koruyucu aile, masumiyetini kanıtlayamadan suçlu damgası yiyor, hor görülüyor ve dışlanıyor. Üstelik bu ithamlar büyük oranda asılsız çıkıyor. Yanlış uygulamaların ve eksik politikaların günah keçileri bizler oluyoruz. Özetle bizler, birer kullan-at çalışanız.

Olaysız geçen bir haftada ben, çocuğun durumunun gözden geçirildiği, yüksek risk teşkil eden stratejilerin ele alındığı ve bireysel eğitim planlarının masaya yatırıldığı toplantılara katılıyorum. Sürekli bir şeyler kaydediyor ya da raporlar yazıyorum. Bir genç firar ettiğinde sık sık sabahlıyor, uyumak için polisin gelip evimi aramasını bekliyorum. Kesinlikle vardiyalı bir iş değil benimki. Eğitici seanslara gitmekle yükümlüyüm. Çocuğun korunmasından bağlanma kuramına, çok çeşitli konuları kapsayan profesyonel gelişim planlarım üzerinde çalışmam gerekiyor. Alanında uzman kişilerle yakın temasta kalıp ruh sağlığı, alkol, uyuşturucu, cinsel istismar, barınma ihtiyacı, sığınmacılar, gençler için adalet gibi konuları ele alıyorum. Ayrıca diğer koruyucu ailelere danışmanlık yapıyorum ve lokal yetkililerin işe alımlarına yardımcı oluyorum.

Sık sık karşılaştığım, koruyucu ailenin üvey aile ile aynı şey olduğu algısının aksine, çocuğun biyolojik anne-babasıyla iletişim içerisinde olmamız bekleniyor; bazen bu durum bizim için çok riskli olabiliyor. Çocuğu seviyor, onunla ilgileniyor, onu yetiştiriyor ve destekliyor olsak da onun ebeveynleri olmadığımızı her zaman aklımızda tutmamız ve buna saygı duymamız gerekiyor.

Bu kadar meşakkatli bir işi böyle bir baskı altında ve sürekli yanlış anlaşılmalarla savaşarak icra edebilmek için, çocuklara ve gençlere yardımcı olmayı gerçekten istemeniz gerekiyor.

Koruyucu aileler her an korku içinde mesleklerini icra etmeye çalışıyorlar. Yasal haklardan mahrum bırakılıyoruz ve bu durum normal gösteriliyor. Bu yüzden Birleşik Krallık Serbest Çalışan Sendikası (Indepentdent Workers Union of Great Britain) ile birlik olduk. Bu yüzden her gün bir yeni koruyucu aile, Koruyucu Aile İş Kolu'na (Foster Care Workers Branch) katılıyor.

Bize karşı alınan bu cephenin komutanını zirvelerde aramak gerek. Çocuk Hizmetleri Yöneticileri Derneği (Association of Directors of Children’s Services) Başkanı Alison Michalska, açılış konuşmasında koruyucu ailelere ve yöneticilere karşı kibar ancak sağlam bir duruş sergilememiz gerektiğini ve "hastalıklı bazı düşünceleri" elememiz gerektiğini belirtti. Michalska ayrıca sendikalaşmış, profesyonel ve alanında uzman bir iş gücünün çocuklara getirileri olup olmayacağı sorusunu da gündeme getirdi. Aslında bunların hepsi, zaten olduğumuz ancak kabul ettiremediğimiz şeyler. Sesimizi duyurmak için savaş versek de biz, çocuklarımızın standartlarını yükseltmeye ömürlerini adamış çalışanlarız. Ülkede 9.000 küsur koruyucu aile eksiği varken vermek durumunda kaldığımız bu mücadele, zaten fazlasıyla gergin bir iş gücünün canını sıkıyor.

Glasgow mahkemesinin verdiği karar, koruyucu ailelerin geleceğini nasıl etkileyecek? Bu karar bağımsız bir karar; diğer duruşmaları etkilemiyor. Glasgow şehir meclisinin temyiz yoluna gitmesi de kuvvetle muhtemel. Ancak yine de muazzam değerli bir karar. Artık yüzlerce, binlerce koruyucu aile lokal yetkililer ya da bağımsız koruyucu kuruluşlar ile aralarındaki ilişkinin doğasını sorgulayacak ve şunu diyebilecekler: "Çok çalışıyorum; sıkı denetimlerden geçiyor ve yaptığım iş için maaş alıyorum. O zaman neden haklarım yok?"

Johnstone davası adaletin sağlanması yönünde atılan ilk adım. Çocuklarımız için istediklerimizi kendimiz için asla istemiyoruz. Yalnız saygı görmek ve hukuken tanınmak istiyoruz. Yasalar bizi de herkesi nasıl görüyorsa öyle görsün istiyoruz: birer çalışan olarak.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Beste Naz Yıldız tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Emrah Yurtlu

Emrah Yurtlu
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.

İlginizi Çekebilir: