Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Nepalde Etik Gönüllük

Nepalde Etik Gönüllük

Nepalde Etik Gönüllük

“Gönüllülüğün değerine ve gücüne yürekten inanıyorum. Gönüllülük, hem gönüllülük yapana hem de etrafına fayda sağlıyorsa ben bunun en hararetli savunucusu olurum. Bu, sırf gönüllülüğün bana sağladığı faydalardan değil, NGN ekibinin ve yönetim kurulu üyelerinin çoğunun da gönüllülük kökenli olmasındandır. Gönüllülük bizim genlerimizde var. Tabii gönüllülüğün doğasında olan bazı riskler de var. Gönüllü olan kişiden çok, gönüllülükten faydalanan kişileri etkiler bu riskler. Adı üstünde, uluslararası gönüllülük yapan biri yardım etmeye gittiği yerdeki insanların kültürleri ve o insanların yaşamlarındaki ince ayrıntılar hakkında çok az bilgiye sahiptir.
Bu, bizi iyi niyetimizi kötüye kullananların karşısında zarar görmeye açık hale getirir. Nepal'deki iyi niyetli gönüllülerin, yolsuzluğa karışmış yetiştirme yurtlarında gönüllü olmak için para vererek, farkında olmadan daha fazla çocuk ticaretine sebep olduklarını duydukça kahroluyorum.
Bunlar, Nepal'e yardım etmek isteyen iyi insanlar ve bu yolda hem zamanlarını hem de paralarını harcıyorlar. Sorunu ve riskleri ele almanın bir yolu olmalı. Umarım hep beraber çalışarak gönüllülüğü hepimizin bildiği iyilik gücüne çevirebiliriz.'' Conor Grennan, Next Generation Nepal (NGN) Derneği Kurucusu ve Başkanı, çoksatan Little Princes: One Man’s Promise to Bring Home the Lost Children of Nepal kitabının yazarı.

Yetiştirme Yurdunda İnsan Kaçakçılığı

Yetiştirme yurtları ve çocuk evleri, aslında anne-babasını kaybetmiş çocuklara ya da gidecek başka hiçbir yeri olmayan çocuklara bakım verilen yerlerdir. Ne yazık ki Nepal'de durum bu değil ve gitgide kötüleşiyor. Çocuklar sırf bu yerlerde büyüsünler diye, bile bile ve gereksiz yere ailelerinden ayrılıyorlar. Aileler, çocuklarından vazgeçmenin çocuğa iyi bir gelecek ve şehirde eğitim imkanı sağlayacağına ikna edilmiş olabiliyor. Gerçekte ise genelde çocuklar bu çocuk evlerine ya da yetiştirme yurtlarına götürülüyor, geçmişlerini ve kimliklerini gizlemeye zorlanıyor, ebeveynlerinin öldüğü ya da onlara bakamayacak kadar fakir oldukları söyletiliyor. Çoğunlukla evraklarda sahtecilik yapılıyor, aileler çocuklarının izini kaybedebiliyor. Bu uygulamaya ''yetiştirme yurdunda insan kaçakçılığı'' deniyor. Yurtlardaki bu kaçakçılık, zincirin her iki ucunda da para olduğu için kârlı bir iş. Bir tarafta bu 'hizmet' için kaçakçılara büyük paralar ödeyen aileler, diğer tarafta ise, yardıma ihtiyacı varmış gibi görünen yetim çocuklara para ve zaman harcamaya istekli gönüllüler var. Bazen bu çocuklar kendilerine temel ihtiyaçları sağlayan ve eğitim ihtiyacını gideren çocuk evlerine yerleştirilseler de, çok daha sıklıkla istismara uğruyor, ihmal ediliyor ve sömürülüyorlar. Her halükarda, sevgi dolu bir ailede büyümek gibi temel bir insan hakkından mahrum bırakılıyorlar.

Can alıcı gerçekler! (Bunları biliyor muydunuz?)

• Nepal'de 16.000'den fazla çocuk, çocuk evlerinde ve yetiştirme yurtlarında yaşıyor.

• Raporlara göre bu çocukların %85'inin bir veya daha fazla ebeveyni hayatta.

• Çocuk evleri ve yetiştirme yurtlarının %80'i, Nepal'in en meşhur 5 turistik şehrinde yer alıyor. (Katmandu, Patan, Bhaktapur, Pokhara and Chitwan).

Gönüllülük ve İnsan Kaçakçılığı: Kayıp Bağlantı

Hiçbir şeyden kuşkulanmayan iyi niyetli gönüllüler ve bağışçılar farkında olmayarak kâr amacı güden yetiştirme yurdu ticaretini besleyebiliyorlar. Yabancıların getirdiği para, daha çok çocuğun ailesinden ayrılmasını tetikliyor. NGN Derneği, Nepal'deki yetiştirme yurtlarında müdürlerin, çocukların evlere yerleştirilme masrafını karşılamaya gönüllü yabancı bağışçılar olduğu için insan kaçakçılarından bağışçıların kriterlerine uysun diye ''fakir görünümlü çocuklar'' getirmelerini istediklerini gösteren raporlara ulaştı.

Aynı şekilde, NGN sırf daha çok maddi bağış alsın diye çocukları sağlıksız ve mahrumiyet içinde tutan yetiştirme yurdu sahiplerinin olduğuna dair raporlara da ulaştı.

Nepal'de çocuklar çok kârlı bir yoksulluk metasına dönüştü. İyi niyetli fakat saf gönüllülerin ve bağışçıların fon sağlamaya olan isteği, çocukların boşu boşuna evlerinden ayrılması talebinin devamlılığını garantiliyor.

Çocukların iyi durumda göründüğü yetiştirme yurtlarında gönüllülük yapmak bile çok zararlı sonuçlara yol açabiliyor. Birincisi, kısa dönemli bakım veren kişilerin dönüşümlü olarak çocuklarla ilgilenmesi, çocuklar defalarca kez yeni birine alışıp bağlandığı ve ayrılık üzüntüsü yaşadığı için, uzun vadede psikolojik sorunlara yol açıyor. İkincisi ise bu gönüllü döngüsü, Nepalli sivil toplum kuruluşlarının yabancıların geçmişini incelemesinin zorluğu ile birleşince sistem, iyi niyetli olmayan kişilerce sömürülmeye açık hale geliyor. Son olarak da, ''iyi'' görünümlü çocuk evlerinde bile, bazen ekibin bile haberi olmadan, çocuk kaçakçılığı yapıldığını ya da çocukların ailelerinden ayrıldığını gösteren kanıtlar var.

Çocuk Evlerine Alternatif

NGN Derneği'ne, gerçek yetimlerin ya da son derece yoksul ailelerin çocuklarına ne olduğu soruluyor. Aynı zamanda, insan kaçakçılığını ve ailelerden ayrılmaları önlemek için paralarını ve zamanlarını nasıl daha akıllıca kullanabileceklerini de soruyorlar.

İşte cevaplarımız:

 • Nepal'deki yetimlerin büyük çoğunluğu diğer aile üyeleri ya da komşuları ile mutlu bir şekilde yaşarlar. Çocuk evleri daima en son seçenek olmalı hatta en iyisi geçici bir seçenek olmalı. Çocuklar ebeveynlerini kaybettiğinde ya da aileleri onlara bakamayacak kadar yoksulsa diğer aile üyeleri tarafından bakılmaları Nepal'de bir gelenektir ve pek çok durumda en gerçekçi seçenek budur.

 • Olağanüstü durumlar dışında, yoksulluk ailelerin ayrı düşmesine bir sebep olmamalıdır. Başka ülkelerde de olduğu gibi, aileler bir arada kalmaları için desteklenebilirler. Yoksul ve kırsal kesimdeki toplulukların ekonomisinin gelişmesine yardımcı olan projeleri destekleyerek, iyi bir eğitim ve sağlık sistemi sağlayarak ailelerin dağılması önlenebilir.

Vaka İncelemesi - Mukti Nepal

Muhkti Nepal, Katmandu'da yer alan, yabancı gönüllüleriyle ünlü bir yetiştirme yurdu. Yabancıların çoğu, orada kalıp çocuklarla oynar, onlarla ilgilenir ve kaynak yaratmak konusunda yetiştirme yurdunun sahibine yardım ederdi. Mukti Nepal'deki çocuklar görünüşte mutlu ve sağlıklıydılar ve gönüllülerin merak ettiği gibi, hepsi gerçekten yetimdi.

Yetiştirme yurdunun sahibi bu işe kendini adamış bir sosyal hizmet görevlisi gibi görünüyordu ve bu haliyle gönüllülere ilham veriyordu. Fakat işler göründüğü gibi değildi. Kapalı kapılar ardında, yurdun sahibi çocukları ihmal ediyor, dövüyordu. Eğer yetim olmadıklarını gönüllülere belli ederlerse, ailelerine ya da kendilerine zarar vermekle tehdit ediyordu. Çocuklarına ulaşmaya çalışan aileler geri çeviriliyordu. Trafik kazası geçiren bir çocuğun hastaneye götürülmek yerine çatıya terk edilip demir borularla dövülerek öldürülmesinin ardından olaylar ayyuka çıktı. Yurdu ziyaret eden birinin ihbarı üzerine devlet yetiştirme yurdunu dağıttı ve 20 çocuğu kurtardı. Çocuklar NGN bünyesinde korunup rehabilite edildikten sonra ailelerine kavuşturuldu. Çocukların 18'i tam olarak aileleriyle birleşmiş durumda. İçtenlikle yardım ettiğine inanan yabancı gönüllülerin yanlış desteği olmasaydı Mukti Nepal hiç var olmayabilir, çocuklar ailelerinden koparılmayabilir ve çatıda ölen kız hala aramızda olabilirdi.

Etik Gönüllülüğün Püf Noktaları

Önemsediğiniz konulara katkıda bulunmaya istekliyseniz ve gönüllülük yapmak istiyorsanız işte olumlu bir etki yaratabilmeniz için derlediğimiz püf noktaları:

 • Çocuk evlerinde ya da yetiştirme yurtlarında gönüllü olmayın. Nepal'deki yetiştirme yurtlarında gönüllülük talebi, çocuk kaçakçılığını teşvik ediyor. Yetiştirme yurtları gönüllülerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kar amacı güden işlere dönüşüyor, çocukların ihtiyaçları giderilmiyor!

 • Gönüllülük yapmadan önce zihninizi 'öğrenmeye hazırlayın'. Bunun anlamı, gönüllülüğe olan yaklaşımınızı komple değiştirmek ve öncelikle yardım etmek istediğiniz kişilerden öğrenmeye ihtiyacınız olduğunu kafanızda oturtun. Sadece onların yaşantısını ve karşılaştıkları sorunları anlayarak onlara yardım edip edemeyeceğinizi bilebilir ve nasıl yardım edeceğinizi görebilirsiniz. Yardım etmeden önce öğrenmek bencillik değildir, aksine, yardım ettiğiniz zaman odaklı ve etkili olacağını gösterir. ''Öğrenmeye hazır olmak'' demek varsayımlarınızı sorgulayabileceğiniz, fikirlerinizi değiştirmeye istekli olacağınız ve her zaman öğrenmeye açık olacağınız anlamına gelir. Bkz: www.learningservice.info

 • Etik gönüllülük seçeneklerini etraflıca araştırın. Etik gönüllülük yapabileceğiniz bir yer bulmak için araştırma yapmanız ve kafa yormanız gerekir. Yardım etmek istediğiniz ve farkında olmasan zarar vermek istemediğiniz konusunda ciddiyseniz karşınıza ilk çıkan seçeneği seçmeyin. Onun yerine, topluluklara gerçekten faydalı olacak yaklaşımları araştırmaya bakın.

 • Yeteneklerinizin uygunluğunu göz önünde bulundurun. Yeteneklerinizi gözünüzün önüne getirin ve bunlarla topluluklara en iyi nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün. Örneğin, bir web tasarımcı muhtemelen savunmasız, hassas çocuklarla ilgilenmek için uygun nitelikte değildir fakat web sitesini yenilemeye ihtiyaç duyan yerel bir sivil toplum kuruluşu için tam aranan kişidir. Bir muhasebeci, pek kıymetli finansal bilgisini aktarabilir ya da İngilizce bilginiz bir raporun düzeltisinin yapılmasına yarayabilir. Bu sahne arkasındaki görevler, ön plandaki uygulamalı işler kadar parlak görünmeyebilir ama yerel projelerin ihtiyacı olan hayati ihtiyaçları karşılarlar.
   

Yer almak istediğiniz projenin sürdürülebilirliğini değerlendirin. Yapacağınız gönüllülüğün uzun vadeli etkisini düşünmeniz gerekir. Orada yaşayan bir insanın yapabileceği işleri yapmanız gereken gönüllülük rollerinden kaçının. Yeteneklerinizi, bölgenin yerlisi olan insanları eğitmekte nasıl kullanabileceğinizi, böylece siz oradan ayrıldıktan sonra o kişilerin nasıl ''fark yaratan'' insanlara dönüşebileceğini düşünün.

 • Gönüllülük acentesine çok fazla soru sorun. Gönüllülük yapacağınız yere karar vermeden önce, acenteye gönüllülüğün etik olup olmadığıyla ilgili derinlemesine ve bilgi içeren sorular sorun. Daha gerçekçi bir resim çizebilmeniz için sizi geçmişteki gönüllülerle iletişime sokmalarını isteyin.

 • Etik bir turist olun. Gönüllülük yapmanın yanı sıra, seyahat ederken iyilik yapmanın bir çok yolu var. Etik bir turist olmak demek, yerli insanları ve yerel ekonomiyi destekleyen hizmetleri ve malları satın almak, yerel halkla konuşup yaşantıları, ilgi alanları hakkında bilgi edinmek ve kendi deneyimini o insanlarla paylaşmak demek. Bu samimi kültürel alışverişten her iki taraf da kazançlı çıkar.

 • Nepal'de turist vizesi ile gönüllülük yapmanın, Göçmenlik Yasası altında düzenlendiğini ve teknik olarak ''yasa dışı” olduğunu bilmelisiniz. Bu sebeple NGN Nepal'de gönüllülüğü resmi olarak desteklemez. Fakat bir yandan da her yıl binlerce insanın bir şekilde bunu yaptığını ve turizm acentalarının da açık bir şekilde gönüllülük için yer sunduğunu kabullenmek konusunda gerçekçiyiz. Eğer Nepal'de gönüllülük yapmak isterseniz lütfen bunu nasıl iyi yapabileceğinize dair sunduğumuz adımları takip edin.
  Daha fazla bilgi almak için

 • NGN Bilge Çarşambalar sohbetlerinden birine katılın. Konuşmacıları ve programı şu adreste bulabilirsiniz: www.nextgenerationnepal.org/Wisdom_Wednesdays

 • Yetiştirme Yurdunda Gönüllülük Paradoksu isimli yayınımızı okuyun. Hem bu yayını hem de pek çok faydalı ipucunu www.nextgenerationnepal.org/Ethical_Volunteering adresinde ücretsiz olarak bulabilirsiniz.

 • Yetiştirme yurdundan insan kaçakçılığının nasıl başladığı ve iki yabancı gönüllünün bu duruma nasıl tepki verdiği üzerine heyecan verici bir okuma için, Conor Grennan'ın Küçük Prenses: Bir Adamın Nepal'in Kayı Çocuklarını Eve Geri Getirmek İçin Verdiği Söz (Little Princes: One Man’s Promise to Bring Home the Lost Children of Nepal) isimli kitabını okuyun.

 • Videolar, basın malzemeleri ve sorumlu bir şekilde gönüllülük yapmak ile ilgil bilgi almak için www.learningservice.info adresini ziyaret edin.

 • Sorularınız mı var? Bize info@nextgenerationnepal.org adresinden yazabilirsiniz.

Çocuk İstismarı İhbarı

Nepal'i ziyaret ettiğinizde çocuk istismarına şahit olursanız lütfen 1098 numaralı telefondan Çocuk Yardım Hattı'nı arayın. Bir yetiştirme yurdunda çocuk istismarı ya da insan kaçakçılığından şüphelenirseniz lütfen kanıt toplayın ve Çocuk Sosyal Yardımlaşma Kurulu'ndan Namuna Bhusal'a iletin: namuna@ccwb.gov.np or +977 9851139474.

© Next Generation Nepal, 2016

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Zennube Ezgi Kaya tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orjinal linkine ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: