Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Neden Hayat Sende ?

Neden Hayat Sende ?

Neden Hayat Sende ?

2015 yılında ekibine dahil olduğum Hayat Sende Derneği, devlet korumasındaki çocuk ve gençler ile ilgili hak temelli çalışmalar yürütmektedir. Ben Hayat Sende Derneğinin çalışma alanını sahiplenip var gücümle çalışarak koruma altındaki çocuk ve gençlerin sesinin dahagüçlü çıkması için çabalıyorum. Neden mi ?


Çünkü hayat sende derneğinin ve devlet korumasındaki çocuk ve gençlerin karşılaştığı sorunlar toplumun bir parçası. Ben de liseyi ailemden uzakta, küçük bir ilçede yatılı olarak okudum. Kurum bakımı,kapalı kurumlar birbirine benzer. Yurtlardaki arkadaşlık ilişkileri, demir bardaklarda içilen bol şekerli çaylar, sıcak aile ortamının ve sevgisinden yoksunluk ve daha niceleri. Ben de lise yıllarımda Anadolu Öğretmen Lisesinde bu süreci tecrübe edindim. Bu nedenle Hayat Sende Derneğinin benim için değeri farklı bir noktadadır. 

Beni bu alana sevk eden sadece kendi yaşadıklarım değildi. Beni bu alana yönlendiren sebep; 2013 Nisan ayında Yatılı Bölge İlk Öğretim Bölge Okulu (YİBO)’nda bir haftalık stajımda Meryem’in bana yazdığı mektuplardır.

Meryem 3.sınıf öğrencisi, ailesinden uzakta olmanın ne kadar zor olduğunu neler hissettiğini, geceleri kimse duymasın diye sessiz sessiz ağladığını, küçük yaşında olmasına rağmen kardeşinin de sorumluluğunun üzerinde olduğunu, bir hafta kalmamıza rağmen bizlere ne kadar bağlandığını anlattığı mektuplarında aslında sistemi çok güzel özetlemekteydi.

Bu düzenin adaletsizliğini, sistemin sıkıntılı olduğunu gördüğüm o günlerden bu yana ‘’Meryem için, Meryem’ler için bir şeyler yapmalı, ama ne?’’ derken üniversite dönemimde Hayat Sende Derneği ile karşılaştım. Hayat Sende Derneği bana benim düşündüklerimin dışında da Meryem’lerin sorunu olduğunu, bireye dayalı çözümlerin pansuman çözümler üretmekten öteye gitmediğini, bu sorunların bu tarz çözümler ile sonuçlandırılamayacağını gösterdi.

Hayat Sende Derneğinde, Meryemler için bir şeyler yapma yolunda 4. yılımı geride bırakırken diyorum ki; ‘’Meryemler orada bi yerlerde bizleri bekliyor ve onlar için bir şeyler yapmalıyız.’’ Gelin bunu pansuman çözümler üreterek yapmak yerine kitlesel bir şekilde sistemi değiştirmeyi amaç edinerek hep beraber yapalım.
Nasıl mı ? Benim bulduğum çözüm gibi. Sistemin pasif eleştirmenleri olmak yerine sizleri de toplumsal dönüşümün aktif özneleri olmaya davet ediyorum.

 

Mehmet SARAÇ

Hayat Sende Derneği Genel Sekreteri

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağış yapmak için lütfen tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: