Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Kurumsuzlaşmada Çocukların Hakları Tartışılıyor

Kurumsuzlaşmada Çocukların Hakları Tartışılıyor

Kurumsuzlaşmada Çocukların Hakları Tartışılıyor

Belçika’da, ebeveyn bakımından yoksun çocuklar halen esnek aile desteği hizmetleri, tamamlayıcı eğitim ve aile tabanlı alternatif bakım düzenlemeleri eksikliğinden ötürü yurtlara yerleştirilmektedir. Sahada edinilen bulgular en çok engelli çocukların ayrımcılığa uğradığını göstermektedir. Yurtlarda yaşayan çocuklar için herhangi bir kurum bakımının sonlandırılması stratejisi bulunmamaktadır. Belçika’da kurum bakımının sonlandırılması bir tasarruf tedbiri, yurtlarda çalışan uzmanların istikrarlı istihdamı da devlet için bir öncelik olarak görülmektedir.

22 Haziran 2017 tarihinde, Belçika’da çocuk hakları, yoksulluk karşıtı ve engelli hakları hareketlerinden 30 önemli ulusal ve AB seviyesinde paydaş, çocuk haklarının korunması ve sağlanması kapsamında kurum bakımının sonlandırılması reformları için ulusal makamlara önerilerde bulunmak üzere bir araya geldi. Tüm gün süren çalışma seminerinde, katılımcılar Belçika’dan ve diğer Avrupa ülkerinden, kurum bakımından toplum-aile temelli bakıma geçiş üzerine, özellikle de üç yaş altı çocuklar, engelli çocuklar ve yurttan ayrılma ve kapsamlı eğitim arasındaki ilişki için başarılı uygulamaları paylaştılar.

Etkinlik Eurochild tarafından, Opening Doors (Avrupa’nın Çocuklarına Açılan Kapılar) kampanyası vasıtasıyla ve Bağımsız Yaşam Avrupa Ağı ve Avrupa Engellilere Hizmet Sağlayıcıları Birliği iş birliğiyle organize edildi. Amaç, Ocak 2017’de başlatılan konuşmaların devamını sağlamak ve Belçika’da çocukların alternatif bakımı ile ilgili ulusal bir koalisyonun gelişmesini başlatmak.

Daha detaylı olarak, uzmanlar aile temelli bakım çözümlerinin ve toplum tabanlı hizmetlerin, 3 yaş altı çocukların yurtlara alınmasına karşı başlıca alınması gereken önlemler olduğunun altını çizdi. Birleşmiş Milletler Çocukların Alternatif Bakımına İlişkin Rehber İlkeler’ini takiben katılımcılara göre kurum bakımının sadece kısa süreli olması gerekiyor.

Engelli çocuklar için gelen öneriler, ebeveynlere, öğretmenlere ve çocuklara verilen eğitim programları yoluyla farkındalık yaratmanın önemini vurgulamakta. Uzmanlar, Belçika’da kurumsuzlaştırma hakkında somut bir eylem planının önemine de değindi.

Güncel eğitim reformu, çocuğun yüksek menfaatine ve bireysel ihtiyaçlarına odaklanan bireyselleştirilmiş çocuk-merkezli bir yaklaşımı dikkate almalıdır. Uzmanlar, Belçika’da artan kültürel çeşitliliği yansıtan personele de acil olarak ihtiyaç duyulduğunu belirtmekte.

Seminer sırasında geliştirilecek öneriler, Harici Eşleştirme Raporu’na dahil edilecek. Kurumsuzlaştırma üzerinde çalışan Avrupalı Uzmanlar Grubu’nun sonbahar 2017’deki ulusal seminerinde başlangıcı yapılacak ve rapor ulusal makamlar ile diğer ilgili karar organlarına sunulacaktır.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Uyvar Hablemitoğlu tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçeye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: