Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Koruyucu Aileler, Çocukların 21 Yaşına Kadar Desteğe İhtiyacı Olduğunu Söylüyor

Koruyucu Aileler, Çocukların 21 Yaşına Kadar Desteğe İhtiyacı Olduğunu Söylüyor

Koruyucu Aileler, Çocukların 21 Yaşına Kadar Desteğe İhtiyacı Olduğunu Söylüyor

Kym Phillips hayatını düzene sokması için Sam'e sekiz yıl boyunca yardım etti.

Geçtiğimiz yıl, Sam (gerçek ismi değil) 18 yaşına girdiğinde ve koruyucu aile sözleşmesi sona erdiğinde Kym, ona yaşayacağı bir apartman dairesi buldu.

Philips "Maalesef o yıl neye uğradığını şaşırdı." şeklinde konuştu.

Sam işini ve arabasını kaybetti, alacaklılar tarafından kovalandı ve evsiz kaldı.

Sam'in olgunluk seviyesinin 13 yaşındaki bir ergenle eşdeğer olduğunu düşünen Philips şunları ekledi: "Koruyucu aile sistemindeki çocukların çoğunun yaşadığı problem, onların travmatik hayat tecrübelerinden ve diğer yaşıtları kadar olgun olamayışlarından kaynaklanıyor."

"13 yaşında bir ergene gidip ev bulma, iş bulma, Centrelink ve vergi dairesi ile görüşme gibi sorumluluklar yüklediğinizi hayal edin."

700'den fazla koruyucu aile ve toplum çalışanı Melbourne'de Avustralya'nın en geniş çaplı koruyucu aile ve akraba bakımı konferansı için toplanıyor.

Shine the Light konferansının temsilcileri, Victoria Koruyucu Aileler Derneği tarafından öne sürülen, sistemdeki gençlere sağlanan devlet desteğinin 18 yaşından 21 yaşına alınması önergesi için oylarını kullanacak.

Derneğin yönetim kurulu başkanı Katie Hooper düşüncelerini "Koruma altındaki gençler, biyolojik aileleri ile yaşayan diğer akranları ile aynı haklara layık." şeklinde belirtti.

"Lise sonrası eğitimlerine devam etmeleri için desteklendiklerinde, iş sahibi olmaları ve kalacak bir evlerinin olması konusunda da desteklenmiş oluyorlar."

Derneğin söylediğine göre koruma altındaki gençleri 21 yaşına kadar desteklemek, onların fiziksel ve zihinsel sağlık ve adalet sonuçlarını iyileştirecek, kalacak yer problemlerini çözecek ve aynı zamanda tüm bunlar devlet için daha az masrafa mal olacak.

Hooper bu değişimin, özellikle ev dışı bakım sistemine giriş yapan çocuklar konusunda geçtiğimiz yıl en yüksek sayıya sahipken, Avustralya'nın geri ödeme düzeyinin en düşük olduğu 2. şehri Victoria'da, koruyucu aileler tarafından yapılan masrafları artıracağını kabul ediyor.

FOTOĞRAF: Koruyucu Aile olan Phillips, sistemin değişime ihtiyacı olduğunu söylüyor. (Kaynak: Victoria Koruyucu Aileler Derneği)

Koruyucu olmaya kendini adamış aileler için mali bir yük

Victorialı koruyucu ailelere çocukların masraflarını karşılasınlar diye yemek, barınma, giyinme, ulaşım ve eğlence için haftalık 189$ ile 288$ arasında bir miktar para ödeniyor.

Hooper'ın söylediğine göre, masrafları tam anlamıyla karşılayabilmeleri için bu ailelere haftalık 50$ daha fazla ödenmesi gerek.

Hooper konu ile alakalı şunları söylüyor: "Bu durum koruyucu aileliğe devam etmeyi zorlaştırıyor." ve şunları ekliyor: "Para konusunda hepimiz sıkışığız. Evinize fazladan bir kişiyi daha getirmek ve masrafları cebinizden karşılamak, koruyucu aileler için karmaşık bir hal alıyor."

Dernek, koruyucu ailelerin çocukların sağlık masraflarını sık sık karşılamakla yükümlü olduklarını ancak bazen harcanan paranın onlara geri ödenmediğini belirtti.

New South Wales Üniversitesi Sosyal Politikalar Araştırma Okulu'ndan Dr. Marilyn McHugh, yaptıkları araştırmaya göre maddi sıkıntıların insanların koruyucu aile olmayı bırakmalarındaki ana nedenlerden biri olduğunu söyledi.

Victoria Hükümeti geçtiğimiz günlerde haftalık verilen mali desteği 20$'a kadar artırdı.

Aile ve Çocuk Bakanı Jenny Mikakos ise "İlk bütçemizde, son on yılda koruyucu ailelere sağlanan ilk maddi destek artışı dahil olmak üzere, bütçelerimizin her biri ailelerimize daha çok destek sağladı." dedi.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için  Cemre Boncuk tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: