Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

KORUYUCU AİLEDEKİ ÇOCUK ÇANTA DEĞİLDİR

KORUYUCU AİLEDEKİ ÇOCUK ÇANTA DEĞİLDİR

KORUYUCU AİLEDEKİ ÇOCUK ÇANTA DEĞİLDİR

Geçtiğimiz günlerde derneğimize ulaşan bir koruyucu ailenin ifadeleri ibretlikti. 15 ve 17 yaşlarında iki biyolojik çocuğu olmasına üç yıldır hafif engelli 3 yaşındaki bir çocuğun koruyucu ailesiydi. Kendisi 1.600 TL maaşla özel sektörde çalışan bir şofördü. Eşi evhanımıydı. Çocuğun engeli kurum tarafından koruyucu aile olduğunda kendisine bildirilmemişti. Daha sonra aile tarafından fark edilmiş ve tedavisine başlanmıştı. Aile çocuğa bağlanmış, canı bilmiş, sevmiş, benimsemişti. Kurum şimdi yenice çıkarmış olduğu bir genelgeyle, çocuğun biyolojik ailesinin üç yıldır aramadığını, çocuğun evlat edinilecek çocuk statüsüne düşeceğini, aile evlat edinmek isterse, çocuğun aileye evlat edindirileceğini, aksi takdirde aileden alınıp, ulusal sırada evlat edinmek isteyen bir aile yanına yerleştireceği belirtmişti.

Koruyucu ailesi tam bir şok içindeydi. Canı bildiği çocuğu evlat edinse ilaçlarını, bakımını karşılayamamaktan korkuyordu. “Devlet memuru olsam gene razıyım evlat edinmeye.” diye ekliyordu. Çocuğun ayrıca koruma altında kalmasından dolayı işe yerleştirme, kurslara gönderilme, özel okula yerleştirilme gibi birçok hakkından da yararlanamayacağını ifade ediyordu. Hukuk mücadelesi yapabilecek entelektüel  birikimi ve mali gücü yoktu. Çaresizlik içinde yardım istiyordu. 

Karşılaştığımız bu durum, tam bir skandal. Çocuğun alıştığı, sevdiği, bağlandığı koruyucu aileden bir çanta misali alınıp, bambaşka bir aileye yerleştirilecek olması çocuk açısından çok önemli bir travma. Çocuğun koruma altında olmasından kaynaklanan haklarının evlat edinmeyle kaybolacak olması evlat edinen veya koruyucu aile olan ailelerin çoğunun sosyo-ekonomik olarak alt gelir grubundan geldiği de düşünülürse, çocuğun gelecek refahından çalacak da bir uygulama. 

Koruyucu aile açısından da durum daha farklı değil. Koruyucu aile tamam devletle işbirliği içinde çocuğun bakımını üstleniyor ama birçok ailenin kendi biyolojik çocukları da var. Evlat edinilirse kendi çocukları gibi mirasından yararlanacak. Koruyucu aile belki de bunu istemiyor. Dahası, yine koruyucu ailelerin çoğu aileden bir ebeveyn için ödenen SGK primi veya nakdi desteklerle çocuğun yaşamına dokunmaya çalışıyor. Çoğu koruyucu ailenin sosyoekonomik olarak alt gelir grubundan da gelmesi koruyucu aileler için bu desteğin ne kadar önemli olduğunu da göstermekte. “Bir Melek Geliyor” edasıyla koruyucu aileye yerleştirilen, çocukların zorluk ve örselenmişlikleriyle başa çıkmaya çalışan, kurum ve toplum tarafından paralı bakıcı gibi görülen koruyucu ailelere, bir de “Ya Herro, Ya Merro” şeklinde tercihte bulunmaya zorlamak kabul edilebilir bir durum değil.

Evet biz dernekler olarak yıllar yılı çocukların haklarının daha etkili korunması için kamu vesayet sisteminin güçlendirilmesini, biyolojik aileleriyle bağları kopan çocukların koruyucu aile ve evlat edinme modelinden yararlandırılmasını destekledik. Sonuç ise, tam bir hayal kırıklığı.

Evlat edinme ve koruyucu aile bambaşka modellerdir. Evlat edinmek için bekleyen ailelere yemekli toplantılar düzenleyip “Koruyucu aile olun.” demek başlı başına hatadır. Koruyucu ailelere ise “Evlat edinin yoksa başka aileye yerleştireceğiz” demek, daha da büyük bir hatadır.

Çocuk, hem mevzuatımızda hem de uygulamada bir çanta olarak görülmekte. Çocuk, bir çanta değildir. Çocuk, bir canlıdır. Her canlı gibi sevgi ve ilgi gördüğü kişilere bağlanır. Koruyucu ailelere de bu şekilde bağlanmış bir çocuğu o aileden alıp, başka aileye yerleştirmek, zaten daha önce örselenmiş ve koruyucu aileye yerleşerek travmaları bir nebze olsun hafiflemiş çocuk için birçok travmayı yine ve yeniden beraberinde getirecektir. 

Kısacası, koruyucu ailedeki bir çocuğun evlat edinmeye konu edilebilmesi, ancak ve ancak koruyucu ailenin istemesi halinde olmalıdır. Aksi, en hafif tabiriyle koruma altındaki çocukların maliyetini üzerinden atmak isteyen “neoliberal antisosyal devlet” tarafından yapılan “çocuk ticareti”dir.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: