Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Korumadan Ayrılan Kız Çocukları İçin Açılması Planlanan Geçici Yaşam Alanı

Korumadan Ayrılan Kız Çocukları İçin Açılması Planlanan Geçici Yaşam Alanı

Korumadan Ayrılan Kız Çocukları İçin Açılması Planlanan Geçici Yaşam Alanı

Texas, Waco’da yeni kurulan kar amacı gütmeyen kuruluş, koruma sistemine giremeyecek yaşlardaki kadınlara yardım etmeyi amaçlıyor. Refuge Waco Ministries adlı kuruluş 15-20 kadar kişinin yaşayabileceği şehir merkezinde bir yaşam alanı açmayı planlıyorlar. Böylece kızlar okula giderken uzun dönemde başarılı bir kariyer ve yaşam becerileri eğitimi alma imkanına sahip olacaklar.

Aynı zamanda koruyucu anne olan Refuge Waco Ministries’in yönetici direktörlerinden Kendall Goodwin, geçici olarak genç reşitlere yardım eden programların var olduğunu ancak bunların sınırlı olduğunu söylüyor.

Kendall özel olarak finanse edilen tesis boşlukları doldurmaya yardımcı olacağına inanıyorlar.

“Belli bir saat ve yaştan sonra sabit bir evleri yok. Kalacak bir arkadaşları ya da bir yerleri yoksa %50’si yaşları geçtikten sonra evsiz kalacaklar demektir.”

“Yüzde 50'sinden fazlası seks işçiliğine ve insan kaçakçılığına maruz kalıyor.”

Birçok reşit genç, 18 yaşındayken, koruyucu bakım sisteminde büyür. 21 yaşına kadar sistemde kalabilirler. Aile ve Koruma Hizmetleri Departmanı, geçiş dönemlerinde çocuklara yardımcı olacak araçlar ve programlar sunar.

"Devlet, bunu birçok farklı sınıf veya programa ihtiyaç duyarak çözmeye çalışıyor ancak maalesef bu çocuklar hor kullanılan veya ihmal edilen evlerden çıktı ve nasıl ebeveynlik yapacaklarını bilmiyorlar ve günlük yaşama geçişte kendilerini nasıl destekleyecekleri konusunda bir yardıma ihtiyaç duyuyorlar.” diye düşünüyor McLennan Conty 74.bölge yargıcı Gary Coley.

Çocukların evlerinden çıkarılması gerekip gerekmediğine karar veren Coley, çocuk koruma sistemine giren çocukların belli bir yaşa geldiğinde yetişkin oldukları için bir aile kurabileceği ve bir işe girebileceklerine inanılsa da bunun her zaman söz konusu olmayacağını söyledi.

"Gerçek şu ki, biz o çocukları terk ettik çünkü onlar taciz ve ihmal edildi. Onları evlerinden çıkardık, onları başka bir yere koyduk çünkü kronolojik olarak belli bir yaştaydılar ve bir aileyi destekleyebilecek, iş bulabileceklerdir diye düşündük.”(Coley)

Koruyucu aile sistemine girmiş olan çocukların çoğunun kendi çocukları olduğunda sisteme geri döndüklerini söyledi.

"Yaklaşık 25 yılda kaç tane çocuğun sistemde geçtiğini söyleyemesem de birkaç yıl sonra sistemde ebeveyn olarak görüyorum. Ancak bu ebeveynlerin sistemde bulunan çocukların dedesi haline geldiğini görüyorum." dedi.

McLennan County Adliye Sarayı önünde ilan ederken Coley, Waco şehir meclisi üyesi Dillon Meek ve avukat Robert Callahan destek grubuna katıldı.

Refuge Waco Ministries, önümüzdeki 18 ay içinde açılmayı umut eden geçiş evine bağış ve hibe başvurusu yapıyor.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Alçay Hivin Bingöl tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriesmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir. Yazının orjinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: