Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

KORUMA ALTINDAKİ ÇOCUKLAR SEX TİCARETİNE KATILMADA BÜYÜK RİSK ALTINDA

KORUMA ALTINDAKİ ÇOCUKLAR SEX TİCARETİNE KATILMADA BÜYÜK RİSK ALTINDA

KORUMA ALTINDAKİ ÇOCUKLAR SEX TİCARETİNE KATILMADA BÜYÜK RİSK ALTINDA

Eski bir Sosyal Hizmet Uzmanı uyarıyor. Koruma altındaki gençler cinsel sömürü tehlikesiyle karşı karşıya

Eski bir sosyal hizmet görevlisi devlet korumasındaki savunmasız gençlerin cinsel amaçlı sömürüsü hakkında kamuoyunun farkında olmadığı gizli bir sorunun olduğunu iddia ediyor.

Yirmi yıldan fazladır yuvalarda ve yurtlarda Sosyal Hizmet Uzmanı olarak çalışan Maurice Fenton, çocuk ve gençlerin cinsel sömürüye açıklığını ilk elden gördüğünü ifade ediyor. Kenton, İngiltere ve Kuzey İrlanda’da sex işçilerinin yüzde 60’a varan oranda yuva ve yurt geçmişi olduğunu gösterdiğini belirtmesine rağmen, İrlanda’da bu alanda araştırma kıtlığı bulunduğunu ifade ediyor. Fenton, “Yuva ve yurtlarda kalan savunmasız gençlerin cinsel sömürüye ve fuhuşa ne kadar açık olduğu gerçeğini gördüm. İşe ilk başladığım 1990’larda gördüğüm bu gerçek, son yıllarda daha da büyük bir problem olmaya başladı.” diyor.

Halen İrlanda’da koruma altında büyük çoğunluğu koruyucu ailede olan 6.300 çocuk var. 350 genç ise, yuva ve yurt bakımında. Fenton, yuva ve yurtlarda kalan çocukların sürekli değişen farklı bakımlarda kaldıkları için çok daha büyük risk altında olduğunu belirtiyor.

2011 yılında Kuzey İrlanda’da çocukların cinsel sömürüsüne ilişkin olarak yapılan bir araştırmada, yuva ve yurtlarda kalan çocukların cinsel sömürüye maruz kalma oranlarının diğer bakım modellerine göre çok daha yüksek olduğu belirtiliyor. Çalışmada yer alan 1.102 kişilik örnekleme dayanarak, yurtta kalan genç kızların üçte ikisinin en büyük korkusunun fuhuşa sürüklenmek olduğu belirtiliyor. Fenton, bu sorun İrlanda’da yok demek naifliktir diye ekliyor. “Bu sorunu çocuk ve gençlerin kendi bireysel başarısızlıkları olarak görme eğilimi var. Bu eğilimi terk etmeliyiz. Bu ulusal ve sistemik bir sorun.” diyor.

“Bu sorun yalnızca kapalı alanlarda kalan çocuk ve gençler ile yuva ve yurtlarda kalan gençlerin sorunu değil. Sadece yuva ve yurtları da bu çocukları güvende tutmada başarısız olarak görmemeliyiz. Bu kurumlara etkili ve düzgün kaynak aktarımı yapılmıyor. Personel birçok durumda elinden gelenin en iyisini yapıyor.”

Fenton iddialarını kitap haline getirip, Social Care and Child Welfare in Ireland: Integrating Residential Care, Leaving Care and Aftercare ismiyle yayınladı.

Fenton, “Genç insanları güvende tutabilmemiz için sorunları derinlemesine analiz eden, teori ve pratiği birleştiren araştırmaları artırmamız gerekli. Araştırma ve destekteki yetersizlik önemli bir sorun alanı olarak önümüzde durmakta.” diye ekliyor.

"Focus Ireland" tarafından yakın bir zamanda yapılan detaylı çalışmaya göre, 2000 yılında yurttan ayrılan gençlerin yüzde 14’ü fuhuşa sürüklendi.

Birçok araştırma, koruma altındaki gençlerin zayıf bakımveren ilişkileri ve istikrarsız hayat tarzları nedeniyle sömürüye büyük oranda açık olduğunu gösteriyor. Tusla, kurumdan ayrılan gençler için yenilikçi düzenlemelere ihtiyaç var diyor.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği Yöneticisi Abdullah OSKAY tarafından aşağıdaki linkten çevrilmiştir.

 

http://www.irishtimes.com/news/social-affairs/children-in-care-are-at-major-risk-of-joining-sex-trade-1.2406801

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: