Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

KORKULAN KELİME: DESTEK

KORKULAN KELİME: DESTEK

KORKULAN KELİME: DESTEK

Engelli Kadın Derneği’nden Arzu Şenyurt Akdağ engelli kadınlar alanında fark yaratan bir arkadaşımdır.

Geçtiğimiz günlerde facebook’ta bir yazısını okuduğumda tam da benim üzerine yazmak istediğim konuyu dile getiriyor dedim içimden. Arzu kısaca destek kelimesinin içinin boşaltılmasından duyduğu rahatsızlığı vurguluyordu.

Sivil toplumdaki uzun yolculuğumda bu kavramın ne kadar boş yere kullanıldığına defalarca şahit oldum. Kaymakam ve belediye başkanlarından işadamı/işkadınına, koca koca iletişim ajanslarından sıradan gönüllülere kadar yüzlerce hayalkırıklığımı sıralasam gerçekten çok uzun bir liste çıkar.

Bazen destek adı altında binlerce kilometre yol gidip aynen şunları duymanız mümkün: “Herşeyi şimdi unutun. Tüm yazdıklarınızı ve yaptıklarınızı. Adınız baya yürümüş. Ben ne dersem onu yapacaksınız. Size benden her yıl 100.000 TL keş para.” Yok canım, pışıkkk.

Veya şöyle: “Biz zaten bu işi para için yapmıyoruz. Biz çok duyarlı bir şirketiz. Siz proje süresince hizmet alımını bizden alın. Biz size aynen geri baış yapacağız. Söz.” Tüm ödemeleri yaptıktan sonra ise aldığınız cevap: “Vazgeçtik size bağış yapmaktan.” Bu ajans da öyle böyle değil bir siyasi partinin de iletişim ajanslığını falan yapan bir ajans.

Gönüllülüler de bu yönde çok geliyor. Abi bana ne derseniz yaparım, vs vs. Tamam bakalım. Başlayalım. Şöyle şöyle birşey yapılacak. Şeyy abi.

“Destek” kelimesine kolayca kanmamalı o yüzden. Ve de dikkat edin şunları söyleyenlere.


*Ne istiyorsanız söyleyin, hemen yapalım.

*Dileyin benden ne dilerseniz.

*Ben gönüllüyüm abi, herşeyi yaparım.


Bunun yerine size sorular soran, sizi sıkıştıran, herşeyinizi didik didik edip off dedirtenler varsa, sımsıkı sarılın onlara. Onlardır ki, sizi ileriye taşıyacak olanlar.

Tüm Ortadoğu kültürlerinde olduğu gibi, sizin ilmek ilmek, adım adım ördüğünüz itibarınızı parayla satın almak isteyenlere hatırlatın aydınlanmış değerlerinizi.

Kısacası, destek kelimesinin içini boşaltarak sivil alanda çalışan gönüllü insanların motivasyonlarına onulmaz yaralar verenlere yuh olsun.

Ve evinde kocasından aldığı ekmek paralarından artırarak her ay bizlere Hayat Sende’ye bağış yapanlara selam olsun. Onlar ki iyi varlar. Kattıkları paradan daha çok verdikleri motivasyonla.

Veya işini her zaman delice yapan, ne zaman arasak ulaşılır olan, gece bile yazdıklarımıza cevap veren, Sivil Toplum Geliştirme Merkezinden Mehmet Kütküt gibi değişime inananlara selam olsun.

Ve son olarak sen bu satırların okuyanı destek verecekken hep düşün. Gereksiz yere destek vereceğim deme. Gereksiz yere gönüllü olacağım deme. “Ya gideceğim dedim ama gitmedim. Ne olacak ki?” değil mesele. Gitmedin ama diğerlerinin motivasyonunu düşürdün. Destek olamadın ama köstek oldun. Olmasan da bizler bize yeterdik be.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: