Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

KASIM AYI ULUSAL EVLAT EDİNME AYIDIR

KASIM AYI ULUSAL EVLAT EDİNME AYIDIR

KASIM AYI ULUSAL EVLAT EDİNME AYIDIR

Başkanlık Açıklaması

Ulusal Evlat Edinme Ayı, 2015

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’ndan bildiri

Her genç birey güvenli bir ortamda yaşamayı hak ediyor. Evlat edinen aileler sayesinde geride bıraktığımız her yeni günde daha fazla çocuk sevgi dolu bir ailenin sıcaklığını ve konforunu öğrenme imkanı buluyor. Evlat edinen aileler bunu çok farklı sebeplerle yapıyor ancak hepsi çocuklara gösterdikleri şefkat ve özveri altında birleşiyor. Ulusal Evlat Edinme Ayı boyunca, evlat edinen ailelerin özverili tutumunun farkında olduğumuzu belirtmek; yuva diye nitelendirebilecekleri güvenli ve istikrarlı bir yere ihtiyaç duyan genç insanlara kalplerini ve kapılarını açtıkları için onlara teşekkür etmek istiyoruz.

Amerika genelinde 400,000'den fazla çocuk devlet koruması altında ve bu çocukların 100.000 tanesi evlat edinilmeyi bekliyor. Geçtiğimiz yıl 23.000’den fazla genç, yeni bir aile bulamadan koruyucu sistemde kalma yaşını doldurdu. İnsanlar evlat edindiklerinde, gençler için istikrarlı, destekleyici bir ortam sağlayarak onlara umut ve imkanlarla dolu bir dünyanın kapılarını açıyor. Ulusal Evlat Edinme Günü olarak belirlenen 21 Kasım tarihinde biz; aileler, avukatlar, örgütler ve ülkemiz olarak bir araya geliyor; evlat edinmedeki engeller konusunda ülke bilincinin artması, gençleri ailelere ulaştırmak konusuna yeniden ağırlık vermek için bir araya geliyoruz.

Benim yöneticiliğim, evlat edinmeyi desteklemeye ve bu süreci aileler için kolaylaştırmaya adanmıştır. Bu yılın başlarında çalışma alanı esnekliğini genişleten ve -biyolojik ya da evlat edinilmiş çocukları da içeren- aile ihtiyaçları ile iş taleplerini dengelemeye çalışan işçiye yardımcı siyasete veda sürecimin yeni federal hükümet politikalarını yürütmeye koydum.  Evlat edinen ailelerin evlat edinme sürecinin ekonomik yükünü hafifletmek için gerekli mali desteği sağlamaya yardımcı olan ve Evlat Edinme Vergi Kredisi’ni kalıcı olarak artırmaktan  gurur duydum. Geçtiğimiz yaz evlat edinme servis sağlayıcılar için yüksek yasal standartların uygulanması ve dünya çapında evlat edinen aileler, veliler ve çocukların korunması  için  imzaladığım Ülkelerarası Evlat Edinme Akreditasyon Yasası yürürlüğe girdi.

Bu yılın başlarında Anayasa Mahkemesi’nin LGBT çiftlerin eşit muamele hakkı olduğu görüşünü onaylayan evlilik eşitliğine hükmetmesiyle aileler ülkemiz genelinde büyük bir zafer kazandı. Bu karar, eşitlik için savaşan eşcinsel çiftlerin ve birliktelikleri yasal olarak tanınan eşcinsel ebeveynlerin çocukları için bir zafer niteliğindedir. Bu kararla birlikte aynı zamanda, devlet korumasında yaşayan daha fazla sayıda çocuk sevgi dolu ve destekleyici bir aileye dahil olma şansına sahip olacak.

Evlat edinme sürecinin sorunsuz ve etkili bir şekilde yürümesi adına yorulmadan çalışan profesyonellere teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı iletmek için bir araya geldiğimizde, evlat edinme sisteminden sürekli ve olumlu olarak etkilenmiş olanların hikayelerini anmak istiyoruz . Ulusal Evlat Edinme Ayı boyunca, evlat edinen ailelerin kucaklayalım ve sıcak bir yuvaya ihtiyacı olan bir çocuğa kucak açan herkese şükranlarınızı iletelim.

ŞİMDİ, BU NEDENLE, Ben, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı BARACK OBAMA olarak, Anayasanın ve Amerika Birleşik Devletleri yasalarının bana verdiği yetkiye dayanarak, 2015 yılı Kasım ayının Ulusal Evlat Edinme Ayı olarak belirlendiğini ilan ediyorum.

Tüm Amerikalıları içinde bulunduğumuz bu ayda, evlat edinilmeyi bekleyen tüm çocuklar için kalıcı ve sevgi dolu bir aile bulma çağrısına cevap vermeye ve onlarla ilgilenen aileleri desteklemeye davet ediyoruz.

BU BELGENİN KANITI OLARAK, Ekimin 28. Gününde, Amerika Birleşik Devletleri Bağımsızlığı’nın 240. Yılı olan 2015 yılında bu konuya dahil olduğumu belirtiyorum.

 

BARACK OBAMA

 

**********

 

Hilal Işık tarafından gönüllü olarak Türkçe'ye kazandırılmıştır.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: