Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

İsrail Taşıyıcı Anneden Doğan Bebekleri Nepal’den Tahliye Ederken Anneleri Geride Bırakıyor

İsrail Taşıyıcı Anneden Doğan Bebekleri Nepal’den Tahliye Ederken Anneleri Geride Bırakıyor

İsrail Taşıyıcı Anneden Doğan Bebekleri Nepal’den Tahliye Ederken Anneleri Geride Bırakıyor

Debra Kamin/Tel Aviv

28 Nisan 2015

Salı günü öğleden sonra Nepal’den İsrail’in Ben Gurion Uluslararası Havalimanına dönen Israeli Boeing 747 sefer sayılı uçağın 229 yolcuları, hepsi geçtiğimiz 6 hafta içinde Nepal’de taşıyıcı annelerden dünyaya gelen bebeklerdi. Bebeklerin bir kısmı İsrailli ebeveynleri ile birlikteyken diğerleri İsrailli yolcular tarafından taşınıyordu. Taşıyıcı annelerin hiçbirine bu yolculuk için izin verilmemişti. 4 binden fazla insanın öldüğü şiddetli depremin yaşandığı cumartesi günü yeni doğanların varışıyla 26 taşıyıcı anne doğumlu bebeğin Nepal’den tahliyesi tamamlandı.

Kurtarma işlemi, Tel Aviv pistinde İsrailli sağlık ekipleri tarafından kundaklanmış bebek fotoğraflarıyla ve İsrail’in Nepalli taşıyıcı annelere olan inancıyla, Nepal ve İsrail arasında çok az bilinen bir noktaya değinerek uluslararası taşıyıcı annelik etikleri hakkında tartışma başlattı.

İsrail’de sadece heteroseksüel çiftler kolayca taşıyıcı anne tutabilirler. Gay çiftler ve yalnız ebeveynler taşıyıcı anneden çocuk sahibi olmak için farklı ülkeleri tercih etmekteler. Yıllardır Hindistan (fiyatların çok ucuz olmasının yanında medikal standartların çok yüksek olduğu göz önünde bulundurulursa) İsrail için taşıyıcı annelik konusunda tercih edilen bir yer olmuştur. Ta ki 2013 te Hindistan’da iki yıldan daha az süredir evli olan çiftlerin ve gay erkeklerin taşıyıcı annelikten yararlanmasını engelleyecek yasa değişikliği olana kadar. Taşıyıcı annelikten yararlanmakta olan birçok İsrailliyi kanundaki bu değişiklik yarı yolda yakaladı. Hindistanlı kadınlar doğum yapmak için Nepal’e gittiler ve İsrailli Taşıyıcı Annelik Ajansları yürüttükleri bu operasyonlarını Hindistan’dan Nepal’e taşıdılar.

Taşıyıcı anneden olan ilk İsrailli bebek 2014 ocağında Nepal’de dünyaya geldi ve şimdilerde İsrail’de taşıyıcı annelik yoluyla bebek sahibi olamayan İsrailliler için Nepal tercih merkezi oldu. Birçok Asya ve Avrupa ülkesinde ticari taşıyıcı annelik yasaklanmış durumda ve Birleşik Devletlerde(Amerika) ve Kanada’da taşıyıcı annelik 150.000 dolar iken Nepal’de sadece 30.000 dolar tutmaktadır.

Fakat İsrail hükümeti 26 İsrailli yeni doğanın ve onların İsrailli ebeveynlerinin Nepal’den tahliye edilmesi için mücadele ederken belki de 1010 den fazla kadın; kimisi Nepalli kimisi Hindistanlı hala İsraillilerin bebeklerini taşımakta. İsrail başsavcısı Yehuda Weinstein, hamileliğinin son dönemlerinde olanların doğum yapmak için İsrail’e gelebileceğine izin verileceğini söyledi ve İçişleri Bakanı Gilad Erdan da geri kalanlar için göç engellerinin kaldırılacağı sözünü verdi. “Nepal ile Hindistan hükümetleri arasında probleme yol açsa bile bebekleri bir an önce getirmek için zorlayıcı prosedürlerin askıya alınması kararı aldık.” sözleri İsrail basınında pazartesi günü yer aldı.

Bebeklerin ve taşıyıcı annelerin zorlu mücadelesi, bazı aydınların hükümetin paralarını bu kurtarma görevi için kullanmasını eleştirmesi ile ve diğer bazı kimselerin de İsrail’in kendi kanunlarını krizi tetikleme pahasına hiçe saydığını öne sürmesi ile haberlere konu oldu. Haaretz gazetesindeki bir görüş, bir adım ileri giderek, İsrail halkını bebekleri taşıyan anneleri görmezden gelerek sadece bebeklere odaklı bir seçici empati gösterdikleri yönünde suçladı.

“Nasıl hiçbir insan bu kadar zor sosyoekonomik altyapıdan gelen ve belki de bu yüzden rahmini kiralamak zorunda kalan bu kadınların hikayeler ile ilgilenmez veya bu kadınlara merhamet hissetmez? Bu nasıl mümkün olabilir? Şimdi sahip oldukları bebekler gibi onlar da afet bölgesinde kalmaya mahkum oldular.” diye sormaktadır yazar Alon-Lee Green.

Resmi makamlar Salı günü hamile annelerin tahliyesi için seçenekleri araştırmaya devam ettiklerini söyledi. Bu sırada İsrailin ulusal acil tıbbi sorumluluk organizasyonu olan David’in Kızıl Yıldızı’ndan bir heyet İsrail’in bir saha hastanesi kurduğu yer olan Katmandu’da idi.

David’in Kızıl Yıldızı’nın yöneticisi Yonatan Yagodovsky, saha hastanesi işletmesinin ve yerel doktorları asiste etme görevine ek olarak yeni doğanların tahliyesinin de kendilerinin önemli görevlerinden biri olduğunu söyledi. Salı günü tüm yeni doğanların tıbbi muayeneden geçti ve bunlardan ikisi hastaneye yatırıldı.

Nepal’deki İsrail taşıyıcı anneliğinin geleceği havada kalmış durumda. “Şu anki en önemli sorunumuz, temiz su eksikliği ve bunun gibi şeyler.“ diyor Israil’in Lotus Taşıyıcı Annelik Ajansının kurucusu Dana Magdassi. “Şimdilik tedavi için kimseyi göndermeyeceğim fakat belki bir iki ay içinde bunu gözden geçirebiliriz.”

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Ayşe Erbaş tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: