Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

İsrail, Nepal'de Taşıyıcı Annelerdeki Bebekleri Tahliye Ederken Anneleri Geride Bırakıyor

İsrail, Nepal'de Taşıyıcı Annelerdeki Bebekleri Tahliye Ederken Anneleri Geride Bırakıyor

İsrail, Nepal'de Taşıyıcı Annelerdeki Bebekleri Tahliye Ederken Anneleri Geride Bırakıyor

İsrail'e ait Boeing 747 yolcu uçağı, Salı günü öğlen, Nepal'den İsrail'in Uluslararası Ben Gurion Hava alanına döndü ve 229 yolcusu arasında son altı hafta içinde Nepal'deki taşıyıcı annelerin doğurmuş olduğu 15 İsrailli bebek de bulunuyordu.

Bebeklerden bazıları İsrailli ebeveynleriyle birlikteyken, diğerleri İsrailli yolcular tarafından getirildi. Taşıyıcı annelerin hiçbirinin yolculuk yapmasına izin verilmedi.

Bebeklerin varışıyla, taşıyıcı annelerde bulunan İsrailli 26 bebeğin, cumartesi gerçekleşen büyük depremde 4,000 kişinin hayatını kaybettiği Nepal'den tahliyesi tamamlanmış oldu. Tel Aviv'in sokaklarında İsrailli doktorlar tarafından kucaklanmış yeni doğanların geniş çapta yayınlanan resimleriyle hızlanan kurtarma süreci, Nepal ve İsrail arasındaki bu az bilinen bağlantıyı ortaya koyarak ve uluslararası taşıyıcı annelik etikleri hakkında bir tartışma başlatarak, İsrail'in Nepalli taşıyıcı annelere olan bağlılığını gün ışığına çıkardı.

İsrail'de yalnızca heteroseksüel çiftler rahatlıkla taşıyıcı annelere başvurabilmekte. Eşcinsel çiftler ve yalnız ebeveynler, çocuk sahibi olabilmek için daha çok yurt dışındaki taşıyıcı annelere başvurma eğilimindeler. Yıllardır, ücretlerin az fakat tıbbi tedavi standartlarının yüksek olduğu Hindistan, İsraillilerin taşıyıcı anne bulmaları için tercih edilen bir seçenekti, fakat 2013'te buradaki yasalarda yapılan bir değişiklik eşcinsel erkeklerin ve iki yıldan az süredir evli olan çiftlerin taşıyıcı anneye başvurmalarını engelledi. Yasalardaki değişim birçok İsraillinin başvurduğu taşıyıcılık sürecinin yarıda kalmasına neden oldu. Hint kadınlar Nepal'e seyahat edip burada doğum yaptı ve İsrailli taşıyıcı anne ajansları yönlerini Hindistan'dan Nepal'e çevirdi.

Nepal'deki bir taşıyıcı annede doğan ilk İsrailli bebek Ocak 2014'te dünyaya geldi ve günümüzde Nepal, İsrail'deki taşıyıcı annelere başvuramayanlar için yeni bir seçenek haline geldi. Birçok Asya ve Avrupa ülkesi taşıyıcı annelik reklamlarını yasakladı ve bu işlem Amerika ve Kanada'da 150.000$'a kadar mal olabilirken, Nepal'de sadece 30.000$ tutuyor.

Fakat İsrail hükümeti 26 yenidoğanı ve İsrailli ebeveynlerini Nepal'den tahliye etme mücadelesi verirken, bazısı Hint bazısı Nepalli 100'den fazla kadın hala karınlarında İsrailli bebekleri taşıyor. İsrailli başsavcı Yehuda Weinstein hamileliğin son dönemlerindeki kadınların İsrail'e gelmesine ve burada doğum yapmasına izin verileceğini belirtirken, İçişleri Bakanı Gilad Erdan ise diğer anneler için göçmenlik engellerinin kaldırılacağı sözünü verdi. İsrailli haber kaynakları pazartesi günü Erdan'ın " Nepal ve Hindistan hükümetleriyle sorunlara sebebiyet verse dahi, tüm prosedürleri beklemeye almaya ve bebekleri en kısa sürede ülkeye getirmeye karar verdik." dediğini bildirdi.

Bebeklerin ve taşıyıcı annelerin yaşadıkları zorlukların haberlerde yer alma oranı, hükümetin kurtarma ekibi göndermek için devlet sermayesinin kullanılmasını eleştiren uzmanlar ve krizin ardından İsrail'in taşıyıcı annelik yasalarını tekrar değerlendirmesini talep eden diğer uzmanlarla birlikte, yaşanan depremle ilgili haberleri geçmiş durumda. Haaretz gazetesinde yayınlanan fikir yazısı bir adım daha ileri gidip, İsrail halkını yalnızca yeni doğanlara odaklanıp, onları taşıyan anneleri görmezden gelerek seçici bir empati kurmakla suçlamıştır.

"Nasıl olur da insanların ilgisini çeken hiçbir hikâye ya da şevkat dolu hiçbir paylaşım alt sosyoekonomik sınıftan gelen... rahimlerini kiralayan ve... şu anda bebekler gibi afet alanında sıkışmış olan bu kadınlardan bahsetmez?" diye soruyor yazar Alon-Lee Green.

Salı günü resmi yetkililer hamile kadınları tahliye etmek için ihtimalleri değerlendirdiklerini söyledi. Aynı gün, İsrail'in resmi acil tıbbi yardım kuruluşu Kızıl Kalkan'dan bir temsilci, Katmandu'da İsrail'in sahra hastanesi kurduğu olay yerinde bulundu.

Kızıl Kalkan uluslararası bölümü başkanı Yonatan Yagodovski, sahra hastanesi kurma ve yerel doktorlar görevlendirmeye ek olarak, yeni doğan bebeklerin tahliyesinin de kuruluşun en büyük önceliği olduğunu söyledi. Salı günü, tüm bebekler İsrail'de tıbbi muayeneden geçti ve iki tanesi hastaneye yatırıldı.

Nepal'de İsrailli ailelere yapılan taşıyıcı anneliğin ne olacağı henüz neticeye bağlanmış durumda değil. "Şu anda en büyük endişemiz temiz su eksikliği ve bunun gibi şeyler," diyor İsrail'in Lotus Taşıyıcı Annelik Ajansı kurucusu Dana Magdassi. "Şu anda tedavi için kimseyi göndermeyeceğim fakat sanıyorum ki bir ya da iki ay içinde, kesinlikle yeniden inceleme yapmamız gerekecek."

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Nisrem Akciğer tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: