Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

İskoçya Forumu, İstismar Vakalarını Açıklıyor

İskoçya Forumu, İstismar Vakalarını Açıklıyor

İskoçya Forumu, İstismar Vakalarını Açıklıyor

National Confidential Forum (Ulusal Gizli Forum) tarafından açıklanan iddialar, çocuk cinsel istismarını, şiddeti ve zorbalığı içeriyor.  

59 tanık ifadesinin çoğunda kurumlarda mağdurların ve görgü tanıklarının konuşmaktan korkmaları sonucunda bir "sır perdesi" olduğu belirtildi.

Çocukluklarında yaşadıkları deneyimleri aktaranların çoğu şimdi 50’li yaşlarda.

Bazıları daha beş yıl gibi kısa bir süre önce bakım altına alınmışken, bazıları da 80 yıl öncesinin deneyimlerini paylaşıyorlar.

Sorunlu Geçmişler

İskoç Hükümeti tarafından 2014’te kurulan National Confidential Forum, 38 istismar iddiasını polise bildirdiğini söyledi.  

Forum ayrıca istismara uğrayan çocukların çoğunun sorunlu geçmişlere sahip olduklarını belirtti. Pek çok çocuk, kendi aileleri içinde fiziksel ve cinsel istismar ve sıklıkla da buna eşlik eden ebeveyn alkolizmi, reddedilme veya ihmal edilme sonrasında himaye altına alınmışlar.

Mağdurlar himaye altına alındıklarında hissettikleri endişe, korku ve karmaşayı tarif ettiler ve çoğu bir kurumda ne kadar kalacaklarını, neden orada olduklarını veya ebeveynlerinin ilişkide kalmayı isteyip istemediklerini bilmediklerini belirttiler.

“Beni gece nöbeti odasına aldılar ve benden bazı şeyler yapmamı istediler”

Forum tarafından görüşülen 78 kişinin tamamı istismara uğramamış olsa da, birçoğu fiziksel, cinsel ve duygusal istismarın nasıl düzenli şekilde meydana geldiğini açıkladılar.

Bazıları için istismar, içinde yaşadıkları kurumun özünde yer alan bir ceza ve kontrol politikasının bir parçasıydı.

Forum, bireysel istismarcıların sistematik ve gizli istismar yaptıklarını öğrenmenin yanı sıra, tüm personelin de istismar uyguladığı veya istismara göz yumduğu durumlarla ilgili bildirimler de aldığını söyledi.    

'Basınçlı Su İşkencesi'

Bir mağdur gönderildiği kurumu, gece ve gündüz yapılan sistematik istismarın bir yaşam şekli haline dönüştüğü “sistematik istismar odası” olarak tanımladı.

Bir başkası ise şöyle dedi: "Bir görevli, küveti soğuk suyla doldurur ve sonra başınıza havlu sarılı olarak sizi içine atardı. Buna basınçlı su işkencesi deniyordu sanırım. Ardından da başınıza kovalarca su dökerdi."

Bir üçüncüsü de şunu hatırlıyordu: "Beni gece nöbeti odasına aldılar ve benden bazı şeyler yapmamı istediler. Sonra da susmam için bana sigara verdiler."

Raporda yer alan iddialar arasında,  dövme, zorla yedirme veya yemeyi ya da uyumayı yasaklama gibi rutin cezalandırma yöntemlerinin kullanıldığı bilgisi vardı. Görünüşe göre bazen de bu yöntemler istismarcının eğlenmesi için kullanılıyordu.

“Bir işkence odasıydı. Sistematik istismar: Bir yaşam şekli.”

Yatak ıslatma durumlarında da çok sert davranılıyordu ve ceza olarak çocuklar soğuk su dolu küvete oturmaya zorlanıyor, görevliler tarafından ıslak havlu ile dövülüyor veya kafaları havluya sarılı şekilde akan su altında tutuluyorlardı. Bazı durumlarda da kirli çarşafları ile çıplak durumda etrafta yürümeleri isteniyordu.

Cinsel istismardan pek çok kişi bahsetti ve bu vakalar sıklıkla kurumlardaki belirli görevlilerle ilgiliydi.

Diğer çocukların da benzer şekilde istismar edildiği, yaşananlara şahit olduğu ya da ne olduğunu bildiği ancak bunu dile getirmediği ve olaylara bir sır perdesi çekildiği anlatıldı. Forum’un raporunda şöyle belirtildi: " Bazen çocuklara sevgi ve şefkat göstermek için yalnızca cinsel istismar amacını taşıyan kişisel bakım uygulaması yapıldığını duyduk.”

"Tacizci kurumlardaki kişiler, bir yetişkinin gösterdiği şefkat ve yakınlığı kabul etmenin onları cinsel istismar karşısında savunmasız bıraktığını açıkladılar.”

"Sonuçlarından korkarak yakınlığı reddeden kişiler, sevgi ve ilgi alma şanslarını kaybettiklerini belirttiler."

Utanç Duygusu

Ayrıca mağdur çocukların sıklıkla konuşmaktan korktukları ya da yetişkinlerin tacizci davranışlarda bulunmalarına izin verilmemesi gerektiğini bilmedikleri için istismarcı yönetimi normal olarak kabul ettikleri belirtildi.  

Çocuklar istismarı bildirdikleri zaman genellikle bir önlem alındığını hatırlamıyorlar ancak en az bir kişi tacizcinin uzaklaştırıldığını hatırladı.

Bazı cevaplarda da istismara uğrayan çocuğun cezalandırıldığı veya farklı bir kuruma gönderildiği ve bunun da çocuğun kendini suçlamasını ve utanç duygusunu artırdığı belirtildi.

Birçok kişi de, yetişkinlerin görüşlerine ve ifadelerine çocuklarınkinden daha fazla inanıldığını ve bunun da bakım altındaki çocukların "anormal" oldukları algısını yansıttığını söylediler.

Çocuklar, genellikle 14-16 yaş arasında bakıldıkları kurumdan ayrıldıklarında yetişkin hayatına hazırlıklı olmuyorlar.Sosyal becerileri gelişmemiş oluyor ve yardım ya da destek alabilecekleri bir kimse bulunmuyor.

Yetişkinliğe geçerken evsizlik onlar için bir risk olmaya devam ediyor ve kıymetli eşyalarını kaybetmelerine, madde kullanmalarına ve işsiz kalmalarına yol açıyor.

Yıllarca şiddete ve güçlüklere maruz kalmak suç işleme riskini de artırıyor.(Pek çok kişi Forum’a ifadelerini hapishaneden verdiler.)

Ulusal Gizli Forum, çocukluklarında kurumlarda yetiştirilen kişilerin konuşmalarına ve her ne olursa olsun deneyimlerini paylaşmalarına fırsat vermek amacıyla kuruldu.

Kişilerin deneyimlerini aktardıkları tüm ifadeler gizlidir ve peşin bir hükümle değerlendirilemez. Amaç katılan kişilerin sağlıklarına ve refahlarına olumlu katkıda bulunmaktır.

Ayrıca, İskoç Hükümeti yetiştirme yurtlarındaki çocukların istismarı ile ilgili bağımsız bir soruşturma başlatmış bulunmaktadır.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Füsun Çağan tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: