Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

İKİ AKADEMİ: KHAN VE HAYAT SENDE

İKİ AKADEMİ: KHAN VE HAYAT SENDE

İKİ AKADEMİ: KHAN VE HAYAT SENDE

Yıllar önce üniversite sınavı sonrası tercih yaparken kendisi de öğretmen olan ablamla tatildeydim. Ablam benim öğretmen olma isteğime karşı çıkıyor ve yabancı dilde eğitim veren bir bölüme girmemi istiyordu. Sonunda onun dediği oldu ve Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdim.

Peki bu durum benim öğrenme ve öğretme azmimi yaraladı mı? Biraz geciktirdi ama sonrasında Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği’ni kurmama ve binlerce gencin burada eğitim almasına yol açtı.

Hayat Sende’de alaylı denilecek şekilde, biraz da el yordamıyla eğitim verme süreçlerini ele aldık. Etrafımızda eğitim alanında dönen yaklaşımları inceledik ve kendi bünyemize uyarlamaya çalıştık. Bunun sonucunda da Ankara’da sivil topluma insan kaynağı sağlayan yapıların en etkililerinden birisi olduk.

Yaptıklarının değil, yapacaklarının toplamı olmayı ilke edinmiş Hayat Sende’yle bu yılki etkinliklerimiz öncesi eğitimle ilgili dünyada söz sahibi, yenilikçi isimlerin kitaplarını taradım. Uzun bir sınav dönemine girmeden önce de bu kitapları bir solukta okudum. Bloga yazmak da bugüneymiş.

Aldığım kitapların ilki Salman Khan’ın dünya okuluydu. Eğitimi bambaşka bir perspektifte ele alan Khan, bugün dünyadaki en önemli sosyal girişimcilerden. Khan Academy’nin yolculuğunu anlatan kitap, Sezai Türkeş Fazıl Akkaya Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı tarafından Türkçe’ye çevrildi ve Yapı Kredi Yayınları tarafından basıldı. Khan Academy dünyanın en büyük online eğitim merkezi. Her yıl sekiz milyon öğrenci bu akademiden eğitim alıyor. Benim içinse Khan’ın önemi Hayat Sende Gençlik Akademisi’nde karşılaştığım bireysel sürdürülebilirlik konusunda Khan’ın zorluklarıyla benzeşen zorluklarımız, Khan’ın Amerikan rüyasına sahip olduğu işini bırakması, benim gibi evli ve iki çocuklu oluşu, bir masa, bir dolapla başladığı yolculuğunda uzun bir mücadelenin ardından tam bırakacağı anda yepyeni kapıların açılması, Bill Gates’in en sevdiği öğretmen haline gelişi.

Hayat Sende’de ben ve ekibimiz de aynı yoldayız. Aynı ikilemler, dönüşümü zorlamaya çalıştığımız anda kolektif bir yıldırma mücadelesi, sıkça yaşanılan mali sıkıntılar da Hayat Sende’nin ve benim ayrılmaz parçalarımız. Khan Academy gibi uzunca süre bu sirkülasyonun içinde boğulmamız, ne ölmemiz ne de düze çıkmamız hala bizim için önemli umutlar.

İşime ara verecek oluşum, yalnız kendimi değil ailemi de düşünmek zorunda olmam gibi içsel çelişkilerim ve tam da ihtiyacım olan bir anda karşıma çıkan Khan Academy’nin başarı öyküsü bana ilaç gibi geldi. Size de gelmesi dileğiyle.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: