Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Hükümet ve UNICEFF; bakım evlerinde yaşayan çocukların hayatlarını iyileştirmek için kritik adımı atıyor

Hükümet ve UNICEFF; bakım evlerinde yaşayan çocukların hayatlarını iyileştirmek için kritik adımı atıyor

Hükümet ve UNICEFF; bakım evlerinde yaşayan çocukların hayatlarını iyileştirmek için kritik adımı atıyor

Açıklamaya göre bugün, Sosyal Yardımlaşma ve İskan Bakanlığı, UNICEF’in desteğiyle izleme ve gözetim planlarının yanı sıra evde bakım hizmeti alan çocukların hayatlarını iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi yönerge ve asgari standartlar düzenlemesi başlattı.

Gönüllü kuruluşlar için kayıt ve destek rehberi ve bakım evlerinde kalan çocuklara yönelik koruma ve bakımın asgari standartları (MSC); hükümet, büyükelçiler, birleşmiş milletler ajansları, sivil toplum ve medyadan oluşan yaklaşık 200 kadar katılımcıyı bir araya getiren bir etkinlik başlatıldı.

Bakım evlerinin kayıt altına alınması ve hükümet desteğinden yararlanabilmesi için atılması gereken adımların detaylandırılmasına ek olarak bu rehberler, bu kurumların konaklama, sağlık, hijyen, beslenme ve eğitim gibi çocuklara sağlaması gereken hizmetleri de belirlemektedir. Tüm bu hizmetler için asgari kalite standartları da bu rehberlerde belirlenmiştir.

Yeni program çerçevesinde bakıcılar için asgari eğitim gereklilikleri ve uymaları gereken davranış kuralları oluşturulmuştur. Bakıcıların, özel çocukların korunma ve öğrenme ihtiyaçlarını karşılamak için özel planlar geliştirmeleri beklenmekte ve tüm yerleşim yerlerinin çocukların ailelerini takip edecek işleyen sistemlere sahip olmaları ve duruma göre ayrı ayrı olası yeniden entegrasyon seçeneklerini incelemesi beklenmektedir.

UNICEF Myanmar Vekili Temsilcisi Paul Edwards, Sosyal Yardımlaşma, İskan ve İmar Bakanlığı (MSWRR) Sosyal Yardım Dairesi Genel Sekreteri Dr. Daw San San Aye tarafından açılan konuşmada , konut ve aile tabanlı bakımın Myanmar’daki ve civardaki diğer ülkelerdeki uygulamalarının genel bir özeti verildi. Katılımcılar, yeni kuralları yaymak ve uygulamak için planları görüştüler ve bu yeni rehber ilkelerinin Myanmar’daki birçok çocuğun hayatı üzerinde olumlu etkisi olacağını vurguladılar.

“MSWRR; Diyanet İşleri ve Kültür Bakanlığı, Sınır Bakanlığı, UNICEFF ve sivil toplum ile erkek ve kız çocuklarının sağlıklı bir ailede büyüyüp yaşayarak gereksiz aile ayrılıklarını önlemek üzere sıkı bir işbirliği içinde çalışmaktadır. Bu alternatif bakım düzenlemeleri içinde yaşayan herkes için yeterli bakım ve koruma sağlanmaktadır. “ diyor Dr. Daw San San Aye.

2006’da 12000’den fazla iken 2016 yılı itibariyle bakım evlerinde kayıtlı 20000’den fazla çocuk yaşamaktadır. Bu rakam, manastır bakım tesislerinde ve diğer dini temelli bakım evlerinde kayıt dışı kalan çocukları kapsamamaktadır. Şimdiye kadar sadece 244 bakımevi Sosyal Yardım Departmanı’nda kayıtlı bulunmaktadır. Myanmar’da uygulanan bakım koşullarının standartları ve durumu hakkında çok kısıtlı bilgiler mevcuttur. Bu kılavuz ilkeler ve asgari bakım standartlarını benimseyerek, hükümet tüm yerleşim yerlerinin Sosyal Yardımlaşma, İmar ve İskan Bakanlığına kayıtlı olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu rehber ve standartlar, ülke çapında her türlü konut bakımından yararlanan tüm kız ve erkek çocuklarına yönelik hizmet kalitesini ve eşitliğini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Lansman sırasında katılımcılar evde bakım konusunda aile temelli bakımın önceliklendirilmesinin önemini vurguladılar. UNICEF’in Myanmar Vekil Temsilcisi Paul Edwars:  “ Bakım evlerinde yaşayan çocukların koşullarını iyileştirmek ve ebeveyn bakımından yoksun bırakılan çocukları korumak için atılması gereken acil bir adım olarak konut bakımı önemli bir rol oynamaktadır.” dedi. “ Ancak çocukların bütün potansiyellerine ulaşma şanslarının nereden bulabileceklerini bildiğimiz için bir çocuk ailesinden ayrıldığında aileye dayalı alternatif bakım her zaman ilk araştırılan seçenektir.”

UNICEF ve Myanmar Hükümeti arasındaki iş birliği çerçevesinde, UNICEF, MSWRR’yi Myanmar’daki çocuk bakım sistemini güçlendirmek için desteklemektedir. Bu iş birliği; ailelerin ayrılmasını önlemeyi ve aile temelli alternatif bakımın teşvik edilmesini içerir.

Rehber ve asgari standartların geliştirilmesi, Sosyal Yardım Departmanı/ Sosyal Yardım Bakanlığı (DSW), Sınır Bakanlığı ve Diyanet İşleri ve Kültür Bakanlığı, İmar ve İskan Bakanlığı ve diğer birim ve bakanlıkların koordinasyonunda yürütülen uzun vadeli çalışmaların sonucudur.

Sonuç olarak; “Çocukları ilgilendiren tüm kurumların bu yeni asgari standartlar düzenlemesini tamamen bildiklerinden ve bunları uygulamak için gerekli araçlara sahip olmalarının sağlanması artık zorunludur ve bu nedenle bunların uygulanmasını takip etmek için sağlam bir sistem kurulmalıdır” diyor Edwards. “Bununla bakım evlerinde yaşayan çocukların tam anlamıyla bakılıyor ve korunuyor oldukları konusunda içimiz rahat olabilir.” diyor.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Ayşe Erbaş tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: