Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Hayır, Mike Pence, evlat edinme kürtaja cevap değildir.

Hayır, Mike Pence, evlat edinme kürtaja cevap değildir.

Hayır, Mike Pence, evlat edinme kürtaja cevap değildir.

Hayır, Mike Pence, evlat edinme kürtaja cevap değildir.

Evlat edinme kürtaj karşıtı cevap mı olmalıdır? Dün gece Mike Pence’in önerisiydi. Bazı evlat edinme savunucuları destekledi. Ben aynı fikirde değilim.

Şaşırtıcı mı? Bakalım. Sonuç olarak, 4 tanesi evlat edinilmiş, 6 çocuk annesiyim. Sürekli olarak kürtaj karşıtı yazılar yazdım ve konuştum.

Evlat edinme konusunda tutkuluyum.

Hayata tutkuluyum (kürtaj karşıtları arasında bakış açım çok popüler olmasa da).

Peki, kopukluk nerede?

Basit. Evlat edinme kürtajin karşıtı değildir. Fakat doğum karşıtıdır. Bir çocuk doğduktan sonra, pek cok olasılık mümkün ve evlat edinme bunlardan sadece biri. Örneğin bir diğeri de ebeveynlik.

Eğer bir kadın kürtaji düşünüyorsa, ülke olarak bizim yapmamiz gereken sadece çocuğu almak olmamalidir. Evet, evlat edinmeyi isteyen bazılarımız için faydalı olabilir. Böylece hamile anneler çocuklarını başka ailelere verme seçeneğine sahip olabilir. Fakat bizim ilk dikkat etmemiz gereken annenin bakımı olmalıdır. Gerçek dindar kürtaj karşıtı tutum, yaşama değer verir, yaradandan ötürü. Bu bakış anneyi de kapsar mı yoksa sadece bebek için midir? Kendimizi sevdiğimiz gibi komşumuzu sevememek, kadının değerinin doğmamış çocuk icin kuvoz olmasına karar veremememiz anlamına mı gelir? Yaşama verdiğimiz değeri belirleyen ahlaki, politik ve dini zorunluluklarımız, hamile anneyi bir kenara bırakıp, doğmamış bebeği savunamaz.

Soru basit, yaşama değer veriyor muyuz? Ya da sadece bebeklere mi değer veriyoruz?

Tartışmaya kadınların pek çok  kürtaj olma nedenlerinin olduğunu kabul ederek başlayalım. Bebek doğmuş olsa her kürtaj, evlat edinme ile sonuçlanırmış gibi davranarak meseleyi cok indirgemis oluruz. Bazı kadınların kürtajı tercih etmesi maddi nedenler, sağlik sorunları ya da bir takım başka sorunlar nedeniyle olabilir. Mesleki eğitim sağlansa, sağlık hizmetlerinden yararlanabilseler ya da maddi destek verilebilse, Bazı anneler sadece çocukarını dünyaya getirmekle kalmaz, çocuklarını başka ailelere vermek yerine kendileri büyütebilirlerdi. Ya da engelli teşhisi nedeniyle kürtaji tercih etmek yerine, engelli bilgilendirme ve destek hizmetleri ile yaşatma yoluna gidilebilir (araştırmalar gösteriyor ki, Down sendromu teşhisiyle kürtaj oranları, başkan adaylarından birinin, Hillary, başlattığı kampanların getirdiği kültürel değişiklikler sayesinde düşmekte).

Dahası, yine Pence’in geçen geceki cümlelerinden:

“Bu ülkede pek çok aile çocuk sahibi değil. Çocuk sahibi olmayan ailelerin, evlat edinmelerini sağlayarak, hamilelik krizlerini de aşmış oluruz.”

Hamilelik krizinin çözümünü başka ailelerde aramak cok farazi oluyor. İkinci bir hata da evlat edinilebilecek yeterince çocuk olmadığını farz etmek. Bu doğru değil. Evlat edinmek isteyen aileler icin çocuk olmamasi gibi bir durum söz konusu degil. AdoptUSKids.og’a gore 100,000’den fazla çocuk yetimhanelerde evlat edinilimeyi bekliyor. Maliyeti düşük bir süreç (vergi kredisi ile eyaletin kapsamadığı giderler karşılanabilir).

Yaşamın değeri hakkında konuşmak istiyorsak, bu çocukların hayatının değerini düşünmeye ne dersiniz? Evlat edinmeyi bekleyen çocukların kaçının engelli (Trump’in kampanyalarında tekrar tekrar kuçümsediği) olduğunu konuşmaya ne dersiniz? Ve Pence, evlat edinmeyi yasalarla destekleyebilecek aday için destek istiyor. Harika… Bu kişi Hillary olmalı.

Kürtaj,kadın, doğmamış çocuk ve zor kararların içeriliği bir kavram.

Evlat edinme ise kadın, çocuk (pek çoğu doğmuş ve ailelerin evlat edinmesini bekliyor ya da ilk aileleriyle bir araya geliyor) ve zor kararların içerildiği bir kavram.

Bütün bunlar küçük sorunlar değil. Hillary bebekleri öldürmek istemiyor. Trump, kürtaj yanlısı duruşunu biraz değiştirdi. Fakat hiçbiri doğmamış hayatları desteklemek için yeterli değil. Sadece birinin doğmuş olanların yaşamı ile ilgili çalışmaları var. O nedenle, daha önce onu (Hillary) desteklediğimi yazmıştım.

Bu durumda, evlat edinme kürtaja geçerli bir karşılık olabilir mi? Evet ve hayır.

Evet, çünkü kürtaj karşıtı olmak, doğmamış bebeği desteklemekten fazlasıdır ve evlat edinme doğumdan sonra çocuk ile ilgili kaygıları adresler. Hayır, çünkü evlat edinme sadece politik ya da ahlaki bir kavram olmaktan ziyade ömür boyu ebeveyn olma yükümlülüğüdür.

Kürtaj kartşıtı düşüncelerim, evlat edinmemizi sağladi ama çocuklarımın ilk ebeveynleri de yok olmadı, daha ziyade Tanrı’nın suretleri. Çocuklarım protesto sembolleri ya da presnsip ifadeleri değil. Onlar benim çocuklarım.

Evlat edinme, bir aileye ihtiyaç duyan çocuk için sağlanmalı. İhtiyacı olan hamile kadına ise ihtiyacı dogrultusunda destek sağlamalıyız. Bu iki meseleyi birbirine karıştırmayalım.


Not : Hiç bir zaman politik blog yazarı olmayı hedeflemedim. Hala kendimi öyle görmüyorum. Fakat önemli konular hakkında yazmaı amaç edindim. Bu konu önemli mi? Evet. Tecavüz, ebeveynlik, alkolizm, ırkçılık, eğitim, kilise, tıp, ibadet, özsaygı, ve pek çokları gibi önemli. Bu konular hakkında da yazıyorum, çünkü kürtaj ,evlat edinme ve başkanlık seçimleri de beni ilgilendiriyor.

Yazının orijinal hali için tıklayınız.

Çeviri: Derya Kaya İlhan,
Ekim 2016

 

Hayat Sende Derneği'ne bağış yapmak için tıklayınız. 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: