Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Hayatımızı koruyucu aileliğe adıyoruz. Peki neden hor görülüyoruz?

Hayatımızı koruyucu aileliğe adıyoruz. Peki neden hor görülüyoruz?

Hayatımızı koruyucu aileliğe adıyoruz. Peki neden hor görülüyoruz?

“Bakımını üstlendiğimiz çocukların genellikle dehşet verici hayatları oldu. Onlara sıkı denetim altında gece gündüz demeden bakıyoruz. Ama yine de işçi haklarımız yok.” Sarah Anderson, IWGB Koruyucu Aile Çalışanları Şube Başkanı

Çarşamba günü çığır açan bir resmi karar alındı: Birleşik Krallık’ta bir iş mahkemesi iki koruyucu aile çalışanını işçi olarak tanımladı. Koruyucu aileler Christine ve James Johnstone, şehir meclisinin maaşlar konusundaki müzakereye katılması için çabaladı.

Koruyucu aileler çalışma hakları ve iyi bir maaş talep ediyorlar. Neden etmesinler ki?

Jason Moyer-Lee

Bu resmi karar Britanya’daki diğer koruyucu aileler için ne anlama geliyor? Uzun bir yolculuğa atılan ilk adım olsa da ilk hissettiğim büyük bir rahatlama ve adalet oldu.Sonunda birileri bir iş yaptığımın farkına vardı.

10 yıl boyunca her gün kalktım ve belki de çoğumuzun bir ömür boyu karşılaşacağından daha fazla sıkıntıyla karşılaşmış gençlerle ilgilendim.

Biz koruyucu ailelerin yaptığı iş hakkında çok fazla yanlış anlaşılma var. Benim serbest meslek sahibi olduğum sanılıyor ama sadece iş verenim için çalışabilirim. Ne yapmam gerektiği ve ne kadar maaş alacağımı belirten bir belge imzaladım ama bana bunun bir kontrat olmadığı söylendi. Mutlak kuralları takip ettiğimden emin olmak için düzenli olarak denetim altında tutuluyorum.Değiştirilemeyen emirler zinciri alıyorum. Çocuğun bakım planını, beğensem de beğenmesem de ya da çocuk için iyi olduğunu düşünsem de düşünmesem de takip etmek zorundayım. Başka bir iş yapamam.Üstelik istedikleri gibi haber dahi verilmeden hem yargıç hem jüri hem de cezalandırıcı gibi davranan iş verenim tarafından kovulabilirim.

Gerek çocuk gerek çocuğun biyolojik ailesi gerekse otoriteler tarafından bize karşı bir şey iddia ettiğinde koruyucuyu aileler ispatlanana kadar masum sayılmadan ve kibirli bir şekilde aşağılanmadan önce suçlu sayılıyoruz. İddiaların büyük bir çoğunluğunun asılsız olduğu kanıtlandı. Biz genelde kötü pratiğin ve mantıksız politikaların kurbanıyız. Özetle biz tek kullanımlık işçiyiz.

Sıradan bir haftada çocuk incelemelerine, yüksek risk stratejili toplantılara katılıyorum ve bireysel eğitim planlarını inceliyorum. Durmaksızın bir şeyleri kaydediyorum ve rapor yazıyorum. Genç bir çocuk kaçıp gizlendiğinde sıklıkla polisin evimi araması için bütün gece ayakta kalacağım. Bu kesinlikle vardiyalı bir iş değil. Eğitim oturumlarına gitmek ve devamlı profesyonel gelişim planı -bu çocuk korumasından bağlanma kuramına kadar her şeyi kapsıyor- üzerinde çalışmak zorundayım. Uzman temsilciliklerle yakından çalışıyorum. Çocuk cinsel istismarı, ruhsal sağlık, uyuşturucu ve alkol, sığınmacı ve mülteciler, gençlik adaleti, polisler ve daha fazlası... Ayrıca diğer koruyucu ailelere danışmanlık yapmaya ve yerel yönetime işçi alımında yardım etmeye uygun olmak zorundayım.

Koruyucu ailelerin basit bir yedek aile olduğu düşüncesinin aksine çocuğun biyolojik ailesiyle yakından çalışmamız bekleniyor ki bu da kendimiz için büyük bir risk. Çocukların bizimle kaldığı süre boyunca onları sevip destekleyip onlara eğitim verirken onların  ebeveynleri olmadığımıza her zaman saygı duyuyoruz.

İşin zorlayıcı doğası, yoğun baskı ve sıkça kötü davranma olduğundan gençlere ve çocuklara yardım etmek için gerçekten istekli olmanız gerekiyor.

Koruyucu aileler dehşet dolu ortamlarla karşı karşıya geliyor ve hiçbir hakkımızın olmaması normalleştiriliyor. Bu yüzden Büyük Britanya Bağımsız Çalışanlar Sendikası ile sendikalaştık ve bu nedenle her gün daha fazla koruyucu aile Koruyucu Aile Çalışanları Şubesi’ne katılıyor.

Bize karşı bu tavır başta başlıyor. Çocuk Hizmetleri Yöneticileri Birliğinin Başkanı olarak yaptığı açılış konuşmasında Alison Michalska koruyucu ailelere karşı kibar ama katı olunması gerektiğini söyledi. Profesyonelleşip uzmanlaşmış ve sendikalaşmış iş gücünün çocuklar için sonuçlarının geliştirilip geliştirilemeyeceğini sorguladı. Biz zaten öyleyiz ve farkındalık için sürekli verdiğimiz savaşa rağmen çocuklarımız için standartları yükseltmeye çalışan tutkulu ve bağlı çalışanlarız. Bu zaten aşırı gerilmiş bir iş gücünü demoralize eden bir mücadele ve ülkenin 9000 koruyucu aile açığının olduğu bir zamanda geliyor.

Glasgow Resmi Kararı koruyucu ailelerin geleceği için ne anlama geliyor? Karar diğer mahkemeleri bağlamıyor ve Glasgow Şehir Konseyi muhtemelen temyiz edecek. Yine de bunun değeri muazzam. Binlerce koruyucu aile şimdi yerel  otorite veya bağımsız koruyucu aile temsilcilikleriyle ilişkilerini sorgulayacak ve diyecekler ki: ‘“Ben sıkı çalışıyorum, katı denetim altında tutuluyor ve yaptığım iş için para alıyorum. Öyleyse neden benim istihdam haklarım  yok?”

Johnstones davası adalete doğru atılan bir adım. Biz dünyayı kendimiz için istemiyoruz,bunu çocuklarımız için istiyoruz ama saygı duyulmak ve kanun çerçevesinde olduğumuz şey için tanınmak istiyoruz: İşçi.  

• Sarah Anderson, IWGB Koruyucu Aile Çalışanları Şube Başkanı

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Ece Neslihan Şimşek tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: