Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Hayati Tehlikesi Olan Çocukları Evlat Edinen Çift

Hayati Tehlikesi Olan Çocukları Evlat Edinen Çift

Hayati Tehlikesi Olan Çocukları Evlat Edinen Çift

Windsor Junction’un Barb ve Sam Pike çifti son 24 yıldır, yeni doğan çocuklardan 10’lu yaşlara kadar, 61 çocuğu evlat edindi.

Barb ve Sam Pike, Nova Scotia’nın hasta çocuklarından bazılarına kalplerini ve evlerini açıyor.  Çocukların tümü koruyucu aile bakımı altında.

Onlar bazı çocukların hiçbir zaman iyileşemeceğinin diğerlerinin ise öleceğinin farkındalar.

Barb Pike, tüp ile beslenen erken doğmuş 4 aylık kız bebeğini özenle kucaklarken şöyle diyor: “Her çocuğun bir kurumu değil, bir aileyi hak ettiğini düşünüyorum, bu nedenle tıbben kusurlu çocuklarımıza aile olmaktan sevinç duyuyoruz.”

Pembe ve beyaz tatlı bir elbise giyinmiş kız bebeğin minik parmakları Barb’ın elini sıkıca kavrıyor. Bark onu bir kere kucakladığında ağlamayı kesiyor.  

İkinci fotoğraf:

https://i.cbc.ca/1.4049594.1490972564!/fileImage/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/original_780/barb-pike-holding-foster-baby-s-hand.jpg

Dört aylık kız bebeğin koruyucu annesi, Barb Pike’ ın elini tutuyor. (Craig Paisley/CBC)

Windsor Junction‘da yaşayan emekli çift, hasta bebeklerin ve çocukların gece gündüz bakımıyla ilgilenmekteler. Emekli bir hemşire olan Barb ve emekli bir denizci olan Sam 24 yıldır koruyucu aileler.

Barb ve Sam’in evlat edindiği çocuklardan biri, ilerleyen ölümcül bir hastalığa sahip 13 yaşında bir oğlan çocuğuydu ve geçen Haziran’da çiftin evinde öldü. Yaklaşık beş yaşındayken Pike çifti ile birlikte yaşamaya gelmişti.

Barb, “Bence her anne baba için bir çocuğun ebeveynlerinden önce ölmesi çok zor bir şeydir” dedi. “Onun ölümcül bir hastalığa sahip olduğunu biliyorduk fakat bu kadar hızlı bir şekilde öleceğini bilmiyorduk.”

Oğlan çocuğunun biyolojik anne-babası çocukları ölmeden birkaç gün önce ona “hoşça kal” demek için Pike çiftinin evine geldi.

Barb, “Onu hastaneye götürmemeyi tercih ettik” dedi. “Evde huzur içinde can verdi. Onunla beraberken uykuya daldı. Öylece göçüp gitti.”  

Kayıp İçin Hazırlanma

Çocuğun erken ölümüne hazırlanmayı denemek için, çift IWK Sağlık Merkezi’nin koruyucu aile sosyal çalışanları ve çocuk bakıcılarından oluşan hafifletici (palyatif) bakım takımıyla yakından çalıştı.

Barb,“Kendinizi asla bir çocuğun ölümüne hazırlayacağınızı sanmıyorum” dedi. “Onun ölümcül hastalığa sahip olduğunu biliyorsunuz, gittikçe kötüleşeceğini biliyorsunuz, fakat asla hazır değilsiniz.”

Barb, tıpkı kendi çocuğunu kaybetmiş gibi bu genç çocuğun ölümüne üzüldüğünü belirtti.

Süreci şöyle anlatıyor : “Atlatması zaman alan, ızdırap veren bir süreçti; çocukları kaybedip ertesi hafta ya da ertesi ay bunun üstesinden gelemezsin."

Üçüncü fotoğraf:

https://i.cbc.ca/1.4049686.1491211256!/fileImage/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/original_780/windsor-junction-foster-mother-barb-pike.jpg

Barb Pike, Nova Scotia’ da insanların çocukları evlat edinmeyi düşünmeleri gerektiğini belirtiyor. (Craig Paisley/CBC)

Aile hala çocuğun hakkında konuşuyor. Onun şen şakrak kişiliğini, gülümsemesini ve mizah anlayışını sevgiyle hatırlayan Barb, “Ölmeden bir gün önce bize şakalar yapıyordu.” dedi.

Özel Gereksinime İhtiyacı Olan Dört Çocuk Evlat Edinildi

Pike çiftinin bir biyolojik kızının olduğu ayrıca, ikisi kardeş olan ve şimdi artık büyüyen, dört engelli çocuğu koruyucu aile sisteminden evlat edindikleri öğrenildi.

Sam 14 çocuklu bir aileden geliyor ve kız kardeşlerinden birisinin ciddi beyin hasarı mevcut. Eşi; “ Sam bu nedenle etrafında engelli çocukların olmasına çok alışıktı. Sanırım bunun için bu yolculuğa devam ediyoruz.” diyor.

Tıbbi açıdan hassas çocuklar, krizi önlemek için özel bakım ve sıkı bir şekilde günlük rejim gerektiren kronik bir duruma sahip olabilirler. Bu durumda şiddetli şeker hastalığı olan bebekler, şiddetli sara nöbetlerinden muzdarip çocuklar, beyin felci olanlar ve enteral- tüp aracılığı ile- beslenmesi gerekenler olabilir.  

Nova Scotia’da tıbbı açıdan sorunlu çocuklar için inşa edilmiş yaklaşık 25 koruyucu aile evi bulunmaktadır.  Pike çiftinin evinde tekerlekli sandalyedeki çocukları yatak odasından banyo duşuna kadar götüren bir taşıma sistemi mevcut. Ayrıca, tekerlekli sandalyelerin mutfak masasının etrafına sığabilmesi için evleri bir parça genişletilmiş.

https://i.cbc.ca/1.4049865.1490978446!/fileImage/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/original_780/baby-items-inside-barb-and-sam-s-home.jpg

Dördüncü Fotoğraf:

Barb ve Sam Pike’ ın  Windsor Juction koruyucu aile evindeki bebek araç-gereçleri.(Craig Paisley/CBC)

Çift şu anda, işitme engelli ve tekerlekli sandalye kullanıcısı olan, ayrıca beslenme tüpü de kullanan okul çağındaki bir çocuğun da koruyucu ailesi. Çocuklar tanıtılamıyor. Çünkü; onlar Nova Scotia’nın koruyucu aile – bakım sistemi altındalar.

Barb, “Kocam ve ben birlikte iyi çalışıyoruz” diyor. “Birimiz küçük beyefendiyi okul için hazırlarken; diğerimiz dışarı çıkar, beslenmeleri ve ilaçları öbür çocuğumuz için hazır eder.”

Ailenin rutininde haftada üç ile dört tıbbi randevu bulunabiliyor.

 “Hastaneye girip çıkıyorsunuz, çocuklar ameliyatta olabiliyor, hastanede kaldığınız süre   birkaç gün ya da birkaç hafta sürebiliyor. Bizim için süreç çok üzücü olabiliyor.”  Pike çiftine evlat edindikleri çocuklarından, özellikle de yaşama ihtimali olmayan birinin gülümsemesini izlemek kadar küçük bir şey neşe getirebiliyor.

Barb, "Biz burada küçük adımları kutluyoruz, büyük olanları değil, çünkü küçük adımlar aldığımız şeylerdir " diyor.

“Bir çocuk başını kaldırabilirken diğer çocuklardan da bu davranışı yapmasını beklersiniz. Fakat bizim için bazı çocuklarımızın sadece kafalarını kaldırabilmeleri büyük bir şey olabiliyor.”

Çift Onlarca Çocuğun Koruyucu Ailesi Oldu.

 60' tan fazla çocuk 18 yaşına kadar Pike çiftinin evinde kaldı. Bu çocuklardan bazıları biyolojik anne-babalarına geri döndü, bazıları evlat edinildi veya çocuk evlerine gitti. Diğerleri ise koruyucu bakım altında kalıyor.

Şuan 18 yaşındaki bir çocuk ilk geldiğinde günde yaklaşık 100 atak geçiriyordu. Doktorlar çocuğun 5 ya da 10 yıl kadar yaşayabileceğini söylemişlerdi. Çocuk, Pike çiftinin sevgi dolu bakımıyla imkansızlıklara meydan okudu.

Barb; “O hala yaşıyor ve gittikçe güçleniyor, gittikçe iyileşiyor” dedi. “Atakları daha iyi kontrol altında. Pazar günleri akşam yemeği için onu evimize getiriyoruz.”

Nöroloğunun ise şöyle dediğini aktarıyor; ‘Barb, sizler ona çok iyi baktınız; bu durum onun niçin hala bizimle olduğunu açıklıyor. Bence Tanrı yardımcımız oldu. ‘

Beşinci fotoğraf:

https://i.cbc.ca/1.4049649.1490973378!/fileImage/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/original_780/wall-hanging-in-barb-and-sam-pike-s-home.jpg

“Aile, hikayenizin başladığı yerdir.”  Windsor Junction’ın koruyucu ailesi Barb ve Sam Pike’ın evinde duvara asılmış bir yazı. (Craig Paisley/CBC)

Beyin hasarı olan başka bir çocuk, çiftin evinde 16 yıl boyunca kaldı. Fakat, daha sonra bir kuruma taşınması gerekti çünkü şiddete başvuruyordu ve çift onu daha fazla tutamadı.

Barb, “Evde olması, onun ve ailemizin geri kalanı için bir güvenlik sorunuydu” dedi.

Hoşçakal Demek Zor

Evlat edindikleri çocuklar ayrıldığında onlara hoşça kal demek Pike çifti için zor.

Barb, “Zor bir durum, bir parçanız o çocukla birlikte gidiyor” diyor. “ Çocuklara çok zaman ayırıyorsunuz, emek veriyorsunuz, onları seviyorsunuz. Kendi çocuğunuz olmaması önemli değil. Onlarla yaşıyorsunuz ve onları seviyorsunuz.”

Yeni ebeveynlerin, ya da eğer çocuklar biyolojik ailelerine dönüyorsa o ailelerin; bizi çocukların hayatında tutacağına inanıyoruz, çünkü aylarca ve bazen yıllarca biz o çocukların hayatının önemli bir parçası oluyoruz.

Altıncı fotoğraf:

https://i.cbc.ca/1.4049613.1490973283!/fileImage/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/original_780/foster-mom-barb-pike.jpg

Barb Pike, Windsor Junction’da koruyucu bakım yapan bir anne, dört aylık bir kız bebeği tutuyor, o ve kocası bebeğin bakımını yapmaktalar. (Craig Paisley/CBC)

Pike çifti, başkalarını da biyolojik ebeveynleriyle yaşayamayan çocukların evlat edinilmeleri için teşvik ediyor.

Barb, "Onları bir aile olarak büyütebilecek, onlara kendi değerlerini öğretecek ve kendi çocuğuna verdiği her şeyi verebilecek bir koruyucu ailede olmaları gerekiyor" diyor. “Onları sevecek birisine, onları tutacak birisine, bebekken uyandıklarında ve ağladıklarında onları kucaklayacak birine ihtiyaçları var. Onların buna gerçekten ihtiyacı var.”

Daha Fazla Koruyucu Aileye İhtiyaç Var


Nova Scotia, bu çocukları evlat edinecek her kökenden koruyucu aileleri arıyor.

Nova Scotia' nın koruyucu sağlık hizmetleri koordinatörü Vicki Black, "Ülkenin geri kalanı gibi kıtanın geri kalanında da koruyucu aile sayıları azalıyor" dedi; “Tıbben hassas (kırılgan/sorunlu) çocukları ya da ölümcül hastalığa sahip olan çocukları evlat edinen aileler, çocukların kendi bakımları altında öleceklerini ya da onlara baktıktan bir süre sonra ölebilecekleri gerçeğiyle yaşıyorlar ve bu da onlar için zordur.”

Sayılarla Koruyucu Bakımı

Nova Scotia’da yaklaşık olarak 1.050 çocuk bakım altındadır. Bu çocuklardan yaklaşık 650’si koruyucu bakım evlerinde kalmaktalar.

Black: “Çok yüksek ihtiyaçları nedeniyle koruyucu bakım evlerine yerleştirilemeyip bakım altında olan başka çocuklarımız da var ya da hali hazırda koruyucu bakım evlerinde yaşayıp evlat edinilmelerinin sona ermesini bekleyenler ya da bağımsızlıkları için hazırlık yapan daha büyük çocuklarımız var” dedi.

“Desteğe ihtiyacı fazla olan çocuklar, Pikelar gibi ailelere yerleştirilemezlerse çoğunun çocuk yuvası-yetiştirme yurdunda bulunması gerekmektedir. Sadece bir aileye ihtiyacı olan her bakım seviyesinden çocuklarımız var. Onların rutin olarak düzenli bakıma ve bir ailenin sağlayacağı terbiyeye ihtiyaçları var. “

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Özge Ulu tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız. 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağış yapmak için lütfen tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: