Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Hatay Yetimhanesi ve Sosyal Yardımların Irkçı Doğası

Hatay Yetimhanesi ve Sosyal Yardımların Irkçı Doğası

Hatay Yetimhanesi ve Sosyal Yardımların Irkçı Doğası

Yuva ve yurtların çocukların gelişimine verdiği zararlar defalarca ispatlanmış durumda. Gelişmiş ülkelerde yuva ve yurtlar terk edildi. Uluslararası kuruluşlar yuva ve yurt bakımlarını terk edin diyor.

Ülkemizde de bu doğrultuda çalışmalar yapılıyor ve çocuk koruma sisteminde kışla tipi bakım adı verilen yuva ve yurt modelleri terk ediliyor. Bunun yerine aile ve toplum temelli sosyal hizmet modelleri yaygınlaşıyor. Koruyucu ailelik her gün daha fazla gündeme geliyor yaygınlaşıyor. Sevgi evleri ve çocuk evleri kuruluyor.

Kalkınma planlarımızda ve hükümet programlarında aile ve toplum temelli hizmetlerin önemi vurgulanıyor. Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde Gönül Elçileri projesi yürütülüyor, çocuklar ailede büyüsün deniyor.

Önemli bir ivme de kaydedildi yapılan çalışmalarla.

Peki ya kendi çocuklarımıza layık görmediğimiz, terk etmeye çalıştığımız yuva ve yurt modellerini başka ülkelerin çocuklarına layık görmemize ne demeli?

Neden 15 Temmuz Şehitleri adına azgelişmiş ülkelerde yetimhane açıyoruz? Çocukları aileleri yanında desteklemek çok ama çok daha ucuzken neden?

Neden Suriyeli mülteci çocuklar için dünyanın en büyük yetimhanesini açıyoruz?

Neden kamu kurumları dahi gidip azgelişmiş ülkelerde yetimhane yapımlarına destek veriyor?

Ama onlar yoksul mu diyeceksiniz? Bu işin yoksullukla alakası olmadığını gösteren çok başarılı, yoksul ama yuvasız yurtsuz ülkeler var. Başardılar.

Neden uluslararası alanda süregiden voluntourism-yuvalara gönüllü turizmi durdurun kampanyalarına rağmen yuvalar pıtrak gibi bitiyor.

Neden yetimhane yapımları için çok kolay bağışta bulunuyoruz da, çocukları ve ailelerini desteklemek için bu kadar kolay bağış bulamıyoruz?

Peki neden?

Neden sosyal yardımlar ırkçı? Neden?

Aklımda deli sorular. İlmin ve sosyal faydanın merkezinde merak var, sorgu var.

Sahi neden?

Sen de soruyor musun neden?

 

Hayat Sende'ye bağış yaparak koruma altındaki koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatına umut olmak için tıklayınız.

 
İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: