Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Hareket Halinde Çocuklar

Hareket Halinde Çocuklar

Hareket Halinde Çocuklar

Dünya çapında bugün, çocukların ve gençlerin büyüyen küresel bir ‘hareketi’ söz konusu – ancak bunlar sosyal medyada çokça ‘ beğeni’ alan hareketlerden değil.

Bu hareket halindeki 50 milyon çocuğun yarattığı bir hareket.

Bunların yarısından fazlası çatışmalardan dolayı taşınmaya zorlandı. Kimileri şiddetten ve zulümden kaçıyor. Diğerleri ise yıkıcı yoksulluktan ya da giderek şiddetlenen iklim değişikliğinin etkilerinden kaçmak için bir yol arıyorlar. Bazıları bütün bu felaketlerin ve zorlukların birleşiminden doğan zararı deneyimledi.

Hepsi kırılganlar: Yolculuğun kendisinin çoğu sıklıkla ölümcül olan zararlarına karşı; kaçakçılar ve kar için çocukları avlayan insan kaçakçılarına karşı, alıkonulmak veya sürgün edilmeye, açlığa, yetersiz beslenmeye, hastalıklara, ayrımcılığa, yabancı düşmanlığına ve şiddete ve imkanların yetersizliğine karşı.

Güvenli Kanallar

Aileleri olmadan seyahat eden çocuklar ve gençler şiddete, istismara ve kaçakçılığa karşı en savunmasız olanlar. Yalnızca 2015-16’da yaklaşık 300.000 refakatsiz çocuk 80 ülkeye iltica etti – yalnız seyahat eden bütün çocuk mültecilerin ve göçmenlerin tamamının yalnızca bir kısmı.

Bizler, insanları evlerinden eden asıl sebeplere karşı koymaz ve bu sebeplerin üstesinden gelmezsek hareket halindeki çocukların bu hareketi de artacak. En temelde, milyonlarca insanı yerinden eden uzun süreli kargaşalar çözülmeli ve milyonlarca fazlasını da mağdur eden politik, ekonomik ve çevresel güçlere karşı konulmalıdır.

Fakat başarı bir gecede gelmeyecek – ve bu çocukların bugün yardıma ihtiyacı var.

Daha geniş anlamda, bu, çocukların güvenle göç ve iltica edebilmeleri için onları kaçakçılardan ve tacirlerden sakınmaya yardımcı olabilecek güvenli ve yasal kanallar yaratmak anlamına geliyor. Yani bu, onların özellikle savunmasız olduğu alıkonulmalara alternatifler bulmak demek. Bu, aileleri bir arada tutmak ve çocuklara yasal statü vermek demek. Bu, yabancı düşmanlığıyla ve ayrımcılıkla ve onların sağlık ve diğer servislere erişimini engelleyen bariyerlerle mücadele etmek demek.

Bazı hükümetler halihazırda harekete geçmiş durumdalar. Yakın zamanda İtalya refakatsiz çocukları korumak için ilk kapsayıcı yasayı yürürlüğe koydu. Avrupa Birliği göçmen ve mülteci çocukları korumak için refakatsiz çocuklara vasi atamak ve hareket halindeki çocukların durumlarını ve güvenliğini sağlamak için veri toplamayı geliştirmek gibi yeni siyasi yönlendirmeleri kabul etti. Bu pratik ölçütler, kökenlerinden uzaklaştırılmış çocukların hayatları ve iyilikleri için bütün ülkelere örnek olabilir. Ama aynı zamanda onların geleceklerini koruma yönünde de adımlar atmalıyız – eğitimlerine yatırım yaparak.

Kökenlerinden koparılmış çocuklar geride evlerinden çok daha fazlasını bırakıyorlar: Aile, arkadaşlar, değer verdikleri oyuncaklar ve çocukluğun alışılmış rutinleri. Çok sıklıkla, aynı zamanda eğitimlerini de geride bırakıyorlar – ve en üst potansiyellerine ulaşmak için daha iyi bir şansı.

Bugün, ilkokul çağındaki mülteci çocukların yalnızca yarısı okullara kayıtlı. Mülteci çocukların ortaokullara kayıtlı olma oranı ise yüzde 25’ten az. Mülteci çocukların, mülteci olmayan akranlarına göre okuldan uzaklaşma ihtimalleri beş kat daha fazla.

Acil Durumlarda Eğitim

Objektif, çatışmalardan ve acil durumlardan etkilenen tüm çocukları kapsayacak şekilde genişlerse sayılar orantılı şekilde telaşlandırıcı olur. Çatışma alanlarında yaşayan yaklaşık 25 milyon çocuk okumuyor. Çoğu, daha önce sınıfın içini bile görmedi.

Çocuklar acil durumlarda ‘’bile’’ eğitime ihtiyaç duymaz; onlar özellikle acil durumlarda eğitime ihtiyaç duyarlar. Eğitim olmadan bu çocuklar nasıl geleceklerini kurmak için – ve günün birinde içinde bulundukları toplum için daha huzurlu bir gelecek inşa etmek için - ihtiyaç duydukları bilgi ve yetenekleri edinecekler? Ve, çocuklara yetişkin olarak ileriye gitmeleri için – sürdürülebilir gelişimin temeli- gerekli araçları sağlamadıkça nasıl kalkınma amaçlarımızdan herhangi birine ulaşmayı umabiliriz?

Ve ayrıca, acil durumlarda eğitim ciddi anlamda az yatırım alıyor. 2010’dan beri, insani yatırımların yüzde ikisinden daha azı eğitim için harcandı – 8,5 milyar dolarlık bir açık. Dünya, Sürdürülebilir Kalkınma Planlarına ulaşmak için – ve “kapsayıcı ve eşitlikçi kaliteli eğitimin sağlandığından emin olmak” sözlerini yerine getirmek için-  bir araya geldikçe, bu açığı kapatmamız gerek. 

Acil durum eğitimleri için stabil yatırımları güvence altına almak için başlatılan yeni küresel yatırımlar, tıpkı Eğitim Bekleyemez ve yeni yatırım mekanizmalarının desteklemek için yaptıkları gibi, doğru yönde adımlardır.

İster göçmen ister mülteci olsun, çocuk çocuktur. Ve her çocuğun eğitim hakkı vardır. Onların geleceği – ve bizim de- buna bağlıdır.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Alara Egesoy tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: