Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Gönüllülük: Uzak Diyarlara Açılan Kapılar

Gönüllülük: Uzak Diyarlara Açılan Kapılar

Gönüllülük: Uzak Diyarlara Açılan Kapılar

Bu zamana kadar hep bana denileni yapmıştım. Ev, okul, sınav döngüsünde bir hayattı benimkisi. Sıradan bir insandan hiç ama hiçbir farkı olmayan.

Okulumda staj zamanım geldiğimde nerede yapabilirim derken Hayat Sende’yle karşılaştım. İlk düşüncem stajım öylesine bitsindi.

Boş bir günümde bir gidiyim şuraya diyerek kapısına dayandığım dernekten güle oynaya çıktım. O günden beri derneğe her gelişimde ayrı bir umut ve heyecanla her çıkışımda ayrı bir başarı tutkusuyla karşılaşıyorum. Beni en çok mutlu eden şey ise boşa kürek çekmeden her dakika yeni bir şey üretebilmek.

Bana ilk gün bir İngilizce-Türkçe çeviri verdiler. Ben yazıya baktım yazı bana. İnsan bilse de bilmese de bir tereddüt ediyor. “Acaba yapabilir miyim?” kaygısı vardı.

Dernekte öğrenen bir örgüt olmak tam olarak neymiş onu gördüm. Sora sora işin üstesinden geldim ve sonuçta tam da şöyle bir doküman ortaya çıktı. Sivil toplumda ilk defa, en azından bizim bildiğimiz, bir örgütün çocuk koruma politikası olacaktı ve oldu. Gururluydum. Her harfinde katkım vardı.

Bende iz bırakan bir çalışma da, organize ettiğimiz bir çalıştaydı. “Bakım evlerinde kalan çocukların gözünden çocuk koruma sisteminin değerlendirilmesi çalıştayı”. Ne de uzaktı bana aynı toplumda, aynı havayı soluduğumuz koruma altındaki çocuklar. İlk defa tanışacaktım onlarla. Heyecanlıydım.

Tanıştık, oyunlu, eğlenceli, dopdolu bir çalıştaydı. Koruma altındaki çocuklara seslerini vermek neymiş tam da o gün gördüm. Çocuklar edilgenlikten sıkılmış, ilk defa seslerini can kulağıyla dinleyen bizleri görünce gözleri parlamıştı.

Öyle bir çalıştaydı ki, o da Türkiye’de ilkti. Raporu tam da şurada. link

Hayat Sende, koruma altındaki çocukların hayatlarına yenilikçi çözümler getiriyor. Çok paraları yok. Dünyayı değiştirmek için aynı fikre inanmış beş kişi yeterli demişlerdi. Küçük ama etkili, toplumsal dönüşümün parçası olmuş bu insanlarla kaynaşmak çok ama çok değerli.

Artık benim bir ailem, hızla gelişen bir sosyal farkındalığım ve yıllarca biriktirdiğim kapasitemi kullanabileceğim bir alan var.

Var ve olacak. Ömrümce, nefesim yettiğince ihtiyacı olanın yanında olacağım.

Sonraki yazılarımda diğer çalışmalarda edindiğim deneyimleri de yazacağım.

Şimdilik sevgilerimle,

Siz de Hayat Sende'ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına ışık olun. Katkılarınız için tıklayınız.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: