Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Gençlerden Mektup Var!

Gençlerden Mektup Var!

Gençlerden Mektup Var!

"Toplumsal dönüşümün bir parçası olmak istiyorsan Koruma Altındaki Gençler Akademisi (KAGA) projesinde sende yerini al!"

Yolculuğum bu cümle ile başladı. Cümleyi okuduğum an bu projenin geçmişime ayna, geleceğime ise bir ışık olacağını hissetmiştim ve cümlenin bitişiyle birlikte içime dolan heyecan beni projenin bir parçası yaptı.

Öncelikle bu projenin kapsamına değinmek istiyorum. KAGA projesi toplumca belirli kalıplara sıkıştırılmış, ayrımcı söylemlere ve hakaretlere, her türlü ayrımcılığa ve etiketlenmeye maruz kalmış, toplumda dezavantajlı bir azınlık olarak tanımlanan ve hatta toplumun kanayan yarası olarak bahsedilen ve yine kimi zaman toplumca üvey evlat muamelesi yapılan, çoğu zaman ise birer fazlalıktan ibaret görülen "resmi hizmete mahsus" duvarlar ardındaki çocuklar ile ilgili olup, bu çocuk ve gençlerin hayatlarına yenilikçi çözümler geliştirme ve toplumsal dönüşümde sorundan ziyade çözümün birer parçası haline getirmek şeklindedir.

Proje, bu amaçlarla bir araya gelmiş, yarısı halen devlet korumasında veya daha önce devlet koruması altında bulunmuş olan, diğer yarısı ise toplumsal sorunlara duyarlı herbiri ayrı güzel yürekli 20 kadar üniversiteli öğrencinin bir araya gelerek ortak bir zemin üzerinde çeşitli konular ile ilgili bilgi ve fikir alışverişi yaptığı bir platform oldu. 

Bu proje, toplumun farklı kesimlerindeki insanlar ve toplumdan ötekileştirililenlerin bir araya gelerek güzel işler yapabildiklerinin kanıtı oldu. İnanıyorum ki bu paylaşım ileride yapılacak güzel işlerin de habercisidir. 

KAGA projesi kapsamında yapılan kampta toplumdaki dezavantajlı azınlığa ve bu azınlığın sorunlarına eğilen böyle güzel insanlar gördükçe hayata, geleceğe ve ınsanlığa olan inancım, umudum daha da arttı. Bireysel olarak toplumdaki koruma altında bulunan çocuklara karşı önyargılar ve olumsuz fikirler yığınlarına karşı verdiğim mücadelemde çoğu zaman yalnız olduğumu düşünür ve umutsuzluğa kapılırdım. Hayat Sende ile tanıştıktan sonra yalnız olmadığımı ve benim gibi düşünen bir çok insanın olduğunu farkettim ve bu insanlar öyle güzel işler yapmış ve yapmaktalar ki hayran kalmamak elde değil. Bilindiği üzere kurumlarda bulunan personeller, uzmanlar, yöneticiler dahil olmak üzere birçok insan devlet korumasında bulunan çocuklara umutsuz vaka olarak bakarken, bu yargılara  meydan okuyan bir oluşum görmek tarifi imkansız bir mutluluk oldu.

Toparlamak gerekirse KAGA projesi ile birlikte yapılan kamp süresince koruma altında bulunmuş birçok başarılı insanla tanıştım ve bu bana sonsuz mutluluk ve heyecan verdi. Ayrıca bu kamp benim için, homojenlikten uzak, çok renkli, çok dilli, çok kültürlü, çok eğlenceli ve bir o kadar da eğitici bir deneyim oldu.

Son olarak çözümün bir parçası olma yolunda bana ışık olan Hayat Sende ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunar,  yine yeniden daha güzel yarınlar ve daha aydınlık bir dünya için kolkola olacağımız nice projeler olması dileğiyle!

Hoşça kalın, sevgi ile kalın..

EDA KASAR

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: