Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Genç Liderler Kampının Ardından

Genç Liderler Kampının Ardından

Genç Liderler Kampının Ardından

Songül’le hep konuşurduk; yuvalarda büyüyen çocuklar nasıl hayata daha iyi hazırlanabilir? Bunları konuşmaktan daha öteye gidemezdik. Elimizden gelen birşey vardıysa o da her pazar günü Sevgi Evlerinden birini ziyaret edip çocukları eğlendirmek, onları dinlemek ve onlara yalnız olmadıklarını hissetirebilmekti.

Zamanla bunların yetmediğini düşündük. Evet devlet maddi anlamda tam destek veriyordu ama yine de birşeyler hep eksik kalıyordu.  Bir gün Songül abla bir resim gönderdi. Resimde Hayat Sende'nin düzenlediği Genç Liderler Kampının üyeleri vardı ve altında bir yazı vardı. Okurken bana çok heyecan veren bir yazıydı. O gün Hayat Sende ile tanıştım. Başvuru formunda karşılaşmanın verdiği heyecanımı dile getirdim.   

Kampa gidene kadar Hayat Sende'nin amacını, yaptıklarını okudum, inceledim. Ben de aynı amaç için birleşmeye gidiyordum. Ankara’ya ilk gidişimdi. Farklı insanlarla tek amaç için buluşacaktık; "Kendilerini yalnız hisseden miniklerin sesi olabilmek..."  Bu benim için büyük bir adım olacaktı, inanıyordum. Derneğe henüz gitmeden önce, mesaj atalım diyordu Songül. “Bizi nereden görüp de cevap verecekler.” diyordum ona ben de. Oysa derneğe gittiğimde oradaki insanların samimiyeti, içtenliği bizden ayrı değildi. Dernek kurucularının çoğu bir zamanlar devlet koruması altındaymış ve o zamanlar yaşadıkları sorunları şimdiki çocuklar yaşamasın diye çabalıyorlardı.

Hayat elbette bizim için daha zor ama zor olanı başarıncaya kadar yol acı olsa bile başarıya ulaştığın o an daha keyifli oluyor. Hele ki o başarı faydalı olabilmekse daha başka. Kampımız üç gün sürdü. O üç gün  o kadar dolu ve o kadar muhteşemdi geçti ki, umduğumdam fazlasını buldum. Artık aynı amacı taşıdığım daha çok insan tanıyordum. Umudum arttı. Yabancı olduğum bir çok terime daha yakındım artık. Nasıl sosyal girişimci olunur? Bir projeyi nasıl tasarlayıp hayata geçiririm? Sosyal fayda sağlamak için nelere başvurabilirim? Hepsini biliyordum artık.

Devlet koruması altında büyüyen çocukları sadece düşünerek değil, bu düşünceleri harekete geçirme vakti çoktan geldi bile! Elimden gelenin fazlasını yapmaya hazırım. Bu yolda beraberiz. Teşekkürlerim az kalır: İyi ki varsın Hayat Sende!

Blogun yazarı Hasret TURGAY koruma altında yetişmiştir. Üniversiteden 2016 yılında mezun olmuştur. 22-24 Haziran 2016 tarihlerinde düzenlenen Koruma Altındaki Çocuklar İçin Genç Liderler Kampına katılmıştır.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: