Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Evvela, Zarar Vermeyin

Evvela, Zarar Vermeyin

Evvela, Zarar Vermeyin

Evvela, Zarar Vermeyin

Günümüzde, dünya genelinde milyonlarca savunmasız çocuk bir ailenin sevgi ve koruması olmaksızın yetiştirme yurtlarında büyümektedir. Bu çocuklar en iyi ihtimalde, iyi niyetli hayır kurumları, kiliseler, bireyler ve devletlerin desteğiyle yiyecek, kıyafet, yatak, eğitim ve başlarını sokacak bir çatıya sahip olabiliyorlar. En kötü ihtimalde ise, çocuklar dışlanmaya, açlığa, istismara maruz kalırken bazıları da uluslararası evlat edindirilmekte veya seks kartellerine satılmakta ya da hayatlarını kaybetmektedirler.

Tüm bu durumlarda, sadece sevgi dolu bir ailenin sağlayabileceği sevgi, destek ve kimlik duygusunu asla elde edemezler. Sağduyu yoluyla da kesişen yüzlerce çalışma, aile yaşamının bir çocuğun sağlıklı gelişimi için kritik olduğunu söyler. Aile ortamından uzak, çocuklar büyük zarar görür ve derinden yaralanırlar.

Fiziksel ve psikolojik zarar

Kanıtlar, kurum bakımda yetişen çocuklarda sağlık problemleri, fiziksel olarak gelişimsel sıkıntılar, beyin gelişimlerinde bozukluklar sık görülmekle beraber gelişimsel gecikmeler ve duygusal bağlanma bozuklukları yaşama olasılıklarının; daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Sonuç olarak, entelektüel, sosyal ve davranışsal yetenekleri aile ortamında yetişen çocuklardan daha düşüktür. Yaşamları boyunca, hiçbir aile destek yapısı bulunmamasından kaynaklı toplumsal sonuçların, sosyal olarak aforoz edilmenin ve etiketlenmenin acısını ayrıca çekmektedirler.

Doğru destek ile, büyük yaştaki çocuklar normal bir yaşam sürmeye devam edebilir. Ancak çoğunu, evsiz yada yalnız kalma, kalıcı ilişkiler geliştirememe, madde bağımlılığı, suç ve kendine zarar verme gibi zorluklar bekleyebilmektedir. Birçoğu, çocuklarını yuvaya yerleştirme döngüsünde kaybolabilmektedir, çünkü çocukluk ve ebeveynlikle ilgili bilgi ve deneyimleri sınırlıdır.

Bebekler ve üç yaş altı küçük çocuklar için zararlar genellikle kalıcı ve geri dönüşü çok zor olabilir; ileri ki yıllarda alınacak fiziksel veya psikolojik tedavi açılan yaraların kapanması için yeterli olmayacaktır. Gelecek onlar için soğuk ve kasvetli havalar gibidir.

Bir çocuğun yetiştirme yurdunda geçirdiği her bir gün aile içinde sağlıklı ve mutlu bir birey olarak büyüme fırsatını elinden alan fazladan geçirilmiş bir gündür.

Dezavantajlı çocukları çocuk yuvasında tutmak için çözümler üretmek, desteklemek ve finansman sağlamak yerine, çocuklarla aileleri bir araya getiren çözümlere ihtiyacımız var.

Çocuklar yetiştirme yurdunun sağladığından daha iyi bir yaşam hakkına sahiptir.

Gönüllüler tarafından istem dışı zarar verilmesi

Yetiştirme yurdunda yetişen çocuklar yoğun terk edilme duygusuyla ve birçoğu bağlanacağı uzun süreli bir bakıcıya sahip olmadan yaşamaktadır. Bu nedenle doğal olarak, onlara bakım ve ilgi gösteren, yalnızca bir süreliğine kendilerine bakmak için gelen gönüllüleriyle güçlü bağlar kurarlar. Bu bağ evlat edinilme umudunu içerebilir.

Gönüllü birkaç hafta veya ay sonra ayrılırsa, yaralar tekrar açılır. Bu, ay ve ay, yıl ve yıl tekrarlandığında, birçok çocuk kendilerini daha fazla zarar görmekten korumayı öğrenir ve kendilerini aşktan ve umuttan alıkoyarak insani bağları oluşturmaktan çekinirler.

DEĞİŞTİR Kampanyası, yetiştirme yurtlarında gönüllü çalışmanın sona erdirilmesine davet ediyor. Gönüllüler doğru şeyi yaptıklarını ve onlara iyi bir esenlik ve amaç duygusu verdiklerini düşünebilirken, kanıtlar çocuklara iyilikten daha çok zarar verdiklerini göstermektedir. Lütfen bir çocuğun güven, umut ve sevme kabiliyetini çiğneyen bir engel olmayın.

Zarar Vermeyin-Araştırmalarınızı Yapın

Gönüllü olmadan önce bu konuyla alakalı hazırlanmış yayınları ve raporları mutlaka okuyun.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Serpil Atmaca tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçeye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orjinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: